1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ASKERLİK AFFI' KOMİTEDE
ASKERLİK AFFI KOMİTEDE

'ASKERLİK AFFI' KOMİTEDE

Hükümet’in önerisi: “Doktor ol, asker olma” Kuzey Kıbrıs’tan ayrılıp başka bir ülkeye giden ve saklı, yoklama kaçağı, bakaya veya firar durumuna düşen binlerce kişiye geri dönüş yolu açmayı öngören Askerlik Yasa Tasarısı&#

A+A-

 

 

 

Hükümet’in önerisi:

 

“Doktor ol, asker olma”

 

Kuzey Kıbrıs’tan ayrılıp başka bir ülkeye giden ve saklı, yoklama kaçağı, bakaya veya firar durumuna düşen binlerce kişiye geri dönüş yolu açmayı öngören Askerlik Yasa Tasarısı’nın, Meclis Komitesi’nde görüşülmesi sürüyor.

CTP Milletvekili Dr. Abbas Sınay’ın ‘Askerlik Affı’na ilişkin Yasa Önerisi’yle gündeme gelen ve Hükümet’in önerileriyle birleştirilerek komiteye gönderilen ‘Askerlik Yasa Tasarısı’nda ‘doktora’ tartışması yaşanıyor.

 

Hükümet’in Askerlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın Kuzey Kıbrıs Üniversiteleri’nde ‘Doktora’ yapan tüm erkeklerin askerlik affından yararlanması önerisi, ‘Üniversiteli işsizler’den sonra ‘Doktoralı işsizler’ yaratılması endişelerini artırdı…

 

Komitenin CTP Milletvekili Üyeleri’nden Dr. Salih İzbul, tek başına ‘doktora’ yapanların yasadan yararlanmasının mahsurlu olabileceğine işaret etti… ‘Meslek Liseleri’den mezun olanların askerlik sürelerinde de kısaltma önerisi verdiklerini aktardı…

 

Hükümet’in nihai hedefinin ‘Profesyonel Askerlik’ olduğunu belirten Tancer, bu nedenle ‘Kuzey Kıbrıs üniversitelerinde doktora yapanların da kapsama alınmasının’ sıkıntı yaratmayacağını savundu.

 

 


CTP Gençlik Örgütü komiteye katıldı, öneri sundu… Gençler de endişeli!

 

‘Doktoralı İşsizler ordusu yaratılmasın,

Üretim sektörü için adım atılsın …’

 

 

Meclis Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi’nde görüşülen Askerlik Yasa Tasarısı ile görüş ve öneri yapmaya davet edilen siyasi parti gençlik örgütlerinden sadece CTP Gençlik Örgütü komiteye katıldı.

Komitenin 11 Ocak tarihli toplantısında katılan CTP Gençlik Örgütü Başkanı Ürün Solyalı ve Eğitim Sekreteri Mehmet Ekin Vaiz, ‘yazılı önerilerini’ sundu, değerlendirmelerini aktardı.

 

 

 

Haberin ayrıntıları ve CTP Gençlik Örgütünün önerileri bugün YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2114 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler