1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ARKA KOLTUK ARTIK 'EMNİYETLİ'
ARKA KOLTUK ARTIK EMNİYETLİ

ARKA KOLTUK ARTIK 'EMNİYETLİ'

KKTC’de araçlarda ön koltuk yanında arka koltuklarda da emniyet kemeri kullanımını zorunlu kılan, bunun yanında otobüs ve minibüslere de kemer zorunluluğu getiren Emniyet Kemeri Yasası dün gece mecliste onaylandı. Araçlarda gerekli hazırlıklara ola

A+A-

 

 

 

KKTC’de araçlarda ön koltuk yanında arka koltuklarda da emniyet kemeri kullanımını zorunlu kılan, bunun yanında otobüs ve minibüslere de kemer zorunluluğu getiren Emniyet Kemeri Yasası dün gece mecliste onaylandı.

Araçlarda gerekli hazırlıklara olanak sağlamak için 6 ay sonra yürürlüğe girecek yasaya göre, yürürlüğe giriş tarihinin ardından tüm koltuklarında emniyet kemeri bulunmayan motorlu araçların kaydı yapılmayacak.

Yasa; otomobil, otobüs, kamyonet ve kamyon sınıfı motorlu araçlarda emniyet kemeri kullanımını zorunlu kılarak sürücü ve yolcuların güvenliğinin artırılması, çocuk koruma sistemleri ile çocukları da güvence altına almayı amaçlıyor.

ÇOCUKLARIN EMNİYET KEMERİ KULLANIMI

Yasa, 150 santimetreden kısa çocukların taşınması sırasında arka koltukta çocuğun ağırlığına ve yaşına uygun bir çocuk koruma sistemi ile oturtulması ve entegre veya entegre olmayan çocuk koruma sistemi ile bağlanmalarını zorunlu hale getiriyor.

135 santimetreden uzun çocuklar ise arka koltuklardaki emniyet kemerlerini kullanabilecekler.

Yasa ile çocuk koruma sistemleri olmayan motorlu taşıtlarda 3 yaşın altındaki çocukların taşınması yasaklanırken, çocukların taksilerde seyahatleri sırasında çocuk koruma sistemleri varsa kullanmaları, yoksa arka koltukta oturmaları zorunlu hale geldi.

OTOBÜSLER

Yasa, otobüs, kamyonet ve kamyon sınıfı motorlu araçlarda da emniyet kemeri kullanımını zorunlu hale getiriyor.

Otobüslerde emniyet kemeri kullanımı için her oturma pozisyonundan görülecek semboller de bulundurulacak.

Otobüs sınıfı araçlarda seyahat eden yolcular koltuklarına oturduklarında ve araç hareket ederken, emniyet kemerlerini bağlamak zorunluluğu konusunda sürücü, sürücü muavini, grupsa grup lideri tayin edilen kişi ile görsel-işitsel vasıtalarca uyarılacak.

65 km hız sınırını aşmayan yollarda seyreden ve 10 km’den uzun mesafe gitmeyen, ayakta da yolcu taşıyabilen otobüs sınıfı araçlarda ise emniyet kemeri bulundurulması zorunlu olmayacak.

Ayakta yolcu taşımayan otobüslerin bütün koltuklarında emniyet kemeri zorunlu olmayıp sürücüsü dahil en ön ve önünde boşluk olan arka koltuklarda, önünde boşluk olan kapı önü koltuklarda, iki katlı otobüslerde merdiven önü ile en ön ve önünde boşluk olan arka koltuklarda ve masa etrafında bulunan, aracın gidiş yönüne doğru olan koltuklarda oturan yolcular için emniyet kemeri bulundurulması ve kullanılması zorunlu.

SAĞLIK SORUNLARI NEDENİYLE EMNİYET KEMERİ KULLANAMAMA

Sağlık sorunları nedeniyle emniyet kemeri takamayacak kişilerin “Devlet Hastanesi Sağlık Kurulundan” emniyet kemeri takamayacağına dair rapor almaları zorunluluğunu da getiren yasa, bu kişilerin araçlarının ön ve arka kısmında bu amaçla hazırlanan sembol bulundurulmasını da getiriyor.

PARA CEZASI VE CEZA PUANI

Yasada düzenlenen suçların davasız olarak halledilmesi için sabit para cezası ile ceza puanı da getiriliyor.

Buna göre, emniyet kemeri kullanma ve çocuk koruma sistemleri bulundurma ve kullanma zorunluluğu kurallarına uymayan motorlu araç sahibi veya motorlu aracı tasarrufunda bulunduran kişi suç işlemiş olur ve mahkumiyetleri halinde bir aylık asgari ücretin yarısına kadar para cezasına çarptırılabilir.

Sağlık Kurulu raporu bulundurmayıp ibraz edemeyen kişiler ile araçlarında bu amaçla hazırlanan sembol çıktısını dışarıdan görülebilecek şekilde bulundurmayan kişiler de asgari ücretin yüzde 25’ine kadar para cezasına çarptırılabilecek.

Getirilen diğer para cezaları ve ceza puanları şöyle:

“Otomobil, otobüs, kamyonet ve kamyon sınıfı araçlarda emniyet kemeri kullanmama asgari ücretin yüzde 10’u kadar para cezası ve 5 ceza puanı; Çocuk emniyet kemeri ve koruma sistemi bulundurmama ve kullanmama asgari ücretin yüzde 10’u kadar para cezası ve 10 ceza puanı; Otobüslerde emniyet kemeri bağlanması konusunda uyarı yapılmaması, sembol yapıştırılmaması asgari ücretin yüzde 10’u kadar para cezası ve 5 ceza puanı; Emniyet kemeri muafiyetini bulundurmama ve ibraz etmeme asgari ücretin yüzde 5’i kadar para cezası ve 5 ceza puanı.”

 Bu haber toplam 993 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler