1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ATALAY: ÖZELLEŞTİRMEYE DEVAM
ATALAY: ÖZELLEŞTİRMEYE DEVAM

ATALAY: ÖZELLEŞTİRMEYE DEVAM

TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, KKTC ekonomisinin kalkınmasına yönelik birinci üç yıllık planın yıl sonu biteceğini, ikinci üç yıllık planın hazırlanması için çalışmaların başladığını belirterek,'' Bizim istediğimiz Kuzey Kıbrıs'ta da disiplinli bir

A+A-

 

 

TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, KKTC ekonomisinin kalkınmasına yönelik birinci üç yıllık planın yıl sonu biteceğini, ikinci üç yıllık planın hazırlanması için çalışmaların başladığını belirterek,'' Bizim istediğimiz Kuzey Kıbrıs'ta da disiplinli bir ekonomik program uygulamak, gerekli reformları yapmak ve kendine yeterli, kendi ayağı üzerinde duran bir seviyeye ulaşmak'' dedi.

Başbakan Yardımcısı Atalay, AA'ya yaptığı açıklamada, KKTC ekonomisini değerlendirerek, ekonomik programın sonuçlarının olumlu olduğunu ve 2011 yılı sonu itibariyle KKTC ekonomisinde yüzde 5 büyüme beklediklerini söyledi.

KKTC ekonomisi için 3 yıllık planlanan ve 1 yılı kalan ekonomik programın özelliğinin, KKTC'nin ekonomisini güçlendirmek, bütçesini daha rahatlatmak, kalkınmayı sağlamak, refahı artırmak, hayat standardını yükseltmek olduğunu anlatan Atalay, istediklerinin, Kuzey Kıbrıs'ta disiplinli bir ekonomik program uygulaması olduğunu belirterek, şunları söyledi:

''Türkiye olarak Kuzey Kıbrıs'a mali yönden desteklerimiz zaten sürüyor. Ama bu dönem bütün çabamız bu mali desteklerin cari harcamalara değil de daha çok yatırıma gitmesini sağlamak. Onun için belli yüzdeler oranlar kondu. Duble yollar yapıldı. Giderek, bizim desteklerimizin epey bir kısmı yatırıma gidiyor. Bir de program çerçevesinde yapılması gereken bazı yasal düzenlemeler söz konusu, onlar da bu hükümet tarafından gerçekleştirildi. Yakında sosyal güvenlik yasası çıktı.

Dolayısıyla, nasıl Türkiye 2001'de büyük bir ekonomik kriz yaşamıştı, sonra onu telafi etmek için disiplinli ekonomik program uyguladık ve bugün dünyanın en iyi ekonomilerinden biriyiz. Bizim istediğimiz Kuzey Kıbrıs'ta da disiplinli bir ekonomik program uygulama, gerekli reformları yapmak ve kendine yeterli, kendi ayağı üzerinde duran bir seviyeye ulaşmak.''

Atalay, ''Özellik mevcut hükümetin ve meclisin reformları zamanında yapması, doğrusu bu programın başarısında önemli bir faktör. Baktığımızda büyüme oranı şu anda, 2011'in sonu itibariyle yüzde 5 olarak bekliyoruz, cari açık azalıyor, gönderilen yardımların büyük kısmı yatırımlara gitmeye başladı.

Sosyal güvenlik reformu burada önemliydi, bundan sonra onun da ekonomiye büyük bir katkısı olacak.

Şimdi özelleştirme programları başladı, Kıbrıs Türk Petrolleri (K-Pet) özelleştirildi, ciddi de bir kaynak geldi, şimdi Ercan Havaalanı'nın özelleştirilmesi söz konusu. Bütün bunlar yürüyor. 2012'in sonunda programın birinci dönemi bitmiş olacak. Biz de ikinci dönem için çalışmaya başladık, yani ikinci üç yıl için. Bu yılın sonuna kadar ikinci üç yılın programı yapılacak ve 2013'de o uygulamaya başlanacak. Bunun çalışmasını hem Kuzey Kıbrıs hükümeti yapıyor hem hem biz yapıyoruz, birlikte, yardımlaşarak. Yeni üç yıllık dönemi de böylece hazırlamış olacağız.''

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1245 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler