1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Asgari ücret için yeni sistem aranıyor
Asgari ücret için yeni sistem aranıyor

Asgari ücret için yeni sistem aranıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı asgari ücretin belirlenmesi ile ilgili 6 Nisan'a kadar  yazılı görüş, öneri  ve tavsiye kabul edecek

A+A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, 14 Mart  tarihli Asgari Ücret Saptama Komisyonu Toplantısı’nda asgari ücretin belirleme şeklinin doğru olmadığına dikkat çekmiş; hem asgari ücreti belirleme sürecinin hem de ilgili yasanın değişmesi gerektiğini önemle vurgulamıştı.

Bakan Çeler, toplantının ardından yaptığı açıklamada; en kısa sürede tüm paydaşlarla birlikte asgari ücretin belirlenmesinde yeni bir sistemin yaratılması  için,  adım atılması yönünde  Bakanlığının öncü olacağını da ifade etmişti.

Bundan hareketle, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bugün yaptığı duyuru  ile, asgari ücret sisteminde değişiklik yapılması ve mevcut sistemde varolan sıkıntıların ortadan kaldırılması   amacıyla;  ilgili tüm paydaşlardan 6 Nisan 2018 tarihine kadar yazılı görüş ve öneri istediğini açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan duyuru şu şekilde:

"Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı , 1 Mart 2018 tarihinden itibaren geçerli olacak olan asgari ücretin   belirlenmesinin ardından;   22/1975 Sayılı Asgari Ücretler Yasası çerçevesinde izlenen asgari ücret belirlenme sürecinde değişikliğe gidilmesini kararlaştırmış ve bu yönde  çalışma başlatmıştır.

Bakanlığımız, ilgili tüm paydaşlardan, asgari ücretin tanımı ve belirlenmesi sürecinin nasıl olması gerektiği konusunda 6 Nisan 2018 tarihine kadar  yazılı görüş, öneri  ve tavsiye istemektedir.

İlgili örgütler, 6 Nisan 2018 tarihine kadar yazılı görüş ve önerilerini Bakanlığımızın csgbinfo@yahoo.com adresine iletebilirler.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, tüm paydaş örgütlerinin görüş ve önerilerine başvurarak , onlarla işbirliği  içinde hareket ederek asgari ücretin belirleme şeklinin değiştirilmesi amacıyla yasal çalışmalarına başlayacaktır.

Kamuoyuna önemle duyurulur

KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’’

Bu haber toplam 1194 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler