1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. AS TV MAHKEMEYE, BRT'YE UYARI
AS TV MAHKEMEYE, BRTYE UYARI

AS TV MAHKEMEYE, BRT'YE UYARI

Yayın Yüksek Kurulu, BRT Aile kanalına yazılı uyarı verirken, AS TV’yi de mahkemeye sevk etti.

A+A-

 

Yayın Yüksek Kurulu, BRT Aile kanalına yazılı uyarı verirken, AS TV’yi de mahkemeye sevk etti.

Yayın Yüksek Kurulu Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Çarşamba günkü toplantısında yayın raporlarını değerlendiren Kurul, AS TV’nin 1 -13 Ağustos tarihleri arasında yayımladığı “Çörek Otu Yağı” ve 1, 2, 3 ve 5 Ağustos tarihlerinde yayınladığı “Keçiboynuzu Özü” isimli reklamların, değiştirilmiş şekliyle 39/97 Sayılı “Kamu ve Özel Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Yasası”nın 32 (1) (E) Fıkrası ve Fasıl 261 Besin ve İlaç Satış Yasası’nın 19’uncu Maddesi Altında düzenlenen Besin Maddeleri (Değişiklik) Tüzüğü’nün 12’nci ve 15’inci maddelerini ihlal etiği ve para cezasına neden olan ihlalin üçüncü kez tekrarlandığını saptadı.

Kurul, AS TV’yi değiştirilmiş şekli ile 39/97 sayılı Kamu ve Özel Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Yasası’nın 44. maddesi gereği mahkemeye sevkine ve konunun kamuoyuyla paylaşılmasına oy birliği ile karar verdi.

Yayın Yüksek Kurulu ayrıca, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nun “BRT Aile” kanalında yayınlanan “Crank High Voltage” adlı yabancı filmin, değiştirilmiş şekliyle 39/97 sayılı “Kamu ve Özel Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Yasası”nın 5 (14) maddesini (Çocukların ve gençlerin fiziksel, zihinsel, ruhsal ve ahlaki gelişimini olumsuz yönde etkileyecek yayın yapmama) ihlal ettiğini saptayan kurul, BRT Aile kanalının yasanın 43 (2) (A) maddesi gereğince yazılı olarak uyarılmasına ve uyarı metninin 22 Ağustos Çarşamba günü saat 22.30’da BRT Aile kanalında sesli ve görüntülü olarak kamuoyuyla paylaşılmasına oy birliğiyle karar verdiğini belirtti. .

 

 

 

Bu haber toplam 528 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler