1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ASIRLIK AĞAÇLAR YOK OLDU
ASIRLIK AĞAÇLAR YOK OLDU

ASIRLIK AĞAÇLAR YOK OLDU

Devletin denetimsizliği sonucu Kozanköy’deki birçok asırlık Zeytin ağacı katledildi Ağaçlar katlediliyor!.. Girne’ye bağlı Kozanköy Bölgesinde, devlete ait ormanlık alan içerisindeki zeytin ağaçları katlediliyor. Kış aylarının gelişi

A+A-

 

 

Devletin denetimsizliği sonucu Kozanköy’deki  birçok asırlık Zeytin ağacı katledildi

 

Ağaçlar katlediliyor!..

 

Girne’ye bağlı Kozanköy Bölgesinde, devlete ait ormanlık alan içerisindeki zeytin ağaçları katlediliyor. Kış aylarının gelişi nedeniyle oduna olan talebin artışı, kaçak oduncuların hareket geçmesine neden oldu. Özellikle de Kozanköy bölgesinde bulunan ormanlık arazilerini kendilerine mesken tutan ağaç katilleri, asırlık zeytin ağaçlarını yok pahasına keserek satıyor.

 

MESAİ SAATİNİN BİTMESİNİ BEKLİYORLAR

Mesai saati boyunca Orman Dairesine bağlı ekiplerin denetiminden haberdar olan ağaç katilleri, özellikle akşam saatlerinde iş başı yapıyorlar. Normal araçların dahi giremeyeceği yerlere, traktörlerle ve spot ışıklarıyla giden ağaç katilleri; canlı ve asırlık zeytin ağaçlarını kontrolsüzce katlediyor.

 

GÜRKAN KARA: “24 SAAT DENETİM BAŞLATILDI”

Kaçak kesimlerle ilgili Girne Kaymakamı Gürkan Kara yapmış olduğu açıklamada; budama izinlerinin durdurulduğunu ve artık mesai saatleri dışında da Orman Dairesi ve polis ekiplerinin sürekli denetim yaptığını belirtti. Geçtiğimiz günlerde kaçak olarak kesim yapan bazı kişilerin yakalanarak, haklarında yasal işlem başlatıldığını belirten Kara; kaçak kesimle ilgili mücadelenin sonuna kadar sürdürüleceğinin de altını çizdi.

 

DOĞAN SAHİR: “BU DUYARSIZLIKLA KATLİAMLAR DEVAM EDECEK”

Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir, yapılan katliamların ne ilk, ne de son olacağını vurguladı. Devlet kurumlarının duyarsızlığı nedeniyle, katliamların var olduğunu ve koruma altında olan zeytin ağaçlarının; hiçbir suretle kesilip satılamaması gerektiğinin altını çizen Sahir, yasalardaki cezaların ise yetersizliğinden yakındı. Gazetelerde görülen odun satışı ilanlarının birçoğunun, kaçak oduncular olduğunu vurgulayan Sahir, bu kişilere ulaşmanın oldukça kolay olduğunu belirtirken; yasalarında caydırıcı hapis ve ağır para cezaları olması gereğini vurguladı.

 

HASAN SARPTEN: “ÜLKENİN EN BÜYÜK ORMAN TACİRLERİNDEN BİRİSİ DE ORMAN DAİRESİ’DİR.”

Ülke genelinde en fazla korunmaya ihtiyaç duyan değerin, zeytin ve harnup ağaçları olduğunu vurgulayan Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten, ilgili kurumların yetersizliklerinden dolayı, bu değerlerin yok olamaya yüz tuttuğunu vurguladı. Konu ile ilgili en büyük çelişkinin ise; aslında katledilen ağaçların Orman Dairesi bünyesindeki bazı kişiler tarafından katledilmesi olduğunun altını çizen Sarpten; olayın bu şekilde devamı sonucunda, zeytinin altınla eşdeğer bir ürün haline geleceği açıklamasında bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1634 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler