1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. AŞKLARIN, SÜRGÜNLERİN, HUZURUN ADRESİ; BÜYÜKADA
AŞKLARIN, SÜRGÜNLERİN, HUZURUN ADRESİ; BÜYÜKADA

AŞKLARIN, SÜRGÜNLERİN, HUZURUN ADRESİ; BÜYÜKADA

İstanbul adalarının en büyüğü olan 5.4 kilometre kare alana sahip Büyük Ada’nın Maltepe sahiline olan uzaklığı 2.3 km, 2000 yılı itibarı ile Sedef Adası dâhil olmak üzere nüfusu ise 7.335 kişidir.

A+A-

 

 

 

Levent ÖZDAĞ

 

İstanbul adalarının en büyüğü olan 5.4 kilometre kare alana sahip Büyük Ada’nın Maltepe sahiline olan uzaklığı 2.3 km, 2000 yılı itibarı ile Sedef Adası dâhil olmak üzere nüfusu ise 7.335 kişidir.

Bizans zamanında sürgün ve manastır bölgesi olarak kullanılmış olan Büyük Ada, İmparatorların otoritelerini sarsacaklarından endişe ettikleri yakın akrabalarını, devlet adamlarını, muhalifleri hapsettirdikleri ve sürgüne yolladıkları ada olma özelliğine sahiptir. Özellikle sürgün edilen saray kadınlarını ve inzivaya çekilen rahipleri ağırlayan adanın en eski yapılarından olan ve günümüze ulaşmayan Kadınlar Manastırı birçok sürgüne sahne olmuştur. Hiç kuşkusuz bu sürgünlerin en ilginci Kadınlar Manastırı’nı bina ettiren İmparatoriçe İrene’nin kendisinin de bu manastıra sürgün edilmesidir.

 

BÜYÜKADA’YA NASIL GİDİLİR?

Yüzyıllardır tarihi olaylara tanık olan adaya dünyanın dört bir yanından turistler ziyarete geliyor. Yaz mevsiminde ziyaretçiler tarafından sıkça ziyaret edilen Büyükada’ya Taksim’den herhangi bir otelden taksi ile Kabataş İskelesi’ne 7,5 TL’ye gidebiliyorsunuz. İskele’den isteğe göre hızlı deniz otobüsü ile 8 TL’ye 50 dakikada adaya ulaşmak mümkün…

 

ADADA GEZİNTİ

Hızlı otobüs bir durak Heybeliada’nın ardından Büyükada’ya ulaşıyor. Ada’ya gelir gelmez huzuru ve temiz havayı hissediyorsunuz. Adada’da araba olmadığı için ulaşım 230 tane fayton ile sağlanıyor. Faytonlarla adada küçük tur gezinti yapmak isteyenler 65 TL’yi gözden çıkartmak durumunda…

Fayton ile adayı gezerken tarihi evlerin, konakların büyüsüne kapılıyoruz. Adanın Luna Park (Meydan) olarak adlandırılan meydanında dileyen kısa bir mola yaparak manzarayı seyredebiliyor.

 

MANZARALI YEMEK

Fayton gezintisinin ardından İstanbul manzaralı restoranlarda yoğunlukta balık yemek için oturuyoruz. Çipura tanesi 15 TL, Tereyağlı karides 28, Güveçte karides 25 TL sadece bunlardan birkaçı…

 

TARİHÇE

1930 yılında Karacabey mevkiindeki Rum Ortodoks mezarlığı yakınında bulunan ve Büyük İskender'in babası Makedonya kralı II. Filip'e ait altınsikkeleri ihtiva eden Büyükada Definesi, adanın tarihine ilişkin en eski bulgudur. Hepsi 207 altın sikkeden ibaret olan define şu anda İstanbul Arkeoloji Müzesi'ndedir. Diğer Prens Adaları gibi Büyükada da Bizans döneminde sürgün yeri olarak kullanılmıştır. Adalar, Fatih Sultan Mehmettarafından İstanbul'un fethi'nden bir ay önce alınmıştır.

1.Dünya Savaşı ve Cumhuriyet sonrasında Rum halkını kaybeden Büyükada’daki canlılık 1930’lara kadar büyük ölçüde kaybolmuştur. Ancak, 1940’lı yıllara doğru, Cumhuriyet dönemi devlet ileri gelenlerinin ve yüksek bürokrasinin, varlıklı kesimlerin rağbet ettiği bir sayfiye yeri olma özelliğini yeniden kazanmıştır. Büyükada, bu dönemde yeni köşklerle, özenli ve zevkli yapılarla süslenmiş, İstanbul halkının günlük gezinti yerlerinin de başında yer almıştır. Adanın Kuzey-Güney doğrultusuna dik olarak çıkan Dil Burnu’nun iki yanındaki Yörük Ali ve Nizam Plajları, Luna Park, Aşıklar, Viranbağ kır gazinoları, korulukları, biri iskeleden başlayıp adanın tüm çevresini dolaşan büyük tur, diğeri Araba Meydanı’ndan başlayıp Dil’den, Aşıklar Kır Gazinosu’ndan Lunapark’a oradan da Maden’e geçerek binildiği noktaya dönülen küçük tur olmak üzere araba turları, Luna Park meydanındaki süslü eşeklerle yapılan geziler Büyükada gezilerinin başlıca eğlenceleri haline gelmiştir.

 

İBADET MEKÂNLARI ÖNE ÇIKIYOR

Büyükada’nın en önemli ibadet mekânları, İsa Tepesi’nde bulunan Hiristos Manastırı, adalı Ortodoksların büyük ayinlerini tertip ettikleri Kumsal semtinde bulunan Ayios Dimitrios Kilisesi, yine Kumsal semtinde bulunan Musevi Sinagogu ve II. Abdülhamid tarafından 1895 yılında inşa ettirilen Hamidiye Camii’dir. Ayrıca; Ermeni ve Latinlere ait iki kilise, Ortodokslar tarafından inşa ettirilen diğer kiliseler ve Müslümanların adaya yerleşmeye başlamalarıyla birlikte adadaki yerini alan camiler göze çarpan diğer ibadet mekânlarıdır. Bu ibadet mekânlarının yanı sıra adada Ortodokslarca kutsal su kaynakları olarak inanılan Ayios Konstantinos, Ayia Fotini, Ayia Paraskevi ve Ayios Yeorios adlı tarihi Ayazmalar adanın dikkat çeken diğer mekânları arasında gösterilebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 704 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler