1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ATUN'DAN AÇIKLAMA
ATUNDAN AÇIKLAMA

ATUN'DAN AÇIKLAMA

Kıbrıs Türk Üreticiler Platformu, elektriğe yapılan zammın geri alınması ve elektrik üretiminde yeniden yapılanma talebini Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’a iletti. Platform Sözcüsü, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Koordinatörü Ayşe Dönmezer,

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Üreticiler Platformu, elektriğe yapılan zammın geri alınması ve elektrik üretiminde yeniden yapılanma talebini Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’a iletti.

 

Platform Sözcüsü, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Koordinatörü Ayşe Dönmezer,

“Sizlerden bir ışık alana kadar bu eylemleri sürdürmek istiyoruz” dedi.

 

Ayşe Dönmezer, hükümetin elektriğe zam yapmasının kolaycılığa kaçmak olduğunu belirterek, sürdürülebilir, uygun fiyatta, kaliteli elektrik beklediklerini ancak bugün hem kalitesiz hem pahalı hem de sürdürülebilirliğinden emin olmadıkları elektrik kullandıklarını söyledi.

 

Dönmezer, “Bizim görmek istediğimiz (KIBTEK’te) ciddi bir yapılandırmadır ve bu zammın geri alınmasıdır. Yapılandırma planı içinde hep birlikte ne yapacağımıza karar vererek hepimizin eşit şekilde bu yüke katlanmasının sağlanmasıdır” ifadelerini kullandı.

Bakan Atun ise, fuel oil fiyatlarındaki yükseklik nedeniyle üretilen elektriğin maliyetin altında satıldığını ve KIB-TEK’in görev zararı yazdığını açıkladı. Atun, elektrik üretiminin sadece fuel oil ile yapılmasının ve fuel oile bağımlılığın yanlış olduğunu söyledi.

 

Atun, elektrik maliyetlerini aşağıya çekmenin yollarını aradıklarını; yakın zamanda rüzgar enerjisinden üretim için ihaleye çıkılacağını belirterek, böylece enerji maliyetlerinde çeşitlilik sağlanacağını ancak ileride daha farklı kaynaktan enerji üretiminin şart olduğunu vurguladı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1105 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler