1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ATUN MEMNUN: EKONOMİ BÜYÜYOR
ATUN MEMNUN: EKONOMİ BÜYÜYOR

ATUN MEMNUN: EKONOMİ BÜYÜYOR

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, İşadamları Derneği, Genç İşadamları Derneği ve Sanayi Odası çatısı altında faaliyette bulunan genç profesyonellerin katıldığı bir sohbet toplantısı düzenledi.

A+A-

 

 

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, İşadamları Derneği, Genç İşadamları Derneği ve Sanayi Odası çatısı altında faaliyette bulunan genç profesyonellerin katıldığı bir sohbet toplantısı düzenledi.

Lefkoşa Merit Otel’de dün gece düzenlenen toplantıda, sırasıyla Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ve Başbakan İrsen Küçük birer konuşma yaptı.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, 3 yıldır uyguladıkları politikalar sonucunda bütçe açıklarının 500 bin TL’den 100 bin TL civarına geldiğini, bunun yüzde 3 gibi çok iyi bir performans olduğunu kaydederek, bu olumlu performans neticesinde reel sektör teşviklerini vermek için de fırsat bulduklarını anlattı.

Reel sektör teşvikler sayesinde ekonominin 2011 yılında büyüme sağlandığını ifade eden Atun, 2011 yılının tahmini büyüme oranının yüzde 4.2 olduğunu, 2012 yılı için de büyümenin yüzde 5 olarak öngörüldüğünü söyledi.

Atun, 3 yıllık ekonomik programın sonuna geldiklerini, 2013-2015 yılları için yeni bir program hazırlığının gündemde olduğunu TC-KKTC arasında yapılacak yeni protokolün ana omurgasının oluşturulduğunu kaydetti.

Atun, ada genelinde paydaşların ve ilgili birimlerin fikirleri alınarak hazırlanacak olan bu programın gelecek günlerde nasıl hazırlanacağıyla ilgili açıklamalar yapılacağını söyledi.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük ise, UBP hükümeti olarak özel sektöre inançlı bir kadro olduklarını ve ülkede özel sektör geliştiği sürece devletin güçleneceği düşüncesi içinde olduklarını ifade ederek, “Her zaman özel sektörle irtibatımız ve çalışmalarımız sürecektir” dedi.

Küçük, daha ciddi tedbirler alarak ekonomiyi daha da iyi noktalara getireceklerine inandığını ifade ederek, hükümetin koyduğu, hedeflere ulaşmakta zorlanmamasının ümit verici olduğunu kaydetti.

YASALARLA TOPLUMUN ÖNÜNÜ AÇMA GİRİŞİMLERİMİZ DEVAM ETMEKTEDİR

Küçük, yaptıkları yasalarla toplumun önünü açma girişimlerinin devam ettiğini, yasal düzenlemelerle ilgili 60 civarında çalışma yapıldığını ve bunların 3 aşamada beklemekte olduğunu kaydederek, 3’lü kararnamenin daraltılması ve müşavir kadrosunun ortadan kalkması konusunda da personel yasası hazırlanarak Meclis gündemine getirildiğini böylelikle idari mekanizmayı da disiplin altına almayı amaçladıklarını söyledi.

Türkiye’den su getirilmesi projesinin 2014’te hayata geçeceğini, bunun yanında Lefkoşa İmar Planı’nın da hazırlandığını ve ilgili belediyelere 45 günlük süre tanınarak gönderildiğini anlatan Küçük, “Ada genelinde fiziki plan çalışmalarını da hızlandıralım, emirnamelerle sürdürmek mümkün değil Lefkoşa’yla başladık çalışmalar devam ediyor” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 669 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler