1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ‘Askerlik affı’ İNCELEMEDE!
‘Askerlik affı’ İNCELEMEDE!

‘Askerlik affı’ İNCELEMEDE!

Nüfusun üç katının yurt dışında yaşadığı bir ülkede Askerlik Yasası’nın mutlaka değişmesi ve güncellenmesi gerektiğine dikkat çeken CTP Girne Milletvekili Dr. Abbas Sınay, Cumhuriyet Meclisi’ne de bir yasa önerisi sundu. Yasa önerisi genel ol

A+A-

 

 

 

 

 

 

Nüfusun üç katının yurt dışında yaşadığı bir ülkede Askerlik Yasası’nın mutlaka değişmesi ve güncellenmesi gerektiğine dikkat çeken CTP Girne Milletvekili Dr. Abbas Sınay, Cumhuriyet Meclisi’ne de bir yasa önerisi sundu.

Yasa önerisi genel olarak “asker kaçağı” durumuna düşmüş herkese “af getirilmesini” öngörüyor.

 

HÜKÜMET “DEĞERLENDİRME” İSTEDİ

CTP Girne Milletvekili Dr. Abbas Sınay tarafından sunulan Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisi ile ilgili ivedilik istemi, Meclis’in geçtiğimiz günkü birleşiminde, “Hükümetin öneriyi değerlendirme istemiyle” iki hafta süreyle ertelenmişti.

 

SINAY: “YURT DIŞINDAKİ NÜFUSUN GERİ DÖNÜŞÜ SAĞLANMALI!”

Yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin “askerlik sorunu” nedeniyle ailelerini ziyarete dahi gelemediğine, hatta tatillerini Güney Kıbrıs’ta geçirmek durumunda kaldıklarına vurgu yapan Sınay, Meclis’e sunduğu Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisi’nin yasallaşması durumunda, yıllardır kaçak durumuna düştükleri için Kuzey Kıbrıs’a gelemeyenlere ailelerini ziyaret etme şansı doğacağını ifade etti.

 

NÜFUSA KATKI…

Nüfusla ilgili tartışmaların yaşandığı bu dönemde, yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin ülkelerine geri dönüşlerinin sağlanması gerekliliğine işaret eden Dr. Sınay, yurt dışındaki nüfusun, ülke nüfusuna katkı sağlayacağı düşüncesini de belirtti. Müzakere masasında da yurttaşlığın tartışıldığını anımsatan Abbas Sınay, nüfus konusunda zor durumda olan Türk tarafı için bir çözüm olabileceğini de belirtti.

 

PROFESYONEL ASKERLİK, VİCDANİ RET!..

88 ülkede askerlik ödevinin olmadığına dikkat çeken CTP Milletvekili Dr. Abbas Sınay, Kuzey Kıbrıs’ta da “profesyonel askerliğin” düşünülmesi gerektiği görüşünü belirtti.

Sınay, Türkiye’de tartışılan “vicdanı reddin”, Kuzey Kıbrıs’ta da tartışılması gerektiğini ifade etti.

 

YOKLAMA KAÇAKLARINA GERİŞ DÖNÜŞ YOLU…

Remi Gazete’de yayımlanarak bilgiye sunulan Yasa Önerisi’nin Genel Gerekçesi’nde, ‘Kuzey Kıbrıs’tan ayrılıp yabancı bir ülkeye giden ve halen saklı, yoklama kaçağı, bakaya veya firar durumuna düşen KKTC yurttaşlarının, kesin dönüş yaptığı takdirde, mükellefiyet hizmetini yerine getirmelerine ve kesin dönüş yapıncaya kadar 90 günü aşmamak koşuluyla ülkeye gelebilmelerine olanak sağlamak ve kesin dönüş yapmak amacıyla KKTC’ye giriş yaptığı tarihte 55 yaşından büyük olan kişilerin askerlik hizmetinden muaf tutulmaları için yapıldığı belirtildi.

 

90 GÜN ZİYARET İZNİ

Genel olarak “asker kaçağı” durumuna düşmüş herkese “af getirilmesini” öngören yasa önerisi, yurt dışında yaşayan tüm Kıbrıslı Türklere, “90 günden fazla olamamak kaydıyla” ülkeye girip çıkma hakkı öngörüyor.

 

90 GÜNDEN FAZLA KALACAKLAR İÇİN “BEDELLİ”

Yasa önerisinin yasallaşması durumunda, yoklama kaçağı olduğu için Kuzey Kıbrıs’a gelemeyen ve kesin dönüş yapmak veya 90 günden fazla kalmak isteyenler de “bedelli askerlik”ten yararlanabilecek.

 

55 YAŞ ÜSTÜ MUAF!

CTP Girne Milletvekili Dr. Abbas Sınay’ın Meclis’e sunduğu yasa önerisi, kesin dönüş yapmak amacı ile KKTC’ye giriş yaptığı tarihte 55 yaşından büyük olanların, “askerlik ödevinden muaf” sayılmasını da öngörüyor.

Yasa önerisi ayrıca KKTC yurttaşlığı devam ederken bir başka ülkede askerlik yaparak terhis olanların askerliğinin geçerli olmasını ve askerlikten “muaf olmalarını” da içeriyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1825 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler