1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ATALAY'IN SÖZLERİNE TEPKİ
ATALAYIN SÖZLERİNE TEPKİ

ATALAY'IN SÖZLERİNE TEPKİ

Atalay'ın, KKTC için "SENDİKA CUMHURİYETİ GİBİ BİR ŞEY" sözlerine sendikalardan tepki geldi. DEV-İŞ, TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın İstanbul Ticaret Odası’nda Kıbrıs ile ilgili açıklamalarını kınadığını açıkladı. DEV-İŞ Gen

A+A-

 

 

Atalay'ın, KKTC için "SENDİKA CUMHURİYETİ GİBİ BİR ŞEY" sözlerine sendikalardan tepki geldi.

 

 

 

DEV-İŞ, TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın İstanbul Ticaret Odası’nda Kıbrıs ile ilgili açıklamalarını kınadığını açıkladı.

 

DEV-İŞ Genel Başkanı Mehmet Seyis imzasıyla yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

 

"BEŞİR BEY YİNE HOŞ GELMEYECEKSİNİZ" 

 

TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İstanbul Ticaret Odası’nın bir etkinliğinde AKP’nin Kıbrıslıtürklere ve örgütlülüklerine duyduğu nefreti hiç sıkılmadan cüretkarca açıkladı.

 

Beşir Bey “Kıbrıslıtürklerin ekonomik durumlarının ve hayat standartlarının çok yüksek olduğunu ve sendikaların güçlü olduklarını” vurgulayarak, dayattıkları “ekonomik, sosyal ve yapısal” değişiklik paketleri ile bu örgütlülüğün kırılmaya başladığını yani aslında bu sayede Kıbrıslıtürklerin yaşam standartlarını aşağıya çektiklerini övünerek anlattı.

 

Hiçbir politik etiğe uymayan bu yaklaşım “Sendikaları Düşman” ilan etmektedir ve Kıbrıslıtürklerin örgütlü yapısına hasımane bir saldırıdır.

 

Beşir Bey ve AKP anlayışının Kıbrıslıtürkleri Türkiye’de her geçen gün köleleştirdikleri emekçilere benzetme operasyonlarının da açık itirafıdır. 20 Temmuz nedeni ile ülkemize gelmeye hazırlanan BEŞİR BEY’İN YİNE HOŞ GELMEDİKLERİNİ vurgular, bu çağdışı yaklaşımlarını şiddetle kınarız.

 

Bu çerçevede Türkiye’deki emekçiler ve sendikalarına, bizde olduğu gibi vahşi kapitalist koşulları dayatmaları karşısında, Türkiye emekçileri ve sendikalarına dayanışmamızı iletiriz.

 


 

MEMUR-SEN: “SAYIN BEŞİR ATALAY’IN ‘KUZEY KIBRIS’TA SENDİKALAR CUMHURİYETİ VAR’ AÇIKLAMASI BİZLERİ ÜZMÜŞTÜR”

Kıbrıs Türk Memur-Sen Genel Başkanı Çelebi Ilık, Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın “Kuzey Kıbrıs’ta Sendikalar Cumhuriyeti var” söyleminin kendilerini üzdüğünü bildirdi.

Ilık, bugün, “Sayın Beşir Atalay’a cevap” başlığıyla yaptığı yazılı açıklama, Avrupa Birliği (AB) yolunda ilerlemek isteyen Türkiye’nin Kıbrıs işlerinden de Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın, Türkiye ve KKTC’de “dikensiz gül bahçesi” istediğinin aşikâr olduğunu söyledi.

Açıklamada, Atalay’dan, bu söylemiyle ilgili yeniden bir beyanat talep edildi.

Yazılı açıklama, Memur-Sen’in, demokratik toplum olabilmenin en önemli şartını, toplumu teşkil eden kesimlerin, özellikle kendilerini ilgilendiren kararların alınması ve uygulanmasına iştirak edebilmeleri olarak gördüğüne işaret edilerek, sendikanın, katılımcılığı, demokrasiye dinamizm kazandıran önemli bir faktör olarak tanıdığı vurgulandı.

Açıklamada, Memur-Sen’in, sendikal hakların bir bütün oluğundan yola çıktığına işaret edilerek şöyle denildi:

“Hak olgusunu, yerine getirilen görevlerin ve yüklenen sorumlulukların bir gereği kabul edip, üretici,yol gösterici ve hak ettiğini almasını bilen bir sendikacılık anlayışı ile çalışıyoruz.

Sendikal hareketin odağında çalışanların hak ve menfaatlerinin korunması ve geliştirilmesi olması gerektiğine inanan; dolayısı ile sendikal hareketi temel hedefinden saptıracak her türlü suiistimale taviz vermeyen bir sendika anlayışı izliyoruz.

Yasaksız, gerçek anlamda demokratik, katılımcı ve hür bir sendikacılık.

Bütün çalışanların, her şeyden önce bir insan olduğu dikkate alınarak, mevki, makam ve unvan farklarını çalışanlar arasında herhangi bir ayrıcalık sebebi saymayan bir sendikacılık anlayışı ile çalışıyoruz ve sendikal paydaşlarımız ile de uyuştuğumuz her alanda işbirliği sürdürüp, yolumuza devam ediyoruz.”

 

 


 

KAMU-SEN’DEN  SERT  TEPKİ !

Türkiye Cumhuriyeti Başkan Yrd. Beşir Atalay’ın yapmış olduğu

            “KKTC. Sendika Cumhuriyeti gibi” açıklamalarına Sert Tepki gösteren Metin Atan, Sendikaların  çalışma hayatında bir denge unsuru olduğunu çalışma ve sosyal yaşamda sendikasızlaşmanın kölelikle eş değer durumda olduğunu belirten Metin Atan,  Sayın Atalay’ın yapmış olduğu bu açıklamayı talihsizlik olarak nitelendirdiğini  bu söylemlerin Ana vatan ile KKTC. arasında birlik ve kardeşlik duygusunun gelişmesine değil körelmesi yönünde olduğunu belirti.

            Sayın Atalay’ın yapmış olduğu bu açıklamayı kınadığımızı kamu oyuna duyururuz.

 


LATİFOĞLU: “HEDEF KKTC’DEKİ SENDİKAL HAREKETİ ORTADAN KALDIRARAK UCUZ, KÖLE İŞÇİ PAZARI YARATMAK”

Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın “Kuzey Kıbrıs’ta sendika cumhuriyeti gibi bir şey var” şeklindeki açıklamasına Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) de tepki gösterdi; Genel Başkan Yakup Latifoğlu Beşir Atalay’ın açıklamasını kınadı.

Latifoğlu yaptığı yazılı açıklamada, Beşir Atalay ifadesinde KKTC için “Sendika Cumhuriyeti gibi bir şey bu özelleştirmelerde o yönde büyük bir rahatlama sağlanıyor, sendikaların çok farklı bir düzenlemesi var” gibi ifadeler kullandığını belirterek, şu görüşe yer verdi:

“Bu ifadelerden ortaya çıkan anlam hedefin KKTC’deki sendikal hareketi ortadan kaldırarak ucuz, köle işçi pazarı yaratmak yolunda çağdışı ve insanlık dışı Kıbrıs Türk sendikacılığını yok etmeyi, özelleştirmelerin bu amaçla gerçekleştirildiğidir.”

Yakup Latifoğlu, KKTC’de bugünkü sendikal hakların Türkiye’dekilerin de çok gerisine götürüldüğünü belirterek, “Türkiye’de Uluslararası Çalışma Örgütü’nün 56 sözleşmesi onaylanırken KKTC’de sadece 15’inin onaylandığını; Türkiye’de Avrupa Sosyal Şartı onaylanmışken, KKTC’de bunun yapılmadığını; özelleştirmeyle sendikal hareketin mezara gömülmek ve dikensiz gül bahçesi istendiğini” kaydetti.

KKTC’deki sendikalaşma oranına bakıldığında dünyadaki en düşük oranlardan biri olduğunu ifade eden Hür-İş Başkanı Yakup Latifoğlu, kalkınma ve refah düzeyinin de Atalay’ın çizdiği tablodan çok farklı olduğunu; emekçi kesimin her gün yoksullaştığını, yokluk ve sefalete sürüklendiğini belirtti.

“Sayın Atalay’ın sözlerinden KKTC’deki gerçek durumun Ankara’ya çok farklı biçimde yansıtıldığı anlaşılmaktadır” diyen Latifoğlu, “Ankara’nın Kıbrıs Türk Sendikal Hareketini hedef alarak, yok etme hesapları yapması ve bunun en yetkili ağızlardan ifa edilmesi kabul edilemezdir” diyerek hatalı yaklaşıma karşı mücadelenin süreceğini söyledi.

 


 

ATALAY NE DEMİŞTİ?

 

Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kuzey Kıbrıs’taki altyapı yatırımlarında büyük bir gelişme olduğunu ifade ederek, “Yolları tamamen duble yol oluyor. Su projesinin 3 tarafı da ihale edildi. Adanın da gelecekte su ihtiyacını karşılayacak bir proje bu. Oraya elektriği de eklemeyi düşünüyoruz. Biraz enerjide sorun var. Şu anda KKTC hükümeti ile birlikte orada çok planlı bir ekonomik program uyguluyoruz” dedi.

KKTC'de biraz devletin ağırlığı, biraz sendikaların çok farklı bir düzenlemesi olduğunu söyleyen Atalay, şunları kaydetti:

“Yani SENDİKA CUMHURİYETİ GİBİ BİR ŞEY. Bu özelleştirmelerle o yönde büyük bir rahatlama sağlanıyor. Şu anda Kuzey Kıbrıs'ta fert başı milli gelir 15 bin dolar civarında. Hayat standardı çok yükseldi. 47 bin öğrenci şu anda üniversitede okuyor. Ekonomik hayat da Kuzey Kıbrıs'ta çok iyi gidiyor. Orada biz şöyle düşünüyoruz; müzakereler şöyle ya da böyle sonuçlanır, biz orada elimizden geleni yapıyoruz, ilkelerimiz belli, biz eşit haklara sahip iki taraflı bir yapıyı orada savunuyoruz, halen o çözümden yanayız ama Rum tarafı daima oyalıyor. Şimdi bir de dönem başkanlığı vesaire verdiler oraya, dönem başkanlığını da yürütemiyor. Bu müzakere nasıl giderse gitsin biz Kuzey Kıbrıs'ı güçlendiriyoruz. Eskiden Türk kesiminden Rum kesimine alışveriş için gidilirken şimdi Rum kesiminden Türk tarafına geliniyor.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1396 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler