1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Artık Leymosun'daki şehitliğe Araplar gömülmeyecek...
Artık Leymosundaki şehitliğe Araplar gömülmeyecek...

Artık Leymosun'daki şehitliğe Araplar gömülmeyecek...

Aşağı Polemitya’ya gömülecekler... Dr. Ayten Berkalp’la ve Kayıplar Komitesi yetkilileriyle birlikte Ekim 2010’da ziyaret ettiğimiz hastane avlusunda, Arnavut Camisi avlusunda 1963 ile 1974’te savaşlarda ölen Kıbrıslıtürkler

A+A-

 

 

Aşağı Polemitya’ya gömülecekler...

 

Dr. Ayten Berkalp’la ve Kayıplar Komitesi yetkilileriyle birlikte Ekim 2010’da ziyaret ettiğimiz hastane avlusunda, Arnavut Camisi avlusunda 1963 ile 1974’te savaşlarda ölen Kıbrıslıtürkler’in bulunduğu şehitlikle ilgili girişimler sonuç verdi ve gerek Leymosun Belediyesi, gerekse Kıbrıs Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı’nın aldığı önlemler sonucu artık bu şehitliğe Kıbrıs’ta yaşayıp da vefat eden Araplar’ın gömülmeyeceği öğrenildi.

Dr. Ayten Berkalp’la birlikte bu şehitliği ziyaret ettiğimiz zaman, şehitliğe Araplar’ın gömüldüğünü ve mezarlarının da yapıldığını görmüş, bu konuda bu sayfalarda yayın yapmıştık.

Kayıplar Komitesi yetkililerinden Ksenofon Kallis de o günlerde gerek Leymosun Belediyesi’ne, gerekse ilgili Kıbrıslırum makamlara mektup yazarak bu duruma işaret etmişti.

Edindiğimiz bilgiye göre, bundan böyle Leymosun’da vefat eden Araplar, artık şehitliğe değil Aşağı Polemitya’ya gömülecekler.

Bu konuda bize bilgi veren Leymosunlu okurlarımıza da, bizimle birlikte bu şehitliğe gelerek buraya 1974’te gömülmüş olanların listesini bize sunan ve mezarları bulmamızı sağlayan Dr. Ayten Berkalp’a da, bu konuda  Kıbrıslıtürkler’in duyarlılıklarını dikkate alarak Kıbrıslırum makamlara durumu bildiren Kayıplar Komitesi yetkilisi Ksenofon Kallis’e de sonsuz teşekkürler...

Benzer bir durum Larnaka’daki Kıbrıslıtürk mezarlığında da mevcut. Buraya da Larnaka’da yaşayıp vefat eden Araplar gömülüyor... Mezarlarını da mezarlığın içine eski mezarların üzerine yapıyorlar. Bu konuda Larnakalı okurlarımıza da iş düşüyor. Gerek Larnaka Belediyesi’ne, gerekse Kıbrıs Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı’na  bu konuda Kıbrıslıtürkler’in duyarlılıklarını aktarmak üzere Larnakalılar Derneği’ni mektup yazmaya ve Kıbrıslırum makamlardan Araplar’a ölülerini gömebilecekleri başka bir yer göstermelerini istirham etmeye davet ediyoruz.

 

 

 

 


 

KAZILARDA SON DURUM... KAZILARDA SON DURUM...

 

Livadya, Atalassa ve Pomo’da kazılara devam...

 

Kayıplar Komitesi’nin adamızın iki tarafında Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum “kayıplar”dan geride kalanları aramakta olduğu kazılara devam ediliyor. Kayıplar Komitesi’nin kazı ekipleri Livadya’da (Sazlıköy) bir okurumuzun göstermiş olduğu arazide ikinci bir kuyuyu kazmaya devam ederken,  burada bir “kayıp”tan geride kalanlara ulaşıldı. Çamlıbel’de (Mirtu), Sihari’de (Kaynakköy), Demirhan’da (Trahoni), Cihangir’de (Abohor-Ebiho) ve Lapta’da da kazı ekipleri işlerini sürdürüyorlar. Abohor’da da bazı “kayıplar”dan geride kalanlara ulaşıldığı öğrenildi.

Kıbrıs’ın güneyinde ise bir okurumuzun göstermiş olduğu ve “kayıp” milletvekili Cengiz Ratip ile öğretmen Turgut Sıtkı’nın ilk gömü yerlerinden çıkarılarak ikinci kez gömüldükleri olası gömü yerinde de kazı ekibi, kazıları sürdürüyor. Okurumuzun göstermiş olduğu olası gömü yerinde bulunan yolun dört metre kadar genişletilmiş olması nedeniyle, kazıların da genişletilerek sürdürülmesi bekleniyor.

Atalassa’da da kazılar devam ederken, önümüzdeki günlerde bu bölgede bulunan bir kuyunun kazılmaya başlanması bekleniyor. Kuyu hakkında bazı “kayıp” Kıbrıslıtürkler’in buraya gömülmüş olabileceği yönünde söylentiler vardı.

Tüm kazı ekiplerinde bulunan arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “kolay gelsin” diyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 879 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler