1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Arınç'ın 'ahlak çağrısı' İngiliz basınında
Arınçın ahlak çağrısı İngiliz basınında

Arınç'ın 'ahlak çağrısı' İngiliz basınında

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, "Kadın herkesin içinde kahkaha atmayacak" şeklindeki sözleri dünya medyasında geniş yankı buldu

A+A-

İşte Bülent Arınç'ın sözlerinin dünyadaki yansımaları:

The Guardian:
The Guardian haberi, "Türk başbakan yardımcısı kadınlar kahkaha atmasın diyor" başlığıyla verdi.

Haberde şu ifadeler kullanıldı:

"Aynı zamanda pembe TV dizileri ve cep telefonlarını da hedef alan Bülent Arınç'ın cinsel ayrımcılık içeren atıp tutmaları kızgınlıkla karşılandı. Türkiye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın iktidardaki AKP'si, Türkiye'nin Mustafa kemal Atatürk tarafından kurulan laik cumhuriyete dayalı din ve devlet işlerini katı bir şekilde biribirinden ayıran yapısını kemirmekle suçlanıyor."

The Independent:
The Independent gazetesi, Türkiye'nin tarihinden beri kadın hakları konusunda komşularından daha ilerici olduğunu ama son zamanlarda görülen  değişimler ve maaşlar arasındaki uçurumlar, çocuk gelinler, töre cinayetleri ve aile içi şiddet gibi sorunların ülkenin geriye gitmeye başladığına dair endişelere neden olduğunu yazdı.

Gazete, kürtajın 10 haftaya kadar serbest olmasına karşın, Başbakan'ın buna karşı olduğunu söyleyip kısıtlayıcı yasa çıkarmaktan söz ettiğini de hatırlattı.

The Mirror:
The Mirror haberinde Arınç'ın sözlerinin, "sosyal medya sitelerinde geniş ölçüde alaya alındığını" yazdı.

Gazete, kadınların Twitter'da Arınç'ın sözleriyle dalga geçtiklerini belirtti.

The Times:
The Times gazetesi haberi, "Bu bir şaka değil: Türk lider kadınlara gülmeyin dedi" başlığıyla veriyor.

The Times, Başbakan Yardımcısı'nın kadınların herkesin içinde kahkaha atmaması ve telefonda fazla vakit harcadıkları gerekçesiyle azarlamasının öfkeye neden olduğunu yazdı.

Gazete, Bülent Arınç'ın bu sözlerine tepki veren yüzlerce Türk kadınınının sosyal medyada gülerken çekilmiş fotoğraflarını paylaştıklarını belirtti.

(CNNTÜRK)

Bu haber toplam 1126 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler