1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. ASGARİ ÜCRET BELİRLENEMEDİ
ASGARİ ÜCRET BELİRLENEMEDİ

ASGARİ ÜCRET BELİRLENEMEDİ

Asgari Ücret Saptama Komisyonu, ikinci toplantısını bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı, Komisyon Başkanı İsmet Lisaniler başkanlığında gerçekleştirdi.

A+A-

Asgari Ücret Saptama Komisyonu, ikinci toplantısını bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı, Komisyon Başkanı İsmet Lisaniler başkanlığında gerçekleştirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda bugün saat 10.00 sıralarında başlayan Asgari Ücret Saptama Komisyonu toplantısında, en fazla üyeye sahip işçi sendikası olan Hür-İş, en fazla işvereni temsilen Kıbrıs Türk İşverenler Sendikası, devleti temsilen ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Devlet Planlama Örgütü temsilcileri hazır bulundu.

Komisyonda 5 devlet, 5 işveren ve 5 de işçi tarafı temsilcisi olmak üzere 15 üye yer alıyor.

Toplantı öncesinde, Komisyon Başkanı İsmet Lisaniler, Hür-İş Başkanı Yakup Latifoğlu ile K.T. İşverenler Sendikası Başkanı Mustafa Aroğlu birer konuşma yaptı.

LİSANİLER

Komisyon Başkanı İsmet Lisaniler toplantının girişinde yaptığı açıklamada, Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun bugün ikinci toplantısını gerçekleştirdiğine işaret ederek,  geçen hafta yapılan ilk toplantıda tarafların, asgari ücretin ne olması gerektiği konusunda görüşlerini bildirdiklerini belirtti.

Toplantı sonrasında tarafların görüşleri kendi içlerinde değerlendirdiklerine işaret eden Lisaniler, bugün ise tarafların görüşlerini daha net ortaya koyarak paylaşımda bulunacaklarını ve uzlaşmaya çalışacaklarını kaydetti.

LATİFOĞLU

Hür-İş Başkanı Yakup Latifoğlu da,  geçen toplantıda düşüncelerini paylaştıklarını belirterek, bugünkü toplantıda daha net istatistiki veri varsa onları inceleyeceklerini söyledi.

Latifoğlu, bugünkü toplantıda uzlaşıya varılmasını temenni etiklerini sözlerine ekledi.

AROĞLU

K.T.İşverenler Sendikası Başkanı Mustafa Aroğlu da, toplumun refahının arttırılması sorumluluğunun bilinciyle çalışmaları yürüttüklerine dikkat çekerek, bugünkü toplantıda istatistiki verileri yeniden gözden geçireceklerini söyledi.

Aroğlu, görüşmelerden kısa sürede sonuç alınmasını istediklerini sözlerine ekledi.

ASGARİ ÜCRET BELİRLENEMEDİ

Asgari Ücret Saptama Komisyonu toplantısı sona erdi. Asgari ücret yine belirlenemedi.

Asgari Ücret Saptama Komisyonu Başkanı İsmet Lisaniler yaptığı yazılı açıklamada, Komisyon’un 9 Temmuz Perşembe günü saat 10.00’da yeniden bir araya gelme kararı aldığını duyurdu.

Lisaniler, bugünkü toplantıda, tarafların asgari ücretin belirlenmesinde dikkate alınması gerekli kıstasları tartıştığını belirterek, işçi tarafı temsilcilerinin “Asgari Geçim İndeksinin” temel alınması ve buna bağlı olarak ekonomik durum göz önünde tutularak asgari ücretin belirlenmesi gerektiğini savunduğunu kaydetti.

İşveren tarafının ise, devletin, işverenlerin iş yapma kapasitelerini geliştirecek önlemleri almadan, işverenlerin önündeki engelleri kaldırmadan ve ekonomideki sorunları dikkate almadan asgari ücret belirlemesinin doğru olmayacağını ileri sürdüğünü bildiren Lisaniler, devlet tarafının ise, Haziran 2015 sonu itibarıyla ulaşılan hayat pahalılığı ile ekonomik büyümede çalışanların payı gibi kıstasların dikkate alınarak asgari ücretin belirlenmesi gerektiğini belirttiğini kaydetti.

Lisaniler, öne sürülen görüşler üzerine karşı tarafların görüşlerini sunması şeklinde devam eden toplantı sonucunda komisyonun Perşembe günü yeniden bir araya gelmesine karar verildiğini de ekledi.

(TAK)  

Bu haber toplam 1772 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler