1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı
Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020’nin ilk asgari ücretini belirlemek üzere ikinci kez toplandı. Komsiyon, haftaya yeniden toplanacak.

A+A-

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020’nin ilk asgari ücretini belirlemek üzere ikinci kez toplandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı toplantı salonunda bugün saat 14.00 sıralarında başlayan toplantı öncesinde, Asgari Ücret Komisyonu Başkanı, Bakanlık Müsteşarı Erçin Tekakpınar, Hür-İşçi Sendikaları Federasyonu Genel Sekreteri Ali Yeltekin ve İşverenler Sendikası’nı temsilen Yalçın Koçyiğit birer konuşma yaptı.

Ülkede asgari ücret halen brüt 3 bin 400 TL, net 2 bin 958 TL olarak uygulanıyor.

 

TEKAKPINAR: “UMUYORUM ÜÇÜNCÜ TOPLANTIDA RAKAMI BELİRLERİZ”

Asgari Ücret Komisyonu Başkanı, Bakanlık Müsteşarı Erçin Tekakpınar, 2020 yılının ilk asgari ücretini belirlemek üzere ilk toplantıyı 27 Aralık’ta yaptıklarını ve bugün de ikinci kez toplandıklarını belirtti.

Tekakpınar, bakanlık olarak gerekli çalışmaları yaptıklarını, bugün bu çalışmaların yanı sıra komisyon üyelerine bakanın bahsettiği “sürpriz” konusunda da bilgi vereceklerini söyledi.

Tekakpınar, “Bugün değil ama umuyorum üçüncü toplantıda 2020 yılının ilk asgari ücretini belirlemiş oluruz” dedi.

 

YELTEKİN: "ASGARİ ÜCRET GALİBA ŞUBAT'A KALDI"

Hür-İşçi Sendikaları Federasyonu Genel Sekreteri Ali Yeltekin de, bu toplantıları geç kalınmış gördüklerini söyleyerek ilk toplantıda da belirttikleri gerekçelerle asgari ücretin belirlenmesinin şubata kalacağını söyledi.

Yeltekin, yeni asgari ücretin belirlenebilmesi için ilgili kurumların yasa gereği belli konularda çalışma yapmış olması gerektiğini, şu ana kadar o yasal mevzuatla ilgili kendilerine bir şey verilmediğini belirtti.

 120 bin özel sektör çalışanın içerisinde 35 bininin KKTC vatandaşı olduğunu dile getiren Yeltekin, bakanın sürpriz dediği konunun basından öğrendikleri kadarıyla “ihtiyat sandığı ödemesinin yerel istihdamı destekleme fonundan yapılması olduğunu” kaydederek fonun tüzüğü hakkında bilgi verdi.

Yeltekin, paydaşların yaptığı çalışmalarla ilgili, bugün, yarın toplanarak asgari ücretin belirlenmemesi durumda, Pazartesi gününden sonra itiraz süresi ve Bakanlar Kurulu'ndaki uygulamalarla ilgili büyük sıkıntılar çıkacağını savunarak “Asgari ücret galiba Şubat’a kaldı” dedi.

 

KOÇYİĞİT: “ÜLKE GERÇEKLERİ DOĞRULTUSUNDA DAVRANMAK GEREK”

İşverenler Sendikası temsilcisi Yalçın Koçyiğit ise işçi tarafının da kendilerinin de haklı tarafları olduğunu, ülkenin gerçekleri doğrultusunda davranmak gerektiğini söyledi.

Kendilerinin işçiye verilecek rakamın karşısında olmadıklarını ancak işverenleri de düşünmek zorunda olduklarını vurgulayan Koçyiğit, “Pratikte bakıldığında iş hayatında gerileme olduğu bir gerçek” dedi.

Koçyiğit, “Orta yolu bulmak, işçiye hakkı olanı vermek taraftarıyız ama dengeyi de korumalıyız” diye konuştu.

 

KOMİSYON HAFTAYA YENİDEN TOPLANACAK

Toplantının ardından Asgari Ücret Saptama Komisyonu Başkanı Erçin Tekakpınar, basın açıklaması yaptı. Açıklamada bugünkü toplantıda uzlaşı çıkmadığını ve komisyonun haftaya yeniden toplanacağı söylendi.  

Yapılan açıklama şöyle;

"Asgari Ücret Saptama Komisyonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çağrısı ile 2020 yılının geçerli olacak ilk asgari ücretini belirlemek amacıyla bugün saat 14.00’de; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda ikinci kez toplanmıştır. İki saat süren toplantıda, taraflar 2020 yılının ilk asgari ücretini belirlemek amacıyla durumu değerlendirmiş ve görüş alışverişinde bulunmuştur. İşçi ve işveren taraflarının önerilerinin yeniden değerlendirilmesi amacıyla Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun , gelecek hafta içerisinde yeniden bir araya gelmesi kararı alınmıştır. Kamuoyunun bilgisine önemle duyurulur."

Bu haber toplam 3002 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler