1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ATALAY KIBRIS'TAN 'MEMNUN'
ATALAY KIBRISTAN MEMNUN

ATALAY KIBRIS'TAN 'MEMNUN'

Atalay: Türkiye ile Kuzey Kıbrıs arasında en iyi dönemleri yaşıyoruz. Ben de bunu sağladığım için çok memnunum.

A+A-

 

TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Türkiye'nin Kıbrıs'ta eşit haklarda iki taraflı devlet yapısı kurulması yönünde yaklaşımı olduğunu belirterek, ''Çözüm olmazsa Kuzey Kıbrıs üzerindeki ekonomiyi güçlendirme, yapıyı güçlendirme çalışmalarımız devam ediyor'' dedi.

AA Editör Masası'na konuk olan Atalay, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Kıbrıs ile ilgili gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten Atalay, müzakere sürecinde Rum kesiminin yürüttüğü politikanın, AB üyesi yapılması yanlışlığından kaynaklandığını söyledi.

Rum kesiminin hiçbir konuda uzlaşmacı bir tutum içinde olmadığını belirten Atalay, geçen hafta BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ile konuyu uzun uzun görüştüğünü, Kıbrıs konusunda Genel Sekreteri çok umutlu görmediğini ifade etti.

Atalay, ''Özellikle 1 Temmuz'da AB dönem başkanlığını almaları onlar için bir imkan gibi, fırsat gibi. Bunu değerlendirecekler. Bu arada AB-Türkiye ilişkilerinde birazcık donma olacak bu 6 ay içinde'' dedi.

Türkiye ve KKTC'nin tutumunun çok net olduğunu ifade eden Atalay, ''Ada'da eşit haklarda iki taraflı devlet yapısı kurulması yönünde yaklaşımımız var. Çözüm olmazsa Kuzey Kıbrıs üzerindeki ekonomiyi güçlendirme, yapıyı güçlendirme çalışmalarımız devam ediyor'' diye konuştu.

KKTC ekonomisinde ciddi rahatlama olduğunun altını çizen Atalay, özellikle turizm, yükseköğretim, tarım sektörlerinde Türkiye'nin elinden geleni yaptığını ve yapmaya devam edeceğini vurguladı. Atalay, Kuzey Kıbrıs ile ilgili su projesinin devam ettiğini ve Türkiye'den Ada'ya 2013 yılında su gideceğini anlattı.

Enerjiyle ilgili çalışmalar da olduğunu ifade eden Atalay, şöyle konuştu:

''Doğalgaz, petrol aramayla ilgili Türkiye, oraya teknolojik olarak en önemli üslerinden birini kurdu. En önemli arama teknolojisini oraya götürdük ve Magosa'da arama çalışmalarımız başladı. Hem ikili anlaşma yapıldı Kuzey Kıbrıs ile hem de biz alternatif aramayı sürdürüyoruz. Hiçbir boşluk yok yeter ki Kuzey Kıbrıs kendi içinde siyasi bütünlüğünü ve istikrarını bozmasın. Türkiye ile Kuzey Kıbrıs arasında en iyi dönemleri yaşıyoruz. Ben de bunu sağladığım için çok memnunum.''

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 449 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler