1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ASGARİ ÜCRET' BELİRSİZ
ASGARİ ÜCRET BELİRSİZ

'ASGARİ ÜCRET' BELİRSİZ

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yılın ilk asgari ücretini belirlemek üzere bu sabah yaptığı toplantıdan sonuç çıkmadı.

A+A-

 

 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bu yılın ilk asgari ücretini belirlemek için bugün toplandı.

İhtiyat Sandığı’nda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi’nin de katıldığı toplantıya işçi tarafını temsilen Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (HÜR - İŞ) Genel Başkanı Yakup Latifoğlu, işveren tarafını temsilen sendika temsilcisi Mustafa Aroğlu katıldı. Hükümet kanadınıysa Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Metçaoğlu başkanlık etti.

ÜNVERDİ

Toplantının başında basına açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, toplantıda oluşacak sağlıklı kararlara her zaman saygılı olacaklarını, önemli olanın; ülke ve çalışma hayatı için olumlu sonuçlar çıkması olduğunu söyledi.

AROĞLU

İşverenler Sendikası temsilcisi Mustafa Aroğlu da, gelecek önerileri tartışmaya hazır olduklarını belirtti. Aroğlu, toplantıya, ticaret ve sanayi odaları yanında müteahhitler birliği, turizm örgütleri ile Ekonomik Örgütler Platformu’nun özünden geçmiş bilgilerle ve düşüncelerle masaya oturduklarını ve sektörü temsil ettiklerini söyledi.

LATİFOĞLU

İşçi tarafını temsilen toplantıya katılan Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (HÜR - İŞ) Genel Başkanı Yakup Latifoğlu da konuşmasında, Aroğlu’nun sözlerine atıfta bulunarak “Bugün bir öneri değil, aslında bir hukuk devleti miyiz değimliyiz, öncelikle onun kararının verileceğini düşünüyorum.

Latifoğlu, “Bir hukuk devleti miyiz değimliyiz yoksa geçmişte olduğu gibi herkes değişik birçok gerekçeyi ortaya koyarak bir rakama mı ulaşmaya çalışacak, onu göreceğiz... Ayrıca DPÖ temsilcilerinin de kendi ortaya koydukları verilerin hilafına bir duruş sergileyip sergilemeyeceğini de görmek istiyoruz” dedi.

Latifoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi’ye sadece işverenlerin değil çalışanların da durumunu dikkate alması gerektiğini söyleyerek, Asgari Ücret’in 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girecek şekilde sonuca ulaştırılması, bunun için gerektiği takdirde Cumartesi ve Pazar da çalışmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu işçi, işveren ve bakanlığın belirlediği 5’er üye olmak üzere 15 kişiden oluşuyor.

KKTC’de asgari ücret halen brüt 1300 TL olarak uygulanıyor.

 

 

ASGARİ ÜCRET BELİRSİZ

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yılın ilk asgari ücretini belirlemek üzere bu sabah yaptığı toplantıdan sonuç çıkmadı.

Komisyon, asgari ücretin belirlenmesi için 12 Ocak Perşembe günü saat 10.00’da yeniden toplanacak.

 

 

 

 

Bu haber toplam 1111 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler