1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ATUN'A 'PETROL' ÖNERİSİ
ATUNA PETROL ÖNERİSİ

ATUN'A 'PETROL' ÖNERİSİ

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Ankara'daki temasları kapsamında Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal ile görüştü. Görüşmede, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) KKTC’nin Akdeniz’deki petro

A+A-

 

 

 

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Ankara'daki temasları kapsamında Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal ile görüştü.

Görüşmede, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) KKTC’nin Akdeniz’deki petrol havzalarını arama ve petrol çıkarma çalışmaları ele alındı.

Bakan Atun’a TPAO’yu ziyaretinde KKTC Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Hüsnü Duba eşlik etti.

TPAO Genel Müdürü Mehmet Uysal, KKTC Bakanlar Kurulu’nun verdiği yetkiyle petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına başladıklarını belirterek, yönetim kurulu olarak aldıkları kararı Bakanlar Kurulu’na gönderdiklerini kaydetti.

Doğu Akdeniz’de yapacakları çalışmalar amacıyla bir sismik gemi almak için hazırlıklarını tamamladıklarını kaydeden Uysal, Lübnan’da bu alanda girecekleri ihale sonucunda Doğu Akdeniz’in en büyük oyuncusu olacaklarını vurguladı.

18 ŞUBAT’TAN HEMEN SONRA

Çalışmalar hakkında detaylı bilgi veren Uysal, Kıbrıs’ta çalışmalara başlamak için gerekli tüm izinlerin 18 Şubat’a kadar tamamlanmasını beklediklerini, bu tarihin hemen ardından sismik aramalara başlayacaklarını ve bunu takiben petrol ve doğalgaz çıkarma işlemlerine geçileceğini anlattı.

“BİR MİLLİ PETROL ŞİRKETİ KURULMALI”

TPAO Genel Müdürü Mehmet Uysal konuşmasında, KKTC’nin bir milli petrol şirketi kurmasının şart olduğuna dikkati çekerek, Mısır Petrol Kanunu’nun KKTC’ye uyarlanarak bu çerçevede bir milli petrol şirketi kurulabileceğini ifade etti.

Uysal, böyle bir şirketin sadece Doğu Akdeniz’deki çalışmalarda Türkiye Petrolleri ile hareket etmesinin dışında Türkiye Petrolleri ile birlikte dünyanın birçok yerinde ortak çalışabileceğini, bununla KKTC’nin tanınmasına bir kapı açabileceğini söyledi.

ATUN: “MİLLİ PETROL ŞİRKETİ ÖNERİNİZ HÜKÜMET TARAFINDAN DEĞERLENDİRİLECEK”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun da, TPAO Müdürü’nün önerisinin hükümet tarafından değerlendirileceğini, böyle bir gelişmenin Doğu Akdeniz’de Türk ulusuna ait hak ve menfaatlere hizmet edeceğine inandığını vurguladı.

Atun, bir milli petrol şirketi kurulmasının iki ülke arasındaki enerji ve ekonomik faaliyetlere katkı sağlayacağını; bunun sonucunda da bu alandaki menfaatlerin daha büyük oranda artacağını söyledi.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un Ankara’daki temaslarını tamamlamasının ardından bu akşam KKTC’ye dönmesi bekleniyor.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1205 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler