1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ARTIK ESNAFIN DA KOOPERATİFİ VAR
ARTIK ESNAFIN DA KOOPERATİFİ VAR

ARTIK ESNAFIN DA KOOPERATİFİ VAR

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Yardımlaşma ve Teminat Kooperatifi Ltd.” bugün düzenlenen törenle açıldı

A+A-

 

 

Esnafın, bankalardan kredi talep ederken karşılaştığı teminat sorununa çözüm getirmek amacıyla kurulan “Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Yardımlaşma ve Teminat Kooperatifi Ltd.” (KTEZO Koop) bugün düzenlenen törenle Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun tarafından hizmete açıldı.

 

Lefkoşa’daki Esnaf ve Zanaatkarlar Sitesi alanında açılan kooperatif, 13 aylık çaba sonucu hizmete girdi. Açılışa Bakan Atun yanında bazı bürokratlar, bankaların yetkilileri ve esnaf katıldı.

 

ATUN

 

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Esnaf Yardımlaşma ve Teminat Kooperatifi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, 2.5 yılda 1800 esnafın 8 özel ve 2 kamu bankası aracılığıyla 80 milyon liralık kredi kullandığını belirtti. Atun, esnafın ticari koşullarının iyileşmesi için çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

 

 

TULGA

 

KTEZO Başkanı Hürrem Tulga da, 2004 ve 2005’te söylediklerini, hayallerini bugün teker teker yaptıklarını, daha yürünecek çok yol olsa da altyapı ve sistemin kurulduğunu söyledi.

 

Tulga, uyumun, üzüm yemeye çalışmanın ve iyi niyetin sonuca gitmede büyük önem taşıdığını vurgulayarak, üretim için de “eğitimli işgücü ve düşük faizli kredi” gerektiğini belirtti.

 

“İkisi bir arada olmazsa olmaz” diyen Tulga, herkesin yapması gerekeni yaptıklarını ekledi.

 

KARAGÖZLÜ

 

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Yardımlaşma ve Teminat Kooperatifi Ltd. Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Karagözlü de, kredi almada zorluklar yaşayan esnafın bir bankası olmasını istedikleri için kooperatifi kurduklarını söyledi.

 

Karagözlü, böylece esnafın kredi alırken memur kefil bulmak zorunda kalmadan kooperatif aracılığıyla kredisini alabileceğini anlattı; “Memur kefil yerine biz kefil olacağız ve esnafımız kredisini alabilecek” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 813 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler