1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ATALAY’IN AÇIKLAMALARI TALİHSİZLİK'
ATALAY’IN AÇIKLAMALARI TALİHSİZLİK

'ATALAY’IN AÇIKLAMALARI TALİHSİZLİK'

TDP Genel Sekreteri Ozyiğit, Atalay’ın söylemlerinin hem demokrasi dışı, hem de iç politikaya müdahale olduğunu belirtti.

A+A-

 

 

 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın, Kıbrıslı Türklerin ekonomik durumu ve Kuzey Kıbrıs’taki sendikal yaşama yönelik kullandığı ifadeleri “talihsiz” ve “kabul edilemez” olarak niteledi.

TDP Genel Sekreteri Ozyiğit yazılı açıklamasında, Atalay’ın “KKTC’de hayat standardı çok yüksek”, “fert başına düşen milli gelir 15 bin dolara çıktı” söylemlerinin gerçek dışı; “KKTC Sendika Cumhuriyeti gibi bir şey, özelleştirmelerle o yönde büyük rahatlama sağlanacak” söyleminin ise hem demokrasi dışı, hem de iç politikaya müdahale olduğunu belirtti.

 

“ÖRGÜTSÜZ YAŞAM, ANCAK KÖLELİKLE BİR TUTULABİLİR”

“Bir ülkede sendikal yaşam ne kadar güçlü olursa, demokrasi de o kadar sağlam temeller üzerine oturur. Örgütsüz yaşam, ancak kölelikle bir tutulabilir” diyen Özyiğit, “Sayın Atalay ve TC’li yetkililer eğer KKTC’deki sendikal hareketi, dolayısıyla örgütlü yaşamı yok ederek dikensiz gül bahçesi yaratmak istiyorlarsa, bilmelerini isteriz ki bu mücadelelerinde tüm gücümüzle karşılarında olacağız” dedi.

Kıbrıs Türk halkını rencide eden, ekonomik gerçekleri yansıtmayan, demokrasi dışı bu tür söylemlerin TC-KKTC ilişkilerine zarar verdiğini belirten Özyiğit, bu tür söylemlerin kimseye fayda sağlamayacağı gibi, gerginliklerin artmasına da neden olacağı uyarısında bulundu.

Özyiğit, TDP iktidarında hem kamuda, hem de özelde sendikalaşmanın güçlenmesi ve artması için gerekenin yapılacağını da yineledi.

 

“EKONOMİK RAKAMLAR GERÇEKLERİ YANSITMIYOR”

Beşir Atalay’ın KKTC’de ekonomik hayatın çok iyi olduğunu ve fert başına düşen milli gelirin 15 bin dolar olduğu söylemini tamamen gerçek dışı olarak niteleyen Özyiğit, “Belli ki birileri Sayın Atalay’a yanlış bilgiler veriyor. Sayın Atalay ya fena halde yanıltılıyor, ya da Kuzey Kıbrıs’ı başka yerlerle karıştırıyor” ifadelerine yer verdi.

“KKTC hükümeti ile birlikte orada çok plânlı bir ekonomik program uyguluyoruz” diyen Atalay’a “Bu nasıl bir ekonomik programdır ki, Kıbrıs Türkleri toplum olarak yok olmakla karşı karşıyadır” diye de soran Özyiğit, “Bu program, Kıbrıs Türk halkının kurumlarının TC sermayesine peşkeş çekilme programıdır” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 537 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler