1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ASKERLİKTE NE DEĞİŞTİ?
ASKERLİKTE NE DEĞİŞTİ?

ASKERLİKTE NE DEĞİŞTİ?

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, yıllardır yurtdışı ve yurtiçindeki vatandaşların büyük bir beklentisi olan ve askerlikte saklı, yoklama kaçağı, bakaya veya firara düşenlere yeniden askerlik mükellefiyet hizmetini yerine getirmesine hak tanıyan Birleştiri

A+A-

 

 

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, yıllardır yurtdışı ve yurtiçindeki vatandaşların büyük bir beklentisi olan ve askerlikte saklı, yoklama kaçağı, bakaya veya firara düşenlere yeniden askerlik mükellefiyet hizmetini yerine getirmesine hak tanıyan Birleştirilmiş Askerlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı oybirliğiyle onayladı.

Yasa tasarısını görüşen ve genel kurula sunan Cumhuriyet Meclisi Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi Başkanı UBP Girne Milletvekili Mehmet Tancer TAK’a yaptığı açıklamada, “KKTC tarihinde ilk kez böyle bir af geldiğini” belirterek, yurtdışında yaşayan veya her ne sebeple olursa olsun yurtdışına giden herkese ülkesine dönme çağrısında bulundu.

KKTC İÇİN İLK

UBP ile CTP-BG’nin ortak önerisi olan yasa tasarısının oybirliği ile onaylanmasıyla yurtdışında yaşayan birçok insanın ülkeye dönüşünün kolaylaşacağına inanılıyor.

Yasa ile Polis Akademisinden mezun olan kişilere muaflık getirilirken, yurt dışında olduğu gibi yurt içinde doktora yapan kişilere de yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 90 gün içerisinde başvuru yapmak kaydıyla yasadan yararlanma hakkı veriliyor.

Yasada yapılan düzenlemelere göre, 14’üncü madde kapsamında olanlar mükellefiyet hizmetini “3 bin Sterlin ödeyerek serbest kalmak veya 1500 Sterlin ödeyerek bir ay askerlik hizmetini yaparak veya kesin dönüş yapmak amacıyla KKTC’ye giriş yaptığı tarihte 31 yaşından küçük olanlar dört ay hizmet yaparak veya kesin dönüş yapmak amacıyla KKTC’ye giriş yaptığı tarihte 31 yaşından büyük ve 49 yaşından küçük olanlar iki ay hizmet yaparak veya 2 bin Sterlin ödeyerek serbest kalarak” yapabilecek.

Askerlik çağı dışına çıkmış olanlar da askerlikten muaf olacak. KKTC yurttaşlığına geçen üçüncü uyruklu kişiler ise, 2 bin Sterlin ödeyerek askerlik mükellefiyetinden muaf sayılacak.

Yasadan, doktora mezunu olup bu yasanın yürürlüğe girdiği tarihte halen askerlik hizmetini yapmakta olanlardan en az bir aydır askerlik görevini yapmış olanlar 4 bin Sterlin, en az iki aydır askerlik görevini yapmış olanlar 3 bin Sterlin, en az üç aydır askerlik görevini yapmış olanlar 2 bin Sterlin, en az dört aydır askerlik görevini yapmış olanlar 1000 Sterlin ödeyerek yararlanabilecek, beş aydan fazla bir süre askerlik görevini yapanlar ise derhal terhis olmaya hak kazanacak.

Cumhuriyet Meclisi Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi’nin hazırladığı yasa tasarısına, komite başkan vekili CTP Lefkoşa Milletvekili Kadri Fellahoğlu ile üyeler CTP Girne Milletvekili Salih İzbul, UBP Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre ve UBP İskele Milletvekili Ali Rıza Usluer imza koydu.

Komitenin oybirliği ile Genel Kurula gönderdiği yasa tasarısı, genel kurulda da oybirliği ile onaylanarak yasallaştırıldı.

Askerlik Yasası’nda, yasanın uygulanmasına yönelik yıllar içerisinde ortaya çıkan problemleri ortadan kaldırmak ve meydana gelen hak kayıplarını en aza indirebilmek amacıyla yapılan değişikliklerde, yasanın tefsir maddesinde yer alan “Yabancı Ülke” tanımına açıklık getirilerek “KKTC dışında kalan ülkeleri anlatır” şeklinde düzenlenirken; ülkelerinde mecburi askerlik mükellefiyeti olmayanlar ve KKTC yurttaşlığına geçen üçüncü uyruklu kişiler ile ilgili düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemeyle bugüne kadar “yabancı ülke” kapsamında olmayan Güney Kıbrıs da bu kapsama alındı.

Polis Akademisinden mezun olan kişilere, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olarak görev yapacaklarından dolayı askerlik yükümlülüğünden Polis Örgütü (Kuruluş, Görev ve Yetkileri) Yasasında öngörülen süre çerçevesinde muaflık getiren yasa ile, KKTC’de doktora eğitimi alanların da yurt dışında doktora eğitimi alanlar ile aynı şartlarda yüksek öğretime dayalı bedelli askerlikten yararlanmalarının sağlanması ve varolan bu eşitsizliğin ortadan kaldırılması amaçlandı ve buna paralel düzenlemeler yapıldı.

Yasada, özel statüler ve yüksek öğretime bağlı bedelli askerlik kapsamına girenlerin hizmetinin yerine getirilmesindeki kuralları da yeniden düzenlenirken, KKTC’deki herhangi bir üniversitede doktora eğitimi yapanlar için de “yurt içinde en fazla 90 günlük ikamet” şartı kaldırıldı.

Bedelli Askerlik Yasası kapsamına girenlerin, bedellilik hakkından yeniden yararlanmalarına paralel düzenlemeler getirildiği yasada yapılan değişiklikler şöyle:

“KKTC yurttaşlığı devam ederken bir başka ülkede askerlik hizmeti yapanlar veya yurt dışına yerleşenlerle ilgili değişiklikler yapılmış ve 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren ülkeden ayrılıp yabancı ülkeye giden ve 1 Ocak 2007 tarihinden önce saklı, yoklama kaçağı, bakaya veya firara düşenlere yeniden askerlik mükellefiyet hizmetini yerine getirmelerine hak tanınmıştır.

Ülkemiz üniversitelerinde doktora veya dengi bir eğitim mezunu olup öğretim üyesi olarak görev yapanlara yükseköğretime bağlı bedelli askerlikten bu yasanın yürürlüğe girdiği tarihten başlayarak 90 gün içerisinde başvurulması halinde yararlanma hakkı ile ilgili düzenlemeler yapılmıştır.

22/2008 Sayılı değişiklik yasasında öngörülen ve gerekli süre içerisinde başvuruda bulunmadıkları gerekçesiyle özel statü hakkı ve yüksek öğretime bağlı bedelli hakkını kaybedenlere 22/2008 sayılı değişiklik yasası dikkate alınarak yasaya yeni geçici 1’inci madde eklenmiştir.

Ayrıca Polis Akademisi mezunu olup da halen askerlik mükellefiyetini yapmakta olanlara da bu (Değişiklik) yasa ile muafiyet getirmek amacıyla geçici 2’nci madde eklenmiştir.”

TANCER

UBP Girne Milletvekili, Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi Başkanı Mehmet Tancer, TAK’a yaptığı açıklamada, Askerlik Yasa Tasarısı’nın UBP ve CTP’nin ortak tasarısı olduğunu ifade ederek, bu yasanın ülke dışındaki insanların ülkeye kazandırılması amacıyla yapıldığını, yüzde yüz olmasa bile yüzde 99 oranında yurtdışındaki vatandaşlara hizmet ettiğini söyledi ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Tancer, yurtdışında yaşayan ve yurtdışına her ne sebeple olursa olsun giden vatandaşların artık KKTC’ye rahatça gelip ülkesinin zevkini ve rahatlığını sürebileceğini ifade ederek, vatandaşlara “Korkmadan, çekinmeden gelsinler...” diye seslendi.

Yasanın tüm fertleri kapsadığını, 49 yaşından büyüklere ise askerlikle ilgili hiçbir sorun bırakmadığını belirten Tancer, çok geniş bir kapsamı bulunan yasa ile KKTC tarihinde ilk kez böyle bir af geldiğini söyledi.

Mehmet Tancer, askerlikten dolayı birçok vatandaşın ve ailenin sıkıntı yaşadığını, hatta yurtdışına gidip de ülkesine dönemeyenlerin uçakla Rum tarafına gittiğini ve ailesiyle Pile’de buluştuğunu, hatta düğün yaptığını belirterek, yasa ile artık herkesin ailesi ile ülkesinde görüşeceğini, ülkesine kendi havalimanından geleceğini ve düğününü ülkesinde yapacağını vurguladı.

Tancer, her ne olursa olsun Rum kesimine geçen vatandaşlara da seslenerek, geri dönüş yollarının açıldığını ifade etti ve vatandaşlara rahatça ülkelerine geri dönmeleri çağrısında bulundu.

HUKUK VE SİYASİ İŞLER KOMİTESİNİN YASA TASARISINA İLİŞKİN RAPORU

Tancer, dün akşam Meclis’te görüşülüp onaylanan yasa tasarısına ilişkin komitenin raporunu da Meclis’e sundu.

Tancer, komitenin Cumhuriyetçi Türk Partisi Girne Milletvekili Dr. Abbas Sınay’ın sunduğu Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisi ve Ulusal Birlik Partisi İskele Milletvekili Ejder Aslanbaba’nın sunduğu Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisi’ni, aynı yasaya yönelik değişiklik öngördükleri gerekçesiyle tasarıyı esas alarak birleştirdiklerini ve Başbakanlık, Polis Genel Müdürlüğü, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı ve Başsavcılık yetkilileri ile Emekli Subaylar Derneği ve Cumhuriyetçi Türk Partisi Gençlik Örgütü temsilcilerinin verdiği bilgiler ışığında görüşerek çalışmalarını tamamladığını kaydetti.

Komitenin birleştirilmiş tasarıyı madde madde görüştüğünü ve çoğu maddeyi oybirliği ile onayladığını ifade eden Tancer, “Birleştirilmiş Tasarının tümü oybirliğiyle kabul edilmiştir” dedi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1564 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler