1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ARIKLI’YA CİNAYET GÖZALTISI !
ARIKLI’YA CİNAYET GÖZALTISI !

ARIKLI’YA CİNAYET GÖZALTISI !

1996 yılında Mağusa yakınlarında Derinya’da Kıbrıslı Rum motorsikletli grupların sınırı delme girişimi sırasında çıkan arbedede ölen Tasok İsak ile bir gün sonra bayrak direğine tırmanıp Türk bayrağını indirmek isterken vurulan Solomon Soloma adlı 2

A+A-

 

 


1996 yılında Mağusa yakınlarında Derinya’da Kıbrıslı Rum motorsikletli grupların sınırı delme girişimi sırasında çıkan arbedede ölen Tasok İsak ile bir gün sonra bayrak direğine tırmanıp Türk bayrağını indirmek isterken vurulan Solomon Soloma adlı 2 Kıbrıslı Rum vatandaşının öldürülmesi ile ilgili Kırgızistan KKTC eski temsilcisi Prof.Dr Erhan Arıklı, Bişkek Manas Uluslararsı Havalimanı’nda tutuklandı.

 

 

 

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI ALARMA GEÇTİ

 

Türk Dışişleri Bakanlığı alarma geçti. Aynı nedenle İnterpoll’de tutuklanma gerekçesi ile aranan 11 Türk bulunuyor. Aralarında Hasan Kundakçı Paşa’nın da bulunduğu 2 general listenin başında yer alıyor. Dışişleri Bakanlığı yetkilileri Güney Kıbrıs yönetiminin Kırgızistan üzerinde baskı kurarak Prof. Arıklı’nın tutuklandığını belirtiyor. 14 yıldır Kırgızistan’da bulunan Arıklı, defalarca yurtdışına çıkmasına rağmen daha önce böyle bir yaklaşımla karşılaşmamıştı. Arıklı’nın iade edilmesinden çekinen Türk Büyükelçilik kaynakları, Kırgızistan yetkililerine durumu bildirdi. İki ülke arasında suçluların iadesi anlaşması olmadığı için Prof. Arıklı’nın Bişkek’de yargılandıktan sonra serbest bırakılabileceği belirtiliyor.

 

TEMSİLCİ SERBEST BIRAKILDI

 

Kırgızistan ve Güney Kıbrıs Yönetimi arasında suçluların iadesi anlaşması olmadığından mahkeme önüne çıkarılan Arıklı, akşam saatlerinde serbest kaldı. Radikal ’e konuşan Arıklı şunları söyledi:

‘‘Yıllardır Kırgizistan’da yaşıyorum. Rum kesimi şunu bilmeli bu coğrafyada at oynatmaları mümkün değil. İnterpole verdikleri bilgilerin tamamı yanlış. Doğum tarihim, anne, baba adımı bile yanlış bildirmişler. 1996 yılında yaşanan olaylar Derinya’da gerçekleşti. O tarihte ben Lefkoşa’daydım. Olaylarla uzaktan yakından ilgim olmadı. Rum kesimi tüm dünyayı bu yalanları ile kandırıyor. Kırgızistan İnterpolü’de bu yalanlara kanmış. Gerçekleri bizden öğrenince serbest bırakıldım.’’

 

 

 

ÖZGÜRGÜN AÇIKLAMA YAPTI

 

Öte yandan Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün Arıklı’nın serbest bırakılmasıyla ilgili dün akşam saatlerinde açıklama yaptı. Özgürgün, gerek Türkiye’nin Bişkek Büyükelçiliği’nin gerekse bakanlığının 2 gün önce gözaltına alınan ve bugün serbest kalan Arıklı’yla ilgili gelişmeleri yakından izlediğini söyledi. Özgürgün, TAK muhabirine yaptığı açıklamada, şu anda herhangi bir resmi görevi bulunmayan Arıklı’nın, 2009 öncesinde Turizm Fonu kaynağıyla Kırgızistan’da açılan temsilcilikte görev yaptığını belirterek hem TC, hem de KKTC vatandaşı olan Erhan Arıklı’nın durumunun TC Bişkek Büyükelçiliği ve bakanlığınca takip edildiğini söyledi.

 

 “2009 ÖNCESİ VERİLMİŞ PASAPORTU OLABİLİR, BİZ VERMEDİK”

 

Özgürgün, Arıklı’nın üzerinde süresi geçmiş diplomatik pasaport bulunduğu konusundaki soruya karşılık, “Elinde 2009’dan önceye ait bir pasaport olabilir. Bizim verdiğimiz bir pasaport yok. Kendisine böyle bir suçlama getirildiğine dair bir bilgi de bize ulaşmadı. Şu anda diplomatik pasaport alabilecek durumda değil” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2434 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler