1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Atlılar’da (Aloa) bir motor evinin yanında bir Kıbrıslırum gömülüdür'
Atlılar’da (Aloa) bir motor evinin yanında bir Kıbrıslırum gömülüdür

'Atlılar’da (Aloa) bir motor evinin yanında bir Kıbrıslırum gömülüdür'

Bir okurumuz şu bilgileri paylaşmak istediğini söyledi: “1974’te Muratağa-Atlılar-Sandallar (Maratha-Sandallaris-Aloa) köylerinde EOKA-B’nin kadınları ve çocukları öldürüp toplu mezarlara gömdüğünün anlaşılmasından sonra, bölgemizde baz

A+A-

 

 

Bir okurumuz şu bilgileri paylaşmak istediğini söyledi:

“1974’te Muratağa-Atlılar-Sandallar (Maratha-Sandallaris-Aloa) köylerinde EOKA-B’nin kadınları ve çocukları öldürüp toplu mezarlara gömdüğünün anlaşılmasından sonra, bölgemizde bazı “intikam” olayları olmuştu. Mesela ....... köyünden bir ........, bölgede yakaladığı Rumlar’ı öldürtüyordu. Bu adam daha sonra bir trafik kazasında öldü, yani şimdi hayatta değildir.

Arnai (Kuzucuk) köyünden bir ihtiyar ise, başka bir Kıbrıslıtürk’ün hışmına uğramış, bu yaşlı adam Atlılar (Aloa) köyünde bir bahçenin motor evinin yanında öldürülerek, motor evinin yanına gömülmüştü...

Muratağa’nın (Maratha) etrafındaki bazı çoban kuyularına da yakalanıp “intikam” için öldürülen bazı Kıbrıslırumlar gömülüdür. Bu insanların Muratağa-Atlılar-Sandallar katliamıyla hiçbir ilgileri olmadığı halde, o günlerin “intikam” furyası içinde, sırf Rum oldukları için öldürülmüşlerdi.  

Piperisterona’da (Peristerona Piyi-Alaniçi) samanlıkta ölü bulunan kızdan bahsettiğiniz yazınızı gördüm. Samanlıkta ölü bulunan bu kıza bazı Kıbrıslıtürkler topluca tecavüz ettikten sonra bu Rum kızını samanlıkta öldürmüşlerdi. Bu da “intikam” adına yapılmış tecavüz ve öldürme olaylarından biriydi. Yani o kız Kıbrıslıtürk değildi, Kıbrıslırum’du...

Peristerona(Alaniçi) ile Milya (Yıldırım) ve Lapatoz (Boğaziçi) birbirine çok yakın köylerdir. Peristerona ile Milya’da tecavüz olayları yaşandıydı.

Yaşanan bir tecavüz olayı da Milya’da (Yıldırım) olmuştu. Sanırım tecavüz ettikleri kız dilsiz bir Kıbrıslırum kızıydı. Türkiyeli komutan köye gidip bu kızı tutulduğu yerden çıkarmış ve ona tecavüz edildiğini anlamıştı. Hatta Milya’da bulunan ve bu kıza tecavüz eden bazı Kıbrıslıtürkler’i sıraya dizmiş ve Rum kızına “Bize göster, kimler tecavüz etti sana” demişti. Fakat kız çok korkmuştu ve kimseyi göstermedi. Buna rağmen Türkiyeli komutan, orada bulunan ve tecavüze karıştığını tahmin ettiği gençleri tutup dövmüştü...”

Bu okurumuza da bizimle paylaştıkları için çok teşekkürler.

Bu konuda daha ayrıntılı bilgi sahibi olan okurlarımı, isimli veya isimsiz olarak beni 0542 853 8436 numaralı telefondan aramaya davet ediyorum.

 

 


OKURLARIMIZ BİLDİKLERİNİ PAYLAŞMAYA DEVAM EDİYOR...

 

“Teşkilattan Ş., bazı köylerde karışıklık çıkartma emri aldıydı...”

 

Bir okurumuz şu bilgileri paylaştı:

“1958’lerde, o günlerin teşkilatı, Ş. adlı bir Kıbrıslıtürk’e bazı köylerde karışıklık çıkarma emri vermiş. Bu adam önce Lapatoz’a gitmiş ve Kıbrıslıtürk Lapatozlular’a, “Bu akşam Rum kavhesine ateş açacayık, onun için sakın o kahveye gitmeyin” demiş. Fakat Lapatozlu Kıbrıslıtürkler bu adama karşı çıkarak “Biz Rum köylülerimizinan eyi giderik, bu köyde böyle bir şey yapamazsınız. Hade güle güle” diyerek bu adamı köyden yollatmışlar. Ş., bunun üzerine Arnai (Kuzucuk) köyüne gece giderek köy kahvesine ateş açmış ve Arnaili bazı Kıbrıslırumlar’ı vurmuş, bazılarını ölmüş, bazıları yaralanmış. Bunun üzerine bu köyde yaşayan Kıbrıslıtürkler, Arnai’den ayrılmak zorunda kalmışlar...

Aynı adam, Piperisterona (Peristerona Piyi) köyünde da, köyün en zengin Kıbrıslırumu’nun oğlunu öldürmüş. Bu olay ortalığı o kadar çok germiş ki  bunun üzerine Peristeronalı Kıbrıslıtürkler, köyden kaçmak zorunda kalmışlar. Herhalde maksat da buydu. Piperisterona (Alaniçi) hakkında yazdıklarınızı gördüğüm için bunu da paylaşmak istedim. Piperisteronalı Kıbrıslırumlar, bu Rum’un oğlunu öldürenlerin Muratağalılar olduğunu düşünürlerdi hep, hiçbir zaman onu öldüren şahsın Mağusa’dan gelip da köyde karışıklık çıkarmak üzere görevlendirilmiş Ş. olduğunu öğrenemediler ve bu yanılgıyla birlikte köyden bazı Kıbrıslırumlar, Muratağalılar’a diş bilerdi... 1974’te da bu köyün EOKA-B’cilerinin gittiği ilk yer Muratağa-Atlılar-Sandallar olduydu. Sonrası zaten biliniyor...”

Bu konuda bu okurumuza paylaştığı bu bilgiler için sonsuz teşekkürler. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi sahibi olan okurlarımı, isimli veya isimsiz olarak beni 0542 853 8436 numaralı telefondan aramaya davet ediyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1168 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler