1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ASKERİ DÜZEYDE HERHANGİ BİR HAZIRLIĞIMIZ YOK'
ASKERİ DÜZEYDE HERHANGİ BİR HAZIRLIĞIMIZ YOK

'ASKERİ DÜZEYDE HERHANGİ BİR HAZIRLIĞIMIZ YOK'

Yunanistan Savunma Bakanı Beglitis, Yunanistan'ın, Kıbrıs Rum Kesimi'yle birlikte uyguladığı ortak politikasının, Doğu Akdeniz bölgesinde barış, işbirliği, güvenlik ve istikrar politikası olduğunu söyledi.

A+A-

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Beglitis, Yunan ordusunun, Kıbrıs Rum Kesimi'nin doğalgaz arama çalışmaları nedeniyle ortaya çıkan krizle ilgili teyakkuza geçtiğine ilişkin haberlerin doğru olmadığını belirterek, silahlı kuvvetlerinin herhangi özel bir hazırlık içinde olmadığını söyledi.

 

Atina'yı ziyaret eden Kıbrıs Rum Kesimi Savunma Bakanı Dimitris İlyadis ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Beglitis, Yunanistan'ın, Kıbrıs Rum Kesimi'yle birlikte uyguladığı ortak politikasının, Doğu Akdeniz bölgesinde barış, işbirliği, güvenlik ve istikrar politikası olduğunu söyledi.

 

Beglitis, gazetecilerin, Yunanistan'ın, Akdeniz'de olası bir sıcak gelişmeye karşılık askeri düzeyde herhangi bir hazırlığı bulunup, bulunmadığına ilişkin ısrarlı soruları üzerine, ''Tabi ki yok. Silahlı kuvvetler olağan bir şekilde ve normal çalışmalarını sürdürüyor'' dedi.

 

Yunanistan'da son zamanda bu konuda tehlikeli ve sorumsuz bir biçimde spekülasyonlar ve yalan haberler çıktığını belirten Beglitis, ''Tüm toplu iletişim organlarından, gazetecilerden olayların ciddiyetine göre hareket etmelerini istiyorum. Bu hassas konular son günlerde dolaşan yalan haber senaryolarıyla ilişkilendirilemez. Bunları kesinlikle yalanlıyorum'' dedi.

 

İlyadis de açıklamasında, Rum Kesimi ile Atina arasında savunma ve diğer konularda sürekli bir irtibat ve koordinasyon bulunduğunu belirterek, iki tarafın da tüm konularda aynı görüşü paylaştığını belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 844 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler