1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ASKERLİK' SON ŞEKLİNİ ALDI
ASKERLİK SON ŞEKLİNİ ALDI

'ASKERLİK' SON ŞEKLİNİ ALDI

Askerlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı komitede son şeklini aldı… 2009’dan önce gidenlere, geri dönüş yolu! Meclis Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi, Askerlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı’na son şeklini verdi… Tasarı Meclis Ge

A+A-

 

 

 

Askerlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı komitede son şeklini aldı…

 

2009’dan önce gidenlere, geri dönüş yolu!

 

 

Meclis Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi, Askerlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı’na son şeklini verdi…

Tasarı Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmek üzere gün sayıyor.

 

CTP Girne Milletvekili Dr. Abbas Sınay’ın önerisi ile gündeme gelen, daha sonra Hükümet’in önerisiyle birleştirilip komitede görüşülen Askerlik Yasa Tasarısı’nın, yıllar içerisinde ortaya çıkan problemleri ortadan kaldırmak ve meydana gelen halk kayıplarını en aza indirebilmek amacıyla hazırlandığı belirtildi.

 

Tasarı yasallaşırsa 1 Ocak 2009’dan önce Kuzey Kıbrıs’tan ayrılıp kaçak duruma düşenler ve askerliğini erteletenler bedelli askerlikten yararlanabilecek…

 

Kuzey Kıbrıs Üniversiteleri’nde okuyan veya Tıp Fakülteleri’nde uzmanlık eğitimi alanların da ‘Bedelli askerlik’ hakkından yararlanmasını öngören Yasa Tasarısı, başka ülkede askerlik yapanlarla, Polis Akademisi’nde okuyanların da askerlikten muaf tutulmasını içeriyor.

 

ÖNERİLER KABUL GÖRMEDİ

Hükümet, komitenin CTP’li üyeleri ve CTP Gençlik Örgütü’nün yaptığı ‘meslek liselerinde okuyanlara da açılımlar’ içeren önerileri ise reddetti.

31 yaşından büyüklerin bedelli askerlikten yararlanmasına ilişkin öneri de komitede kabul görmedi.

 

 

 

 

 

Meltem SONAY’ın haberi, tüm ayrıntılarıyla bugün gazeteniz YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2221 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler