1. HABERLER

  2. ÖZEL HABER

  3. Asgari ücret yeniden gündemde: Brüt 3.850 TL tartışılacak
Asgari ücret yeniden gündemde:  Brüt 3.850 TL tartışılacak

Asgari ücret yeniden gündemde: Brüt 3.850 TL tartışılacak

Çalışma Bakanlığı’nın asgari ücretin brüt 3 bin 850 TL’ye yükseltilmesi için çalışma yaptığı öğrenildi.

A+A-

Hür-İş’in 2020 yılının ilk asgari ücretine itiraz etmesi sonrası bugün Çalışma Bakanlığı’nda yeniden toplantı yapılacak.

Hür İşçi Sendikaları Federasyonu Genel Sekreteri Ali Yeltekin, masaya 3 bin 900 TL ile oturacaklarını, Bakanlığın masaya 3 bin 850 TL önerisiyle gelmesi halinde bu rakamın da konuşulabileceğini belirtti.

YENİDÜZEN (Özel)

Asgari ücretin yeniden yükseltilmesi için kollar sıvandı. Çalışma Bakanlığı’nın asgari ücretin brüt 3 bin 850 TL’ye yükseltilmesi için çalışma yaptığı öğrenildi. Hür-İş’in brüt 3 bin 600 net 3 bin 132 TL olarak belirlenen 2020 yılının ilk asgari ücretine itiraz etmesi sonrası bugün Çalışma Bakanlığı’nda toplantı yapılacak. Bugünkü toplantıda masaya 3 bin 900 TL ile oturacaklarını belirten Hür-İş yetkilileri, Bakanlığın masaya 3 bin 850 TL önerisi ile gelmesi halinde bu rakamın da konuşulabileceğini belirtti.

Asgari ücret için yapılacak bugünkü görüşmeden, yeni bir rakam çıkabilir.

Yeltekin: “Masaya 3.900 TL ile oturacağız, 3.850 TL’yi de konuşabiliriz”

Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) Genel Sekreteri Ali Yeltekin, itirazlar üzerine Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün saat 14:00’te Çalışma Bakanlığı’nda toplanacağını söyledi.

Ali Yeltekin, devlet kanadının asgari ücretin 3 bin 820 ila 3 bin 850 TL arasında bir rakamla masaya oturacaklarına dair bilgi edinildiğini belirtti.

Yeltekin, “Meclis koridorlarında bazı UBP’li vekillerin, Çalışma Bakanı’nın 3 bin 850 TL’yi masaya koyacağına dair konuşmaları oldu. Bakanın 3 bin 850 TL’yi masaya koyup bir uzlaşı yapılabileceği yönünde konuşuldu. Ancak bize bu yönde resmi belge veya açıklama gelmedi” dedi.

Hür-İş Federasyonu olarak masaya 3 bin 900 TL ile oturacaklarını belirten Yeltekin, Bakanlığın masaya 3 bin 850 TL önerisi ile gelmesi halinde bu rakamın konuşulabileceğini belirtti. İşveren sendikasının ise masaya ne getireceklerini bilmediğini aktaran Yeltekin, bugünkü toplantıda ortak noktada buluşmayı istediklerini ifade etti. 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 4131 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler