1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Atlas İstanbul
Atlas İstanbul

Atlas İstanbul

OKUYORUM Bu hafta yoğun bir haftaydı. Havalar ise gittikçe soğudu. Bir soğuk, bir sıcak derken çoğumuz gribe yenik düşüyoruz. Belki gripten evde yatarken de okuyabileceğiniz bir dergi ve yeni kitaplar seçtim sizin için... İstanbul’u özlediğimd

A+A-

 

 

 

OKUYORUM

 

 Bu hafta yoğun bir haftaydı. Havalar ise gittikçe soğudu. Bir soğuk, bir sıcak derken çoğumuz gribe yenik düşüyoruz. Belki gripten evde yatarken de okuyabileceğiniz bir dergi ve yeni kitaplar seçtim sizin için... İstanbul’u özlediğimden midir bilmiyorum. Bu hafta boyunca İstanbul Dergisi’ni okudum. Ve size de onu tanıtıyorum. 

  Okumalarınız bol olsun... Mutlu haftalar...

 

 


 

 

 

YENİ ÇIKANLAR

 

 

 

Tatlı Şiddet: Trajik Kavramı

Terry Eagleton, Ayrıntı Yayınları

 

“Terry Eagleton bir başyapıt niteliğindeki bu kitabında, trajedinin ve tragedyalar tarihinin siyasal bir analizine girişiyor. Dramadan edebiyat ve felsefeye, din-den teoloji ve antropolojiye kadar disiplinler-arası geniş bir alanda gezinen bu eleştirel çalışma, antik çağ bereket kültleri ve kurban ritimleriyle modern çağ devrimleri arasında bağlantı ve kümelenmeleri açığa vuran radikal bir güzergâh yaratıyor. “Acı”yı ortak bir anlam değişkeni, ortak olanın paylaşımını sağlayan ve farklı yaşam biçimlerinin diyaloga girebileceği bir “dil” olarak tanımlayan Eagleton, kültürcü ve tarihselci “kibir” ve göreliliğe karşı, insanın türsel, varoluşsal doğasına içkin süreklilikler temelinde trajik sanatı, insanda kısıtlı, kırılgan ve yavaş işleyen şeyi aydınlatıcı bir bağlama yerleştiriyor.”

 

 

 

Türk Toplumbilimcileri

Emre Kongar, Remzi Kitabevi

 

Emre Kongar ve arkadaşları, Türkiye'de toplumbilimin gelişmesine katkıda bulunmuş düşünürleri inceliyor ve araştırıyorlar. Böylece Türkiye'de toplumbilimin gelişme aşamalarını da saptamaya çalışıyorlar.
Bir "ortak çaba"nın ürünü olan bu çalışmanın amacı yeni kuşaklara, eski kuşakların birikimini aktarmaktır. Bir ulusun kültürü belli birikimleri oluşturabildiği ölçüde ve toplumsal bilimleriyle yakın bir ilişki içinde gelişir, serpilir. Bu açıdan, Türk Toplumbilimcileri, Türk toplumbilimine olduğu kadar kültürümüze de yönelmiş bir çalışmadır.

 

 

 

Pedro Paramo

Juan Rulfo, Doğan Kitap

 

Her yolu kullanarak istediği her şeyi elde eden toprak ağası, kötülüğün ta kendisi Pedro Páramo...
Ölüm döşeğindeki annesinin -Marquez'in Macondo'suna esin kaynağı olacak- hayaletli köy Comala'ya babasını aramaya gönderdiği Juan Preciado...
Pedro Páramo'nun çocukluk aşkı, bütün ömrünce tutkuyla sevdiği Susanna San Juan...

 


 

 

HAFTANIN KİTABI...

 

 

 

Atlas İstanbul

 

  Bu hafta aslında sizlere bir dergi tanıtıyorum. Kitap yerine. Özel Sayı Atlas İstanbul Dergisi. Her yıl, yılın son aylarında yayınlanıyor.Elimdeki sayı 2011’in son günlerinde yayınlandı.

     Her yıl İstanbul konusunu işleyen ve İstanbul’un bilinmez, bulunmaz yönlerini işleyerek okura sunan Atlas yazarları bu yıl Üç İstanbul diye bir başlığa yer vermişler. Dergi ile birlikte bir de ek var. İstanbul’da Anadolu Lezzeti diye İstanbul’da yeme - içme kültürü ve mekanları konsusunda bilgi veriyor.

    Üç İstanbul’da İstanbul’a farklı yerlerden  bakışlara yer veriliyor. Modern İstanbul’un en yüksek binalarından Sapphire’den bir bakış... Bir diğeri Ayasofya’ya bakış...

    Derginin diğer bir bölümünde üç meydana yer veriliyor. Bizans devrinde olduğu gibi bugün de o görkemli büyüklüğünü sürdüren Sultanahmet Meydanı... Yarışların, törenlerin yapıldığı, isyanların gerçekleştiği bu meydanın Bizans’tan Osmanlı’ya öyküsü anlatılıyor. İstanbul Üniversitesi’nin muhteşem kapısının bulunduğu, İstanbul’un en eski ve Bizans’ın önemli bir forumu, Beyazıt Meydanı... Meydanın geçmişten günümüze uzanan öyküsü, işlevi ve mekanları...   Ve günümüzün İstanbul’u dendi mi akla gelen, gösterilere sahne olan, kozmopolit yapısı ile tanınan Taksim Meydanı ve Beyoğlu...

     Kızkulesi’ni de sınırları içine alan adı şarkılara konu olan bir semt, güzel Üsküdar... Geçmişten bugüne tarihi ile, yapıları ve oradaki yaşam ile Üsküdar anlatılıyor.

   Önceleri sadece Rumların yaşadığı bir semt iken büyük bir dönüşüm geçiren ve bir şenlik semti olan Kurtuluş... Eski ve yeni Kurtuluş... Değişim ve dönüşümü ile anlatılıyor.

   Kadıköy’de deniz kenarını süsleyen 200 yıllık Moda mahallesi...

   Ve bir başka semt bugün İstanbul deyince en gözde semtlerden biri olarak akla gelen Nişantaşı...

  İstanbul’un çarşıları, pazarları ve AVM’leri... Beşiktaş çarşı ve pazarı, Kapalıçarşı ve son zamanların çarşıları AVM’ler anlatılıyor. Klasik ve Modern rotalar adıyla İstanbul ve mekanları hakkında bilgiler veriliyor. Bir seyyah titizliğinde okur gezdiriliyor. İstanbul’da gece hayatı, musiki, meyhane konularıyla eğlence hayatına yer veriliyor.

 


KIBRIS KÜTÜPHANESİ

Ayios Sipiridon’un Çanları

Mehmet Ali Tremeşeli’nin Anıları, Galeri Kültür Yayınları

  Kıbrıs tarihine ışık tutan,  karanlıkta kalanları aydınlatan ve büyük yankı uyandıran anılar...

 

 

 

 

 

 

 

 

 


KİTAP DÜNYASI

 

 

Hindistan'ın önde gelen din adamları ve siyasi partiler, usta yazar Salman Rüşdi'nin 20 Ocak’ta başlayacak Jaipur Edebiyat Festivali’ne katılmasına engel olunmasını istedi.

 

İstanbul'da 400 bin, İzmir'de 200 bin, Adana'da 190 bin ziyaretçiye ulaşan kitap fuarlarına ilginin Avrupa'nın üzerinde olduğu belirtildi .

 

İstanbul’da ünlü şair Nazım Hikmet’in 110. doğum yılında, şairin Türkiye’den ayrıldığı Sarıyer’deki bölgeden denize karanfiller atıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 925 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler