1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ATALAY: KIBRIS, DİNİ AÇIDAN SON DERECE STRATEJİK BİR YER
ATALAY: KIBRIS, DİNİ AÇIDAN SON DERECE STRATEJİK BİR YER

ATALAY: KIBRIS, DİNİ AÇIDAN SON DERECE STRATEJİK BİR YER

Din İşleri Başkanı Talip Atalay, ''Kıbrıs, dini açıdan son derece stratejik ve manevi derinliği fazla olan bir yer'' dedi

A+A-Din İşleri Başkanı Talip Atalay, ''Kıbrıs, dini açıdan son derece stratejik ve manevi derinliği fazla olan bir yer'' dedi.

Türkiye'de temaslarda bulunan Atalay, Kayseri Müftüsü Ali Maraşlıgil'i ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye ile Kıbrıs halklarının kardeş olduğunu vurguladı.

Kıbrıs Türkü’nün Türkiye'yi ne kadar sevdiğini ve ne kadar yakın olduğunu herkesin bildiğini ifade eden Atalay, ''Kıbrıs'ın cidden ilgi ve alakaya ihtiyacı var. Kıbrıs, hepimizin yavru vatanı. Bazen birtakım yanlış anlamalar oluyor. İletişim ve gönül köprülerinin yoğun bir şekilde kurulması sayesinde negatif algıların kalkacağını düşünüyorum'' dedi.

Kıbrıs'ın dini açıdan önemli bir merkez olduğuna dikkati çeken Atalay, şunları kaydetti:''Kıbrıs'ta Hala Sultan var. Peygamber efendimizin şehadetle müjdelediği kişidir. Tüm dünyada Müslümanların manevi mekanlarından biri kabul edilir. Kıbrıs'ta yatmaktadır. İlk deniz seferinin yapıldığı yer olan Kıbrıs, Osmanlı'nın fethinden bu yana çokça şehidin bulunduğu bir yerdir. Kıbrıs, dini açıdan son derece stratejik ve manevi derinliği fazla olan bir yer. Bu bağlamda bilinçli olur, farkındalığımız artarsa çok daha faydalı, daha güzel ilişkiler kurulur diye düşünüyorum.''

Müftü Ali Maraşlıgil de Atalay'ı Kayseri'de görmekten mutluluk duyduklarını belirterek, bu tür ziyaretlerin ikili ilişkileri ve yardımlaşmayı geliştireceğini kaydetti.

 

 

 

 

Bu haber toplam 561 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler