1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ATLAR, ALTIN KUMSAL’DA
ATLAR, ALTIN KUMSAL’DA

ATLAR, ALTIN KUMSAL’DA

Mağusa bölgesinde Royal at çiftliğine ait atlar Altın kumsalda, turistlerin ilgi odağı oldu.

A+A-

 

Mağusa bölgesinde Royal at çiftliğine ait atlar Altın kumsalda, turistlerin ilgi odağı oldu. Çiftlik sahibinin İngiltere’de ikamet ettiği ve her yıl yaz aylarında Kıbrıs ziyaretinde Karpaz Altın Kumsalda Tekos Place tatil sitesinde tatil yaptığı öğrenildi. Bu yıl atlarının Mağusa’da bulunan çiftlikte elektrik olmamasından dolayı bunalıma girdiğini söyleyen çiftlik işletmecileri, atların bir kısmını kendileri ile Karpaz’a getirdiklerini ancak Karpaz’ın bu güzel turistik bölgesinde de elektrik olmadığını öğrendiklerini söyledi. KKTC’de hükümetin sadece belli başlı turistik yerlere hizmet verdiğini gördüklerini belirten hayvansever yatırımcılar, ‘’burada yetkililer sadece istedikleri kişileri devlet olanaklarından yararlandırır’’ dedi.

“GÜZEL BİR ÇALIŞMA BAŞLATILDI”

Royal Atlı Spor Kulübü direktörü Şevki Alçıner, Londra’da da aynı işi yaptığını anlatarak KKTC’de yatırım yapanlara gereken önemin verilmediğini söyledi. Alçıner, Atların çok hisli hayvanlar olduklarını ve gereken önemin verilmediği takdirde bunalıma girebildiklerini anlatarak Karpaz tatilinde bir kısım atı neden yanında getirdiğini açıkladı. Atların hem sosyalleştiğini hem de Karpaz’da bulunan turistleri eğlendirdiğini belirten Alçıner, Mağusa’da bulunan çiftlikte ziyaretçi sayısının oradaki düzenlemenin yetersizliğinden her geçen gün azaldığını belirtti. Atların sosyal hayvanlar olduğunu savunan Alçıner, bu durum karşısında tatilinde de hayvanlarını beraberinde getirerek, hayvanların insanlarla temas kurmasını sağladığını belirtti.Alçıner, Karpaz’a atlarından sadece 5 tanesini getirdiklerini ve çiftlikte toplam 14 atları olduğunu belirtti. Alçıner Mağusa ilçesinde belediyenin çok güzel bir çalışma başlatarak şehir içindeki hayvanların belli bir bölgeye toplandığını anlattı. Alçıner, belediyenin göstermiş olduğu bu bölge üzerinde at çiftliği kurmak için kendilerinin de yer aldığını ve at çiftliklerini buraya kurduklarını belirtti. Bu sürenin üzerine 3 yıl geçmesine rağmen halen ne Mağusa kaymakamlığının ne de belediyenin bölgede hayvancının sıkıntılarını giderecek bir çalışma yapmadığını belirten Alçıner, Mağusa belediyesinin mandralar bölgesi olarak bilinen bu bölgeye düzenleme yapma çalışmasının bulunduğunu bildiğini ve başkan Oktay Kayalp’in bir an önce bu uygulamayı başlatması gerektiğini söyledi.

“ATLAR EĞİTİMLİ”

Hayrettin Alçıner ise oğlunun Kıbrıs’ta böyle bir yatırım yapmasında kendisinin ön ayak olduğunu belirterek, Kıbrıs’ta eksik olan bir noktaya değindiklerini ve Gazimağusa’ya farklı bir renk kattıklarını belirtti. Düğün, sünnet ve çeşitli organizasyonlarda görev yaptıklarını belirten Alçıner, atlarının bu tip görevleri için eğitimli olduklarını ve ne yapmaları gerektiklerini bildiklerini söyledi. Kemal Kaymaklı, kendisinin bir öğretmen olduğunu ve sosyal hayvanlar arasında en ön sırada yer alan atların çocuk gelişimindeki yerinin büyük olduğunu vurguladı. Bazı psikiyatri seanslarında doktorların tedavi amaçlı da özellikle çocukların atlarla temas kurması gerektiğini söylediklerini de belirten Kaymaklılı atların insan hayatında özellikle çocuk gelişiminde çok büyük bir önemi olduğunu belirtti. Kaymaklılı, çiftliğin faaliyete ilk geçtiği zamanlarda Mağusa’da bulanan kreş ve anaokulların sık sık ziyaret ettiği bir yer olduğunu da söyleyerek son zamanlarda bölgede olan bazı eksiklerin giderilmediğini yolun çok bozuk olduğunu ve insanların buraya gelmekten vazgeçmesine sebep olduğunu belirtti.

“YENİ BİR YÖNETİME İHTİYAÇ VAR”

Tekos Place işletmecisi Tekin Erdoğan, bölgede böyle etkinliklerin turistlerin ilgisini çok çektiğini ve bu tip durumların turistlerin ülkesine dönüp anlatmaları ülke turizmi açısından da çok güzel etkileri olduğunu belirtti. Altın Kumsal da bulunan doğa ile içi içe bangalov tarzı yerlerin bu tip organizasyonlara uygun olduğunu da belirten Erdoğan, devletin hiçbir zaman yerli yatırımcılara gerekli önemi vermediğini belirtti. Bölgedeki elektirik sorununa da değinen Erdoğan eskiden hükümete bir proje hazırladıklarını ve bu sorunu çözmek üzere oldukları sırada hükümetin istifa ettiğini şimdi ise KKTC’de hükümet olmadığını ve beklediklerini söyledi. Tekin Erdoğan, KKTC’nin bir an önce seçime gidip bir hükümet seçmesi gerektiğini ülkenin bir yönetime ihtiyacı olduğunun gerekliliğini hem bir vatandaş olarak hem de bir yatırımcı olarak ısrar ile vurguladı.

 

 

 

Bu haber toplam 1075 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler