1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ASGARİ ÜCRETİN BAŞINA BALYOZ İNDİ'
ASGARİ ÜCRETİN BAŞINA BALYOZ İNDİ

'ASGARİ ÜCRETİN BAŞINA BALYOZ İNDİ'

Kamu-İş'in itirazı üzerine dün topanan Asgari Ücret Saptama Komisyonun, asgari ücreti 1,300TL olarak yeniden onaylamasına tepki yağdı

A+A-

 

 

 

Kamu-İş,  itirazı üzerine, dün yeniden toplanan Asgari Ücret Saplama Komisyonu’nun, asgari ücretin 1300TL’de kalmasına karar vermesiyle ilgili açıklama yaptı.

Kamu-İş Genel Başkanı Sami Dilek imzasıyla gönderilen açıklama şöyle;

 

“Kamu – İş’in itirazı üzerine toplanan asgari ücret tespit komisyonu, yine 2012 yılı için asgari ücreti 1300,00 TL olarak belirlemiştir.

 

Ülkemizin gerçeklerini göremeyen işveren ve hükümet kanadı, oylarıyla işçi ve asgari ücretli çalışanlara bir şamar daha vurmuştur.

 

Zamsız da gün geçmiyor, elektriğe konulan zamlar etkisini göstermeye başladı. Akaryakıta otomatik olarak zamlar gelmektedir. Mutfağın bel kemiği olan gaza da zam gelmiştir. Piyasa da meyve, sebze ve gıda maddeleri can yakıyor. Hayat pahalılığı gün geçtikçe artıyor.

 

Bütün bunlara rağmen işverenler ve hükümet asgari ücretliye bunu reva görüyor. Kendilerine maşallah.”

 

TÜRK-SEN: HALKIN FERYATLARINA KULAK VERİN

Bu arada Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı da konu ile ilgili açıklama yaptı. Bıçaklı,  “iki yıldan beri çalışanlara hiç bir artış öngörmeyen hükümetin, asgari ücrete yine artış vermeyerek asgari ücretlinin başına balyoz indirdiğini” ifade etti.

Bıçaklı, yazılı açıklamasında, halkın, akaryakıta ve tüp gaza ve tüm diğer ihtiyaç maddelerine yapılan zamlarla perişan olduğunu, hükümetin açlık sınırının altında olan asgari ücretin aynı kalmasına onay vermesini anlamanın mümkün olmadığını söyledi.

Bıçaklı, hükümetin, ekonomik krizi gerekçe göstererek, asgari ücretliden anlayış ve fedakarlık isterken, kendilerinin hangi fedakarlıkta bulunduklarını sordu.

Bıçaklı, hükümetin, ekonominin sürekli büyüdüğünden övünerek bahsettiğini, bu gerçekse, “halkı perişan ederek büyüyen, fakat tabana yayılmayan” böylesi bir ekonomik büyüme modelinin, sosyal devlet anlayışından uzak bir model olduğunu ve kabul edilemeyeceğini belirtti.

Bıçaklı, hükümeti, “halkın feryatlarına kulak vermeye” davet etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 683 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler