1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ARKA SOKAKLARDAKİ TEHLİKE
ARKA SOKAKLARDAKİ TEHLİKE

ARKA SOKAKLARDAKİ TEHLİKE

'Kadın pazarı' ÜRKÜTÜYOR Şehirlerimizin arka sokaklarındaki fuhuş tehlikesi ürkütüyor. Ülkemizde restoran, çay bahçesi veya kafe adı altında hizmet veren bazı iş yerlerinde, hatta kahvehanelerde kadın pazarlanıyor… Lefkoşa ve Girne’de R

A+A-

 

 

'Kadın pazarı' ÜRKÜTÜYOR

 

Şehirlerimizin arka sokaklarındaki fuhuş tehlikesi ürkütüyor. Ülkemizde restoran, çay bahçesi veya kafe adı altında hizmet veren bazı iş yerlerinde, hatta kahvehanelerde kadın pazarlanıyor… Lefkoşa ve Girne’de ‘fuhuş’ furyası sürerken, Mağusa’da polis belediye işbirliğiyle fuhuşun kökü hemen hemen kazınmış durumda.

 

TESPİT EDİP, KAPATIYORUZ… Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, bir süre önce yasa dışı fuhuş yapılan yerleri tespit edip kapattıklarını vurgulayarak, şu anda Mağusa’da bu tür yerlerin olmadığını dile getirdi. Kayalp, polisle birlikte hareket ederek birçok yeri kapattıklarını aktararak, “Şu anda bu tür yerler yoktur. Eğer ihbar alınırsa hemen tespit edip müdahale edip kapatıyoruz” dedi.

 

BELGE ALINCA KAPATIYORUZ… Girne Belediyesi Başkanı Sümer Aygın eski Girne sokaklarında fuhuşun devam ettiğine dair duyumlar aldığını söyleyerek, hükümete bağlı kurumlardan resmi evrak alındığı zaman bu yerlerin kapatıldığını belirtti.

 

LEFKOŞA RİSKLİ, DENETİM YOK… Lefkoşa Türk Belediyesi Zabıta Amiri Çakır Lisani, birkaç ay önce belediyenin içinde bulunduğu kriz nedeniyle kontrollerin durduğunu ancak en erken sürede denetimlerin yeniden başlayacağını dile getirdi

 

ÖLÜM SAÇIYORLAR… Her türlü sağlık denetiminden ve koşulundan uzak yapılan fuhuş, vatandaşın da sağlığını ciddi anlamda risk altında bırakıyor. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara davetiye çıkaran bu durum, sağlıkçıları tedirgin, halkı tehdit ediyor…

 

 

Didem MENTEŞ

Kuzey Kıbrıs’ın dış dünyadaki imajını etkileyen faktörlerden biri de kadın ticareti… Yabancı uyruklu kadınların çalıştığı gece kulüplerinin varlığı kötü bir imaj yaratırken, madalyonun diğer yüzünde ise arka sokaklarda meydana gelen “ucuz kadın pazarı” yer alıyor. Yıllardır kökü kazınamayan “fuhuş” bazı yerlerde devam ederken, halk sağlığı için de tehlike çanları çalıyor.

 

MAĞUSA KÖKTEN ÇÖZDÜ

 

Arka sokaklarda, dıştan sadece restoran ya da kafe görüntüsü veren yerlerde de kadın pazarlığı yapılıyor. Başkent Lefkoşa olmak üzere, özellikle Girne ve Mağusa’da uzun süredir mücadele verilen kadın pazarlığı bazı noktalarda kontrol altına alınırken, birçok yerde yaşanmaya devam ediyor.

Lefkoşa ile Girne arka sokaklarında ‘fuhuş’ furyası sürerken, Mağusa’da fuhuşun kökü hemen hemen kazınmış durumda.

 

KÖKLÜ ÇÖZÜM ŞART

 

 Restoran veya kafe olarak hizmete açılan bazı iş yerleri ve hatta kahvehanelerde yapılan fuhuş, belediyeler tarafından denetlense de tam olarak önüne geçilemiyor. Özellikle “kaçak” işçilere ve askere yönelik hizmet veren “kadın sektörü”,  bir süredir polisin gündemini de meşgul etmiyor.

 Arka sokaklardaki fuhuş gerçeğini, hükümet yetkilileri ve belediye başkanları da kabul ediyor.

“Fuhuş” denetimlerini sürdüren belediye yetkilileri, vatandaşların bu konuda ihbar etmeleri çağrısında bulunuyor.

 

ÖLÜM SAÇIYORLAR…

 

Arka sokaklarda yaşanan kontrol dışı fuhuş halk sağlığı açısından da tehlike çanlarını çaldırıyor. Ülkemizde çok sayıda gece kulübünde çalışan yabancı uyruklu kadının rutin sağlık kontrolleri yapılırken, arka sokaklarda fuhuş yapan kadınlar hiçbir sağlık kontrolünden geçmiyor.

Her türlü sağlık denetiminden ve koşulundan uzak yapılan fuhuş, vatandaşın da sağlığını ciddi anlamda risk altında bırakıyor. Sağlıkçılar ise viral yolla bulaşan bazı hastalıkların ileriki zamanlarda kansere de dönüşebileceğine ve AIDS tehlikesine dikkat çekiyor.

 

KAYALP: “TESPİT EDİP KAPATTIK”

 

Mağusa bölgesinde sokak aralarındaki fuhuşun hemen hemen kökü kazındı. Polis ve belediye ekiplerinin işbirliği ile tehlike saçan bu yerler tespit edilerek kapatıldı. Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, bir süre önce yasa dışı fuhuş yapılan yerleri tespit edip kapattıklarını vurgulayarak, şu anda bu tür yerlerin olmadığını dile getirdi. Daha önce restoran ve kafe ayarında açılan yerlerde fuhuş yapıldığını belirten Kayalp, belediyenin aldığı ihbarları değerlendirerek hemen harekete geçildiğini söyledi.

 

“ŞU ANDA BU TÜR YERLER YOKTUR”

 

Fuhuş yapılan bu tür yerlere % 100 emin olduktan sonra müdahale edildiğini vurgulayan Oktay Kayalp, bu tür yerleri yasa dışı fuhuş yapıldığı ya da başka gerekçelerle kapattığını ifade etti. Belediye Başkanı Kayalp, Mağusa Polis Müdürlüğü ekipleri ile birlikte hareket ederek birçok yeri kapattıklarını aktararak, “Şu anda bu tür yerler yoktur. Eğer ihbar alınırsa hemen tespit edip müdahale edip kapatıyoruz” şeklinde konuştu. 

 

AYGIN: “BELEDİYENİN İŞİ KAPATMAK”

 

Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, fuhuş olaylarını tespit etmenin belediyeyi aşan bir durum olduğunu belirterek, tespit etme yetkisinin Sağlık Bakanlığı, Girne Kaymakamlığı ve İç İşleri Bakanlığı ve bakanlığa bağlı olarak polisin görevi olduğunu söyledi. Aygın, bu kurumların tespit ettiği yerleri Girne Belediyesi’nin resmi evrak aldığı zaman kapattığını aktardı.

 

“DUYUMLAR ALIYORUM”

 

Eski Girne sokaklarında fuhuşun devam ettiğine dair duyumlar aldığını söyleyen Sümer Aygın, fuhuş işinin asayiş işi olduğuna dolayısıyla polisin tespit etmesi gerektiğine dikkat çekti. Son zamanlarda bir yerde ya da mekanda fuhuş yapıldığına dair herhangi bir resmi evrak almadıklarını aktaran Belediye Başkanı Aygın, belge alındığı zaman kapatma işleminin yapılacağını açıkladı.

 

 

LİSANİ: “DENETİMLER YENİDEN BAŞLAYACAK”

 

Arka sokakların korkulu rüyası fuhuşun en fazla görüldüğü yerlerden olan Lefkoşa bölgesinde durum iç açıcı değil… Uzun süredir içinde yaşadığı kriz nedeniyle denetimlerini durduran Lefkoşa Belediyesi kadın ticareti kontrollerini de aksatmış durumda… Bu durumun en erken sürede giderileceğini belirten LTB Zabıta Amiri Çakır Lisani, “Belediyedeki düzen tam yerine oturduğu zaman rutin kontroller başlayacak” dedi.

 

“GEÇMİŞTE BİRÇOK YER KAPATILDI”

 

Lisani, Surlariçi’nde geçmiş yıllarda polis ekipleriyle birlikte baskınların yapıldığını ve birçok kahvehane ve restoranların kapatıldığını söyleyerek, bu baskınlardan sonra sınır dışı yapılan kişilerin olduğuna dikkat çekti. Çakır Lisani, uzun süredir belediyenin içinde bulunduğu kriz nedeniyle baskınların durdurulduğunu, ayrıca polisten de kendilerine herhangi bir çağrı yapılmadığını belirterek,  belediyedeki sistemin yeniden düzene girmesi ardından polis iş birliğinde denetimlerin yeniden başlayacağını aktardı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2167 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler