1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ARTIK KKTC DEĞİL, KTC Mİ?
ARTIK KKTC DEĞİL, KTC Mİ?

ARTIK KKTC DEĞİL, KTC Mİ?

Havadis gazetesinin haberine göre, KKTC vatandaşlarının kullandığı pasaportlar değişiyor. e-Pasaport Projesi ile birlikte KKTC vatandaşı değil, Cyprus Turkish Republic (Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) vatandaşı olarak pasaport sahibi olunacak Bakanlar Kur

A+A-

 

 

Havadis gazetesinin haberine göre, KKTC vatandaşlarının kullandığı pasaportlar değişiyor. e-Pasaport Projesi ile birlikte KKTC vatandaşı değil, Cyprus Turkish Republic (Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) vatandaşı olarak pasaport sahibi olunacak

 

 

Bakanlar Kurulu, 23 Mayıs 2012 tarihinde almış olduğu kararla “KKTC” kodlu pasaportların ortadan kaldırılmasını ve yerine, “CTR” yani Cyprus Turkish Republic kodlu pasaportların gelmesini kararlaştırdı.

 

Bakanlar Kurulu bu kararı alırken, gerekçe olarak da, International Civil Aviation Organization (ICAO) isimli uluslararası standartları belirleyen kuruluşa uyumu ön plana çıkardı.

 

KKTC, İslam Konferansı içerisinde de “Kıbrıs Türk Devleti” adı ile temsil edilirken, Kıbrıslı Türkler de BM tarafından sunulan Annan Planı’na, yüzde 65 oranında “evet” diyerek, Kıbrıs Türk Devleti ismine de onay vermişti.

 

Uluslararası gözlemciler ise, “Kıbrıs Türk Devleti” ismine, uluslararası camia içerisinde sempati gösterildiğini vurguluyor.

 

 

UYRUK “KIBRISLI TÜRK”

 

Bakanlar Kurulu kararında dikkat çeken bir başka karar da, KKTC vatandaşlarının uyruğunun “Kıbrıslı Türk” olarak belirlenmesi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1949 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler