1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ATALARIMIZIN KEMİKLERİ SIZLAR'
ATALARIMIZIN KEMİKLERİ SIZLAR

'ATALARIMIZIN KEMİKLERİ SIZLAR'

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat katıldığı bir TV programında toplumun içinde yaşadığı sıkıntılar üzerine değerlendirmelerde bulundu.

A+A-

 

 

 

“TOPLUM TRAVMA YAŞIYOR”

 

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat katıldığı bir TV programında toplumun içinde yaşadığı sıkıntılar üzerine değerlendirmelerde bulundu.

 

İÇ KONULAR

İç konulardaki gündemi nasıl değerlendirdiği yönündeki bir soru üzerine Talat, kaotik bir dönem yaşandığını belirterek, Lefkoşa Belediyesi'ndeki greve ve sağlık alanında emeklilerin ve halkın gösterdiği tepkilere değindi. 

Petrol dolum tesisi hususunu değerlendiren Talat, böyle bir tesisin kurulabileceğine ihtimal vermediğini söyledi. Talat tesisin kurulması halinde bile uluslararası siyasi nedenlerle çalışamayacağını anlattı. "Gemilerin Mağusa Limanına gelişlerinde bile baskılar nedeniyle zorluklar yaşadığı bir dönemde tankerlerin KKTC'den petrol almaya geleceklerini düşünmek ham hayaldir" dedi. 2004 yılında benzer bir konunun gündeme geldiğini söyleyen Talat, Türkiye’nin enerji terminali olacağını, bu yüzden gelip giden gemilerin buradan petrol ikmali yapabileceğini düşündüklerini söyledi. Ancak şimdi öngörülenin petrol sevkiyatı olduğunu anlattı ve siyasi açıdan o günkü prestijimizle bugünün kıyaslanamayacağını hatırlatarak petrol dolum tesisinin ancak yeni bir hayal olacağını tekrarladı. Böylesi bir tesisin tehlikelerine işaret eden Talat, seçilen bölgenin de uygun olmadığını, oranın korunan bir alan olduğunu kaydetti ve bu bakımdan da konunun yanlış olduğunu belirtti.

 

 

SİVİL İNİSİYATİF

Çevre ile ilgili sivil inisiyatifi nasıl bulduğu yolundaki bir soru üzerine 2. Cumhurbaşkanı Talat, öğretmenlerin çadırda eğitim eylemine değindi ve bunu çok yaratıcı bir eylem olarak değerlendirdiğini ve düşünenleri kutladığını belirtti.  BES’in yaptığı eylemi de örnek gösteren Talat, sendikacıların grevleri esnasında temizlik de yaptıklarına dikkat çekerek, bunların güzel, halktan yana, halk dostu eylemler olduğunu söyledi. 

Hükümetin çok yanlış şeyler yaptığına ve ne yapıyorsa elinde kaldığına işaret eden Talat, emeklilerden ve sigortalılardan dahi hastahanelerde para alınmasını çok yadırgadığını belirtti. 

 

ATALARIMIZIN KEMİKLERİ SIZLAYACAK

Son günlerde gündemde olan külliye konusunun sorulması üzerine 2. Cumhurbaşkanı, külliyenin Kıbrıs Türküne çok yabancı geldiğini söyledi. Camiyi anladığını ama külliyeyi anlamadığını belirten Talat, cami için yer  tahsisine kimsenin birşey söyleyemeyeceğini belirtti.  Talat Başbakanın külliye merkezli eğitim düşündüğünü belirterek “Vallahi atalarımızın kemikleri sızlar” dedi.  Başbakanın okulları külliye alanına taşıyacağını açıkladığına dikkat çeken Talat “ne hakla?” diye sordu. 2. Cumhurbaşkanı, söz konusu araziye söz konusu vakfın 8.5 milyon TL yatırım yapacağını açıkladığını ancak böyle bir para ve projenin olup olmadığının bilinmediğini, somut açıklamaların yapılmadığını söyledi.

Bu konuda “Türkiye istedi biz yaptık” diyen bazı bakanların olduğunun hatırlatılması üzerine Talat “Vallahi Türkiye istesin sen yapma” dedi. “O zaman anahtarları git Türkiye Büyükelçiliğine bırak” diyen Talat, Türkiye’nin bazı değerlendirmeleri olabileceğini, ancak bunları emir olarak telakki etmemek gerektiğini söyledi. Türkiye’nin engin deneyimleri olduğunu belirten Talat, bunlardan yararlanılabileceğini ancak “yapılabilecek olan var, yapılamayacak olan var” dedi ve “Bu çağda külliye de nereden çıktı?” diye sordu.

 

 

İŞTEN ATMA OLAYI

Barış Başel’in görevden alınması konusunda ne düşündüğünün sorulması üzerine 2. Cumhurbaşkanı Talat, bunun talihsiz bir olay olduğunu ve devletin kızma lüksü olmadığını söyledi. Başel’in kadrolu bir memur olması halinde işinden atılamayacağını hatırlatan Talat, “şimdi eline göre buldu attı” dedi ve bunun bir öfke sonucu olduğunu belirterek, devletin öfkelenemeyeceği yolundaki görüşünü yineledi.

İşten atmanın bir ceza gibi uygulandığını söyleyen Talat, cezayı mahkemelerin verdiğini belirterek, bu konuda dava açılabileceğini düşündüğünü söyledi.

 

SİYASETE DÖNECEK Mİ?

Aktif siyasete dönüp dönmeyeceği yolundaki bir soru üzerine Talat, kendi döneminde önemli işler yapıldığını ve Kıbrıs Türkünün saygınlığının yükseltildiğini belirterek, bütün bunlardan sonra aktif siyasetten siyasi parti başkanlığı kastediliyorsa şu anda bunu düşünmediğini, böyle bir eğilimi olmadığını anlattı. "Halkıma hizmet etmeye devam edeceğim. Bu amaçla siyasetteyim" dedi.

 

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Başkanlık sisteminin sorulması üzerine Talat, şu andaki Meclisi düşündüğünde, Milletvekillerinin kendi yetkilerinin törpüleneceğini düşünebileceklerini söyledi. Başkanlık sisteminde milletvekillerinin bakan olamayacağını söyleyen Talat, "bakanlık için parti değiştirilen şartlarda başkanlık sistemine onay verilir mi?” diye sordu. Dolayısıyla başkanlık sistemine geçmenin zor olabileceğini söyleyen Talat, bu sistemin diktatoryal eğilimleri de beraberinde getirebileceğini hatırlattı ve henüz demokrasimizin de istenildiği gibi gelişmediğine dikkat çekti. Talat, olumsuzluklar üzerine  önlemler alınarak bu sisteme geçilebileceğini anlattı ve buna ABD’yi örnek gösterdi.

 

TRAVMA YAŞANIYOR

Bir başka soru üzerine 2. Cumhurbaşkanı Talat, toplumda büyük bir psikolojik travma yaşandığını ve insanların kaale alınmadığını hissettiğini kaydetti. 

Görüşme masasında hem federasyonun görüşüldüğünü, hem de KKTC’nin sonsuza kadar yaşatılacağının söylendiğini belirtti ve bu tutarsızlıkların insanlarda gelecek hakkında umutsuzluk ve kaygı yarattığını anlattı.

 

 

 

                                                                                          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                             

Bu haber toplam 1057 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler