1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ATUN: ADAYIM
ATUN: ADAYIM

ATUN: ADAYIM

Başbakan İrsen Küçük, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı görev değişim günlerinin, eğitim döneminin yeni başladığı “en sancılı ve sıkıntılı” döneme denk geldiğini işaret ederek, eğitim sendikalarının yeni bakana yardımcı olması ve iyi niye

A+A-

 

 

Başbakan İrsen Küçük, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı görev değişim günlerinin, eğitim döneminin yeni başladığı “en sancılı ve sıkıntılı” döneme denk geldiğini işaret ederek, eğitim sendikalarının yeni bakana yardımcı olması ve iyi niyetle işbirliği içerisinde çalışmasının, sorunların çözümüne ve eğitime faydası olacağına inanç belirtti.

Küçük, KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil’in Eğitim Bakanı’na “işbirliği” önerisi bulunduğunu, Başbakan olarak eğitimde beklentisinin de bu gibi diyalogların devamı olduğunu belirterek, sendikalar, bakanlık ve hükümetin işbirliği içerisinde, ülkenin eğitim sorununa bir an önce gerekli çözümlerin getirilmesi ve çocukların hakkı olan eğitimi alabilmeleri için el birliğiyle çalışması gerektiğini vurguladı.

Başbakan Küçük, UBP olarak kurultay değil hükümet çalışmalarına her zaman öncelik verdiklerini, hiçbir zaman hükümet çalışmalarını ihmal etmediklerini, ancak CTP, TDP ve DP’nin oluşturduğu muhalefet partilerinin bir araya gelip kurultayı da fırsat bilerek erken seçim için işbirliği yaptığını, ancak halktan her aldığı görevi zamanından önce iade eden bu partilerin erken seçim çağrılarının hiçbir zaman inandırıcı olmadığını ve halkın da desteklemediğini söyledi.

Küçük, BRTK Müdürü Özer Kanlı’nın görevden alınma tavsiye kararını Bakanlar Kurulu’nun, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un Gazimağusa İlçe Başkanlığı başvurusunu UBP GYK’sının değerlendireceğini, yeni Sağlık Bakanı’nın ismini ise, büyük ihtimalle pazartesi günü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na sunacağını bildirdi.

Bakanlar Kurulu, Başbakan İrsen Küçük başkanlığında toplandı.

Başbakan İrsen Küçük, toplantı öncesinde basına yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu’nun haftalık rutin toplantısını yapacağını, toplantı sonunda da Bakanlar Kurulu Sözcüsü’nün gerekli açıklamaları basın aracılığıyla kamuoyuna duyuracağını kaydetti.

Küçük, bugünkü toplantıda Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’na atanan Mutlu Atasayan’ın da ilk kez yer alacağını ifade ederek, “uzun yıllar birlikte çalıştığı ve başarılı bir parlamenter olan” Atasayan’a görevinde başarılar diledi.

Atasayan’ın Eğitim Bakanlığı’nda çok başarılı olacağına inancının sonsuz olduğunu belirten Küçük, Atasayan’ın UBP Genel Sekreterliği yaptığını, Meclis çalışmalarında çok başarılı çalışmaları bulunduğunu, Bütçe Plan Komitesi’nde görev aldığını, çok deneyimli bir parlamenter olduğunu vurguladı.

Başbakan Küçük, eğitim döneminin yeni başladığını, en sancılı ve en sıkıntılı dönemin bakanlık değişim günlerine denk geldiğine işaret ederek, Atasayan’ın dün süratle görevi teslim aldığını ve müdürleriyle gerekli istişareleri ve toplantıları yaptığını anlattı.

Küçük, bazı eksikliklerin olabileceğini, bunların da tespitinin yapılacağını ifade ederek, şöyle devam etti:

“Eğitim Bakanlığı’nın talebi üzerine Bakanlar Kurulumuzun da onayladığı yeni bir tayin tüzüğü vardır. Bu tüzük çalışmaları içerisinde de ihtiyaçların tam net belirlemeleri gerekmektedir. Çünkü 2009 yılında hükümet ile Türkiye Büyükelçiliği Yardım Heyeti arasında imzalanan ve 2012 yılında sonuçlanacak olan ekonomik protokolün içerisinde ‘emekliye ayrılan personelin yarısı kadar istihdam’ maddesi yer alıyor.

İstihdamı iyice takip ederek sonuçlandırmamız gerektiği inancı içerisindeyim, çünkü birçok servislerimizin acil ihtiyaçları vardır. Bu acil ihtiyaçları da bu kısıtlı imkanlar içerisinde çözebilmemiz gerekir.

Eğitim Bakanlığımızın tabii ki önceliği vardır, çünkü çocuklarımızın eğitimidir. Ama orada da bir israfın önlenmesi gerekir. Dolayısıyla o konunun titiz olarak çalışılması talimatını verdim. Bir miktar talep edilen yeni öğretmen sayısını 60 olarak belirledik ve yetkiyi bakanlığa ve Kamu Hizmeti Komisyonu’na verdik. Haklı ilave talebi olursa yerine getireceğiz.”

“EĞİTİM SENDİKALARI YENİ BAKANA YARDIMCI OLSUN”

Başbakan İrsen Küçük, eğitim sendikalarının da yeni bakana yardımcı olmasının ve iyi niyetle işbirliği içerisinde eğitimdeki sorunların çözülmesinin, eğitime faydası olacağına inanç belirterek, KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil’in açıklamalarının kendilerini memnun ettiğini vurguladı.

Küçük, Elcil’in, Eğitim Bakanı’na “işbirliği” önerisi bulunduğunu ifade ederek, “Eğitimde beklediğim; bu gibi diyalogların devam etmesidir... Çünkü sonuçta eğitim gençlerimizin çocuklarımızın eğitimidir. Mevcut imkanlarımızın içerisinde en iyi eğitimi sunmak görevi bize düşmektedir” dedi.

Sadece yönetimin bunun sorumlusu olamayacağını, sendikaların da uzağında kalamayacağını ifade eden Küçük, sendikalar, bakanlık ve hükümetin işbirliği içerisinde ülkenin eğitim sorununa bir an önce gerekli çözümlerin getirilmesi ve çocukların hakkı olan eğitimi alabilmeleri için el birliğiyle çalışması gerektiğini vurguladı.

Küçük, bu sinyalleri sendikalardan da aldığını ifade ederek, bundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“ÖNCELİK HÜKÜMET ÇALIŞMALARI”

Başbakan İrsen Küçük, parti olarak kurultay çalışmalarını sürdürdüklerini, ancak önceliğin her zaman hükümet çalışmalarında olduğunu ve hiçbir zaman hükümet çalışmalarını ikinci plana itmediklerini belirterek, kurultayın UBP Tüzüğü gereği 2 yılda bir yapıldığını söyledi.

Bunun olağan bir görev olduğunu ifade eden Küçük, hiçbir zaman hükümet çalışmalarını ihmal etmediklerini, ancak CTP, TDP ve DP’nin oluşturduğu muhalefet partilerinin bir araya gelip kurultayı da fırsat bilerek erken seçim için işbirliği yaptığını kaydetti.

Küçük, bu partilerin erken seçim için inandırıcı olamayacaklarını, iktidara talip olmalarının ise mümkün olmadığını ifade ederek, bu partilerin halktan her aldığı görevi zamanından önce iade ettiğini anımsattı ve erken seçim çağrılarının hiçbir zaman inandırıcı olmadığını söyledi.

Seçimin normal süresinde 2014 yılında yapılacağını ifade eden Küçük, 2014’te yerel ve genel seçimlerin yapılacağını kaydetti.

“BENİM TALEBİM ÜZERİNE BRTK YÖNETİMİ TOPLANDI”

Başbakan Küçük, konuşmasının ardından soruları da yanıtladı. BRTK Müdürü Özer Kanlı’nın uzun yıllar BRTK’ya hizmet verdiğini, bugün Başbakanlığın, yani kendisinin talebi üzerine toplanan yönetim kurulunun oy çokluğuyla, Özer Kanlı’nın görevden alınmasını Bakanlar Kurulu’na tavsiye ettiğini söyledi.

Küçük, yasal çerçeve içerisinde fonksiyonları yerine getirdiklerini ifade ederek, Bakanlar Kurulu’nun bu tavsiye kararını değerlendireceğini kaydetti.

“2 GÖREVİ AYNI KİŞİ YÜRÜTEMEZ”

Başbakan Küçük, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un Gazimağusa İlçe Başkanlığı için başvuruda bulunduğunu, ancak parti tüzüğünün, 2 görevi aynı kişinin yürütmesini mümkün kılmadığını söyledi.

UBP’de 1978’li yıllarda kendisinin hem Tarım Bakanlığı hem de parti genel sekreterliğini yürüttüğünü, ancak bu tüzüğün 1990’lı yıllarda yenilendiğini ifade eden Küçük, parti GYK’sının cuma günü Sunat Atun’un başvurusunu değerlendireceğini belirtti.

Küçük, kurultaya giderken bazı yarışların olabileceğini de belirterek, UBP’nin bunu kendi çatısı altında ve kendi içerisinde çözeceğini kaydetti.

“ŞERİFE ÜNVERDİ’NİN ÇALIŞMA BAKANLIĞINDAN MEMNUNUM”

Sağlık Bakanlığı’na, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi’nin isminin geçtiğinin anımsatılması üzerine Küçük, basında zaman zaman böyle haberler, yorumlar ve iddialar çıktığını, ancak nihayette tek ve doğru bilginin Başbakan’da olduğunu vurguladı.

Küçük, Anayasa gereği kabineyi Başbakan’ın oluşturduğunu, görevden alma yetkisine sahip olduğunu, bunları Cumhurbaşkanı’nın onayına sunduğunu anlatarak, son kararın her zaman Başbakan’a ait olduğunu kaydetti.

Şerife Ünverdi’nin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan memnun olduğunu, görevini başarıyla yürüttüğünü ifade eden Küçük, şunları söyledi:

“Ben de Başbakan olarak sayın bakanımın bu görevinden memnun olduğumu kesinlikle söylüyorum. Böyle bir düşüncem hiç olmamıştır. Ancak Anayasa’nın bana verdiği yetkiye göre 10 gün içinde sayın Cumhurbaşkanı’na atama için bir isim götüreceğim.

Vekalet için sayın Cumhurbaşkanı, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanımız Nazım Çavuşoğlu’nu onayladı. Dolayısıyla bu süre pazartesine kadar sürecektir. Pazartesi günü büyük bir ihtimalle sayın Cumhurbaşkanı’na yeni Sağlık Bakanı’nı belirleyip sunacağım.”

 

ATUN İSTİFA EDECEK Mİ?

Bakanlar Kurulu toplantısı az önce başladı. Toplantıya  katılan Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un istifasını Başbakan Küçük'e sunacağı iddia ediliyor. (SAAT: 11:00)

 

Bakanlar Kurulu toplantısı az önce sona erdi.

Bakanlar Kurulu sözcüsü, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, toplantı sonrası basının sorularını yanıtladı.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un istifa edip etmediği sorusu üzerine, Çavuşoğlu, “parti işi meseleleri, devlet işleri ile karıştırmamak, UBP’nin en önemli prensiplerinden biridir. Toplantıda böyle bir konu görüşülmedi” dedi.

 

Bakanlar Kurulu yarın tekrar toplanacak

 

(SAAT: 14:50)

 


Sunat Atun YENİDÜZEN'e konuştu:Mağusa İlçe Başkanlığı için başvurumu yaptım, adayım.Bakanlıkla ilgili kararımı yarın UBP-MYK öncesi açıklayacağım.

 

AYRINTILAR YARIN YENİDÜZEN’DE

 

 

 

Bu haber toplam 2817 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler