1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Atlasjet YK Başkanı Ersoy; KKTC'den 9 milyon TL alacağımız var
Atlasjet YK Başkanı Ersoy; KKTCden 9 milyon TL alacağımız var

Atlasjet YK Başkanı Ersoy; KKTC'den 9 milyon TL alacağımız var

Hafta sonu Atlasjet’in konuğu olarak Londra’ya uçtuk. Haberdar’dan Rasıh Reşat, Havadis’ten Mehmet Moreket ve Kıbrıs’tan Aytuğ Türkkan ile 5 Mayıs’ta Londra seferlerini başlatan Atlasjet’in reklamlarında, sunumlar

A+A-

 

 

Hafta sonu Atlasjet’in konuğu olarak Londra’ya uçtuk. Haberdar’dan Rasıh Reşat, Havadis’ten Mehmet Moreket ve Kıbrıs’tan Aytuğ Türkkan ile 5 Mayıs’ta Londra seferlerini başlatan Atlasjet’in reklamlarında, sunumlarında anlatıldığı gibi olup olmadığını görmek, izlemek ve yazmak için oradaydık.

İstanbul’dan da 19 Türkiyeli basın mensubunun katıldığı kafilede Atlasjet’in CEO’su Orhan Coşkun da vardı. Sayın Coşkun’la yaptığımız uçaktaki ayak üstü sohbeti anlatmadan önce uçakla ilgili bilgiler vermek gerekiyor. Ne de olsa davete katılmak nedenimiz bu; Ancak olumlu şeyler yazacağım için davete katıldık, ağırlandık diye ille de güzel şeyler yazmamız gerektiği düşüncesine kapılmayın lütfen çünkü gördüğüm neyse onu yazıyorum.

ANLATILDIĞI GİBİ…

Daha önce de Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy’un Mercure Hotel’de acenteler için yaptığı sunumda anlattıklarının gerçekleşmiş olduğunu görmek şansım oldu. 5 Mayıs’ta Londra seferlerini başlatan şirketin uçak koltukları daha geniş ve iki koltuk aralığı daha fazla… Ve yine anlatıldığı gibi yolcularına bol ikram yapılırken herhangi bir ücret de istenmiyor. Bagaj ağırlığı ise 20 kg. olurken, birkaç kiloluk fazlalık için de ücret talep edilmiyor. Bunları yerinde gördük.

Dönüş yolunda ise karşılaştığımız Londra’dan Ada’ya gelen Kıbrıslı Türk yurttaşlar ise memnuniyetlerini ifade ediyorlar.

“SENDİKA BİZE BİLGİLERİ VERMEDİ”

Bunları söyledikten sonra önce uçakta ayak üstü konuşma fırsatı bulduğumuz Atlasjet’in CEO’su Orhan Coşkun’un söylediklerini aktarayım. Tahmin edeceğiniz gibi Kıbrıslı gazeteciler olarak konuşacağımız konu Atlasjet’in KTHY’nı devralma konusuydu. Az sonra okuyacağınız Murat Ersoy’un da söylediği gibi KTHY’nin devralınmaması konusunda Coşkun da ilgili sendikayı yani Hava-Sen’i suçluyorlar. “Sendikayla uzlaşma fırsatı bulamadık, sendika buna fırsat vermedi. Şirketin durumuyla ilgili gerekli bilgilere bile ulaşamadık, kapılar kapatıldı, bize açılmadı” diyor Orhan Coşkun.

Kendilerinin bu konuda iyi niyetli olduklarını ancak sendikaya anlatamadıklarını söylerken, bunun için fırsat yaratılmadığını da ekliyor. Bu aşamada ben de UBP hükümetinin tavrını sorguluyorum ama sendikanın uzlaşmaz tavrı konusundaki kararlılığını sürdürüyor Orhan Coşkun…

“100 BİNİN ÜZERİNDE YOLCU TAŞIDIK”

Üçüncü gün dönüş yolunda geçmesine rağmen yine de üç günlük gezi diyeceğimiz süreçte ancak ikinci gün katılabiliyor bize Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy… Ersoy’la da konuşmamız elbette ki aynı çerçevede olacaktı. Üzüntü duydukları tarafın kendilerini anlatamadıkları veya bu fırsatın verilmemesiydi. O’nun suç bulduğu taraf sendika tarafıydı. CEO Orhan Coşkun gibi sendikanın uzlaşmaya yanaşmadığını söylüyor, oysa kendilerinin uzlaşı fırsatı aradıklarını sürekli tekrarlıyor.

Murat Ersoy, KTHY’nin batması ve biletli yolcularının açıkta kalması nedeniyle bir mecburiyetleri olmamasına rağmen 100 binin üzerinde yolcuyu taşıdıklarını anlatıyor. Alacaklarının 15 milyon TL’lik kısmını aldıklarını ancak hala 8-9 milyon TL’lik alacaklarının olduğunu da söylüyor Ersoy ve KTHY’ni kendilerinin batırmadığını ancak bu girişimde neredeyse kendilerinin batacaklarını vurguluyor.

Bir de bilgi veriyor ve KTHY’nin 25 euro’ya Londra’ya yolcu taşıdığını, böyle bir ücretle şirketin batmasının çok da anormal olmadığını da belirtiyor Murat Ersoy ve “iyi ki devralmadık” diyor.

YORUM

Murat Ersoy da Orhan Coşkun gibi hükümetin bu süreçteki tavrı konusunda yorum yapmaktan kaçınıyor. Elbette ki iş insanlarının yatırım yaptıkları bir ülkenin hükümeti konusunda eleştiri yaparken dikkatli olmaları gerekiyor ancak KTHY konusunda sadece sendikayı uzlaşmaz olarak belirleyip suçun sadece sendikaya atılması doğru olmaz bence… Eğer bir ülkede otorite varsa ve devletin Kurumunu yönetmekle sorumluysa o Kurumun batma durumu da, görüşme yaptığı şirkete devretmeyi düşündüğü Kurumun bilgilerini verememek acizliği de hükümetindir diye düşünüyorum.

Güzel bir gezi ve Atlasjet yetkililerinden yani birinci ağızdan aldığımız açıklamaları… Atlasjet başarılı bir halkla ilişkiler çalışması yaptı. Bu çalışmaya katılan ben de gördüğüm, izlediğim şeyleri ve sorulara verilen yanıtları aktardım.

Not: Pazar gün Adres Kıbrıs’ta Londra gezisiyle ilgili notları okuyabilir, fotoğrafları görebilirsiniz.


Bir Atlasjet broşürü

Atlasjet esprili olarak ‘ekonomi plus’la uçulmaması için! 7 neden’ sıralamış;

1.    Atlasjet uçaklarındaki  yiyecek içecek ikramı kilosuna dikkat edenler için çok zararlı. Çünkü ikram edilen sıcak sandviçler çok lezzetli. Kekler ayrıca nefis. 14 çeşit de içecek var. Üstelik hepsi bedava. Dayanamaz yersiniz, içersiniz. Yok yere kalori almış olursunuz.

2.    Atlasjet bacaklarınızı çok sever. Hatta bu yüzden tümü gıcır gıcır deri koltuklardan oluşan uçaklarında koltuk aralıklarını özel olarak 77 santime çıkarmıştır. Bacaklarınıza bu kadar düşkün olan bir havayoluyla uçmayı istemezsiniz.

3.    Atlajet’le uçtuğunuzda check-in kuyruğunda hayatınızın aşkıyla tanışma fırsatını kaçırırsınız. Çünkü check-in kuyrukları pek kalabalık değil. Ücretsiz online check-in diye bir hizmet çıkarmıştır. Kuyruk olmadığı için de tanışacak kimse olmuyor.

4.    Atlasjet’le uçtuğunuzda, havalimanına indiğiniz şehrin otobüs terminalini de görme fırsatını kaçırırsınız. Çünkü Atlasjet’in çevre ilçelere kendi otobüs servisi var. Hem de ücretsiz.

5.    Atlajet’in Jetmil Kart uygulaması sizi arkadaş çevrenizde bedavacı konumuna düşürebilir. Arkadaşlarınız sürekli bedava bilet uçuş kovalıyorsun diye sizinle dalga geçebilir.

6.    Havaalanında kontuara geldiğinizde “acaba bavulum çok mu ağır? Ekstra ücret isteyecekler mi?” heyecanı elinizden alınıyor. Çünkü Atlasjet, 3-5 kilo fazladan bagaj için kimse ekstra ücret ödemesin diye, bagaj limitini tam 20 kiloya çıkarmış.

7.    Atlasjet insanı durup dururken masrafa sokar. Çünkü Atlasjet’te iPhone, iPad ve Blackberry uygulamalarıyla 3 adımda kolayca ve komisyon ödemeden ucuza bilet alındığını görünce dayanamazsınız ve yok yere paranızı harcayıp bir iPhone, iPad veya Blackberry satın alırsınız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1201 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler