1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ASGARİ ÜCRET YENİDEN BELİRLENSİN'
ASGARİ ÜCRET YENİDEN BELİRLENSİN

'ASGARİ ÜCRET YENİDEN BELİRLENSİN'

Kamu-İş Genel Başkanı Sami Dilek, enflasyon oranı, dövizin yükselişi ve zamlar dikkate alınarak asgari ücretin yeniden belirlenmesi gerektiğini belirtti.

A+A-

 

Kamu-İş Genel Başkanı Sami Dilek, enflasyon oranı, dövizin yükselişi ve zamlar dikkate alınarak asgari ücretin yeniden belirlenmesi gerektiğini belirtti.

Dilek, yazılı açıklamasında, Asgari Ücret Saptama Komisyonunun Devlet Planlama Örgütü’nün açıkladığı hayat pahalılığı endeksini dahi dikkate almadığını ifade ederek, mevcut asgari ücretle geçinmen mümkün olmadığını, çalışanları sefalete sürükleyen zihniyetten uzaklaşılması gerektiğini kaydetti.

Dilek’in konu ile ilgili açıklamasının tam metni şöyle;

 

2012 yılının ikinci haftası asgari ücret saptama komisyonu, asgari ücret yasasında, asgari ücret saptamadaki esasları dikkate almadan, 2011 yılının enflasyon oranını, yıl içerisindeki döviz farklarından doğan kayıpları, direk ve dolaylı olarak gelen zamları hiçe sayarak asgari ücreti 1300,00 TL olarak değiştirmemiştir.

Devletin kendi kurumu olan Devlet Planlama Örgütünün açıkladığı hayat pahalılığı indeksin dahi asgari ücret saptama da ilgili komisyon dikkate almamıştır.

Asgari ücret saptama komisyonunun, Devlet Planlama Örgütü ile Ticaret Bakanlığınca saptanan geçim indeksini, işçi ve ailelerinin insanca yaşamı için gereksinimlerini, hayat pahalılığı ve genel seyrini, verimlilik, istihdam ve devamlılık gibi benzeri ekonomik faktörleri ve en önemlisi elektrik, eğitim, akaryakıt, gaz ve benzeri temel maddelere gelen zamları dikkate alarak asgari ücreti saptamalıdır.

Mevcut asgari ücretle geçimi sağlamak mümkün olmadığı gibi, çalışanları da sefalete sürükleyen bu zihniyetten uzaklaşmak gerekmektedir.

Anavatan Türkiye’de gerek normal işçi ve memur maaşları ve gerekse asgari ücretler bizim üzerimize birkaç defa değiştirilmiş Kuzey Kıbrıs’ın maaş ve ücretlerini katlamıştır. Kuzey Kıbrıs’ın maaş ve ücretlerini katlamıştır. Kuzey Kıbrıs’ta ise işçileri, asgari ücretlileri ve genel de yeni ücret politikası ile çalışanları hor gören bir mantık ile karşı karşıyayız.

Yeni ve anlamlı bir asgari ücretin tespiti ile çarpık ücret politikalarını ortadan kaldırmak ile başlayarak, Kuzey Kıbrıs’taki düşük maaş ve ücret anlayışına son vermek gerekmektedir.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 626 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler