1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ATANMIŞ ÜNİFORMALILAR, SEÇİLMİŞ SİVİLLERİN ÖNÜNDE YER ALAMAZ'
ATANMIŞ ÜNİFORMALILAR, SEÇİLMİŞ SİVİLLERİN ÖNÜNDE YER ALAMAZ

'ATANMIŞ ÜNİFORMALILAR, SEÇİLMİŞ SİVİLLERİN ÖNÜNDE YER ALAMAZ'

Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi protokol listesinde yapılan değişiklikle ilgili basın açıklaması yaptı.

A+A-

 

 

 

Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi protokol listesinde yapılan değişiklikle ilgili basın açıklaması yaptı. Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi Başkanı Av. Barış Mamalı imzasıyla gönderilen açıklamanın tam metni şöyle;

 

 

 

 

“Devlet törenlerinde uygulanan protokol sırası Resmi Gazete’de de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

 

Hazırlanan yeni protokol sırasında yıllardır varolan anti-demokratik yapının halen devam ettiği görülmektedir.

 

Protokol sırasına bakıldığında açık olarak atanmış askeri komutanların seçilmiş sivil yöneticilerin önünde yer aldıkları görülmektedir.

 

Demokratik hukuk devletinin üç ana Erki (yani kuvveti), Yasama-Yürütme-Yargı’dır. Devlet bu üç erkin birleşiminden oluşmaktadır ve bunlar arasında birbirine karşı herhangi bir üstünlük de yoktur.

 

Devletin temsil yeri olan protokol içerisinde Yargı’yı temsil eden Yüksek Mahkeme Başkanı’nın generallerin ve elçinin arkasında yer alması kabul edilebilecek bir durum değildir. Bu tam anlamıyla Yargı erkinin küçümsenmesi ve hiçe sayılmasıyla eşdeğerdir. Yüksek Mahkeme Başkanı’nın layık olduğu yer, yasama ve yürütme organları ile birlikte protokolün en ön sırasıdır.

 

Demokrasiye dayalı düzenlerde, demokratik seçimle işbaşına gelen kişi veya makamlar her zaman atanmış makamlardan üstün tutulmakta ve protokolde de bu üstünlük kendini göstermektedir, çünkü halk iradesi her zaman en üstün demokratik değerdir.

 

KKTC Devlet protokolündeki sıralamada siyasi parti başkanlarının, ana muhalefet parti başkanının, bakanların, belediye başkanlarının, Başsavcı, Sayıştay Başkanı ve diğer seçilmişlerin, atanmış askerlerin gerisinde yer alması, generallerin protokolde bu seçilmiş ve anayasal kurumlardan daha önemli ve üstün tutulmalarının demokratik ilkelerle örtüşmediği aşikardır.

 

Devletler seçilmişler tarafından yönetilir. Halkı temsil eden bu seçilmiş kişilerin askeri makamlardan daha ast görülmelerini hiçbir demokrasi anlayışı kabul etmez.

 

Türkiye’deki sivilleşme ve demokratikleşme icraatları ile protokol içerisinde askeri atanmışların sivil seçilmişlerin arkasına gönderildiği bir dönemde KKTC’de bunun tam tersinin yapılması ciddi bir ironi ve tezatlıktır.

 

Halkın seçimi sonucu göreve gelen, bulunduğu ilçenin temsilcisi pozisyonundaki belediye başkanlarının protokol sırasının kuyruğunda yer alması ise bir başka demokratik ayıbı teşkil etmektedir.

 

Şu anki protokol dizilişi bizlere askeri vesayet idarelerini hatırlatmaktadır. Anayasasında kendini demokratik hukuk devleti olarak tanımlayan bir devletin protokol dizilişi böyle olmamalı, önceliklerin sivil ve seçilmişlere verildiği bir bir sıralama yapılmalıdır.

 

Tüm seçilmiş siyasilere ve anayasal kurum temsilcilerine buradan çağrı yapıyor ve kendilerine, bu protokol sırası demokratikleştirilmediği taktirde hiçbir şekilde bu dizilişin parçası olmamaları çağrısında bulunuyoruz.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 805 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler