1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ASKERLİK'TE DEĞİŞİKLİK ÖNERİSİ SUNULDU
ASKERLİKTE DEĞİŞİKLİK ÖNERİSİ SUNULDU

'ASKERLİK'TE DEĞİŞİKLİK ÖNERİSİ SUNULDU

ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı’nın Askerlik Yasası’yla ilgili sunduğu yasa önerisine komitede ivedilik alınmasına ilişkin tezkere okundu.

A+A-

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda ilk olarak onaya ve bilgiye sunuşlar yapıldı. Bu bölümde, Haspolat bölgesindeki arazinin KISAV’a verilmesi ile Yedikonuk’ta petrol dolum tesisi yapılması konularında usulsüzlük olup olmadığını araştırmak üzere oluşturulan iki ayrı komitenin 5’er üyeden oluşmasına ilişkin tezkere onaylandı.

Daha sonra ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı’nın Askerlik Yasası’yla ilgili sunduğu yasa önerisine komitede ivedilik alınmasına ilişkin tezkere okundu.

AVCI

Bu aşamada öneri sahibi olarak söz alan ÖRP Genel Başkanı Avcı, geçen hafta Meclis’ten geçen Askerlikle ilgili yasanın bedelli askerlik hakkını kaybedip ülkesinde kalabilmek için askerlik yapmaya başlamış olan tüm kesimleri kapsayacak şekilde mağduriyetlerin giderilmesine yönelik değişiklik istediklerini anlattı.

Avcı, Bu rakamların yüzlerce kişi değil 5 - 6 kişi olduğunu ve kişiye özel bir istek olmadığını da ekledi.

Bu konuda daha önce de komiteye öneri sunduklarını ancak komitenin bunu reddettiğini ve yapılan düzenlemenin sadece doktorasını yapanların askerlikten çıkmasını öngördüğünü belirten Avcı, yeni bir düzenlemeyle söz konusu 5 - 6 kişinin de mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

TANCER

Aleyhte söz alan ilgili komite başkanı UBP Milletvekili Mehmet Tancer, hükümetin Askerlik konusundaki çalışmaları ve hazırladığı yasayla ilgili bilgiler vererek yasada, doktorlarla ilgili ayrımcılık yapılmadığını belirtti.

“Bu insanların ülkeye kazandırılması için yaptığımız bu yasadan mutluyuz. Eksiğimiz de varsa gidermeye hazırız” diyen Tancer, muhalefet milletvekillerinden gelen tüm önerileri toplayarak Perşembe gün değişiklik yapma şansları olacağını ve bunu haftaya yeniden Meclis’e getirebileceklerini kaydetti.

SINAY

CTP Milletvekili Abbas Sınay da, yasanın yurt dışında yaşayanlara kısmen kolaylık getirdiği görüşünü ifade ederek, “49 yaş sadece özel statüdekileri kapsıyor, tümünü kapsamıyor” dedi.

Kendilerinin daha önce yaptıkları önerilerin kabul edilmediğini ve sürekli yeni öneriler gündeme getirildiğini kaydeden Abbas, Avcı’nın önerisinin yerinde olduğunu söyledi.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük, yeni yasanın bedelli askerlik kapsamını genişlettiğini, beklenilen düzenlemeler içerdiğini belirterek, bunların tartışılarak yasaya konulduğunu anlattı.

Askerlikle ilgili yasayı “insancıl bir yasa” olarak nitelendiren Başbakan Küçük, ancak dört dörtlük bir yasa olmayabileceğini ifade etti.

Küçük, böyle köklü yasalarda bundan böyle, çok eleştiri veya öneri olması durumunda görüşmelere ara verilerek komitede yeniden değerlendirildikten sonra genel kurula getirilerek onaylanmasını önereceğini söyledi.,

Başbakan, Avcı’ya önerisini Perşembe günkü oturuma ertelemesi önerisinde de bulundu.

ASKERLİK YASASI'YLA İLGİLİ DEĞİŞİKLİK PERŞEMBE’YE…

Bunun üzerine ÖRP Genel Başkanı Avcı, yerinden söz alarak bu önerisinin de Perşembe günkü değişiklik paketinde yer alacağı sözünün verilmesi durumunda, bunu kabul edebileceğini ifade etti.

Başbakan’ın bunun güvencesini vermesi üzerine oylama yapıldı ve tezkerenin ertelenmesi onaylandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 851 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler