1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ATALAY: KKTC'NİN EKONOMİK PERFORMANSI İYİ
ATALAY: KKTCNİN EKONOMİK PERFORMANSI İYİ

ATALAY: KKTC'NİN EKONOMİK PERFORMANSI İYİ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC’de temaslarda bulunan Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ı kabul etti.

A+A-

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC’de temaslarda bulunan Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ı kabul etti.

Kabulde, TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Hasan Güngör de bulundu.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ı KKTC’de görmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Kendisi Kıbrıs İşleri’nden sorumlu olduğundan beri KKTC ve Kıbrıs Türk halkının huzuru ve mutluluğu için neler yapılabileceğinin uğraşı içerisindedir” dedi.

Atalay’ın neler yapılabileceğini yerinde görmek için sık sık KKTC’ye gelmesinin mutluluk verici olduğunu kaydeden Eroğlu, dünyanın merkezindeki büyük ve güçlü bir devlet olan Türkiye’nin, tüm uğraşları arasında KKTC’ye de zaman ayırmasından memnun olduklarını belirtti ve teşekkür etti.

Yetkililerin geliş ve gidişlerinin iki ülke arasındaki bağları da kuvvetlendirmekte olduğunu kaydeden Eroğlu, “Özellikle Anavatan Türkiye’nin KKTC halkına gösterdiği ilgiyi görmesi bizi memnun ederken, ilişkilerin daha da pekişerek daha sıcak noktaya taşınmasına katkı koyuyor” ifadesini kullandı.

ATALAY

Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da, görev alanının TC -KKTC ilişkilerini ve yapılacak çalışmaları yürütmek olduğunu kaydederek, her ziyaretinde Cumhurbaşkanı’nı da ziyaret ederek önem verdikleri siyasi tecrübesinden yararlandıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanlığına gelmeden önce TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir konuda telefonda görüştüğünü, Erdoğan’ın Eroğlu’na selamlarını ilettiğini kaydeden Atalay, adaya ayda veya iki ayda bir ziyaretler gerçekleştirerek konuları yerinde ele aldığını ifade etti.

“EKONOMİK VERİLER MUTLULUK VERİCİ… ENERJİ GİBİ KONULAR DA VAR”

Dün akşam KKTC’ye gelişinin ardından teknik heyetle uzun bir toplantı ve çalışma gerçekleştirdiklerini anlatan Atalay, şöyle konuştu:

“Bana verilen bilgilerden çok mutlu oldum. Yılbaşından bugüne bütçe gerçekleşme değerleri, gelir gider dengeleri gibi konularda oldukça pozitif görüntüler var. Bütçede bir sıkıntı görünmüyor. Hatta gelirlerin harcamayı karşılama oranı mayıs sonu itibarıyla daha yüksek. Enerji gibi bazı konular var, onları da paylaştık…”

KKTC’nin ekonomik performansının iyi olduğunu, otellerin doluluk oranlarının da sevindirici olduğunu kaydeden Atalay, üniversitelerde de şimdi yazılmaların başladığını, geçen seneki performansın yakalanmasını umduklarını söyledi.

Üniversitelerin iyi gitmesine önem verdiklerini vurgulayan Atalay, “Yüksek öğrenimin bir marka olmasını istiyoruz. Bu sağlandı da” dedi.

“KKTC VE KIBRIS TÜRK HALKI GELECEĞE GÜVENLE BAKSIN”

Siyasi anlamda durgun bir dönem yaşandığını, Güney Kıbrıs’ın AB dönem başkanlığını hem TC –AB ilişkileri hem de Cumhurbaşkanı Eroğlu tarafından yürütülen müzakere süreci açısından şansızlık olarak gördüklerini vurgulayan Beşir Atalay, şöyle dedi:

“Türkiye olarak, KKTC ve Kıbrıs Türk halkı moralli olsun ve geleceğe güvenle baksın istiyoruz. Gelecek belirsizliği olmasın. Ekonomik gelişme ve yatırım içerisinde olsun. KKTC için hiçbir risk olmayacak. Müzakerelerin sonucu ne olursa olsun KKTC daima kendi ayakları üzerinde dimdik duracak. Güçlü bir Türkiye ve güçlü bir KKTC var. Dünyada birçok ekonomik sarsıntı oluyor. Hem Türkiye hem KKTC bu alanda iyi durumda.”

Ekonomik sıkıntı içerisindeki Güney Kıbrıs’a Rusya’nın para vererek üs almak istediğinin basına yansıdığına da dikkat çeken Atalay, “etraftaki ülkeler bu tür sorunlarla uğraşırken” TC ve KKTC’nin iyi durumda olduğunu ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 581 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler