1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Arif Hoca’nın dediğinden'
Arif Hoca’nın dediğinden

'Arif Hoca’nın dediğinden'

Pazartesi akşamı Tele-Gol programı canlı yayınına bağlanan Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği başkanı Ogün Genç Kaçmaz’ın, yaptığı aydınlatıcı bilgiye rağmen AEL-FB maçını bayrak spekülasyonuna çeken Erman Toroğlu ve Çilingiroğlu’na, bilmedikl

A+A-

 

 

Pazartesi akşamı Tele-Gol programı canlı yayınına bağlanan Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği başkanı Ogün Genç Kaçmaz’ın, yaptığı aydınlatıcı bilgiye rağmen AEL-FB maçını bayrak spekülasyonuna çeken Erman Toroğlu ve Çilingiroğlu’na, bilmedikleri konular hakkında yorum yapmamayı tavsiye ediyorum. Stüdyoda oturup ahkam kesmeyi kendine ilke edinen kişiler, geçen akşam da aynı hatayı yapmıştır. 

Her konuyu çok iyi bildiğini sanan Toroğlu, geçen akşam da milliyetçilik kisvesine bürünüp, kahramanlık yapmaya çalışmıştır. 

 “Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıptır” ama en önemlisi konuyu bilmediği kulaktan dolma bilgilerle yorum yapmak bileğisizliğin dik alasıdır.

Her fırsatta Kıbrıs Türküne hakaret etmeyi fırsat bile “Sizi biz kurtardık” zihniyetçi beyin takımına söyleyecek tek sözüm vardır. Eğer bu kadar kahraman iseniz, televizyon ekranlarında şov yapacağınıza, alın elinize bayrağı ve maçı izlemeye geliniz.

Programdaki beylere sesleniyorum: Kıbrıs Türk halkı hepinizden cesur ve hepinizden kahramandır. Bu halk elinden ne bayrağı ne de tüfeğini düşürmedi. Bugün buralarda varsanız, Kıbrıs Türk halkının kahramanlığı ve bayrak sevgisi sayesinde varsınız. Ama maalesef, hayatında hiç savaş görmemiş, hiç savaş yaşamamış, eline silah almamış, ailesinde hiç kimse şehit olmamış kişiler, televizyon ekranlarında en büyük kahraman kesilip halkın gözünü boyamaya çalışıyorlar.

Madem o kadar kahramansınız, Kıbrıs yavrudur, buraya çok önem vermeyebilirsiniz. O zaman doğuda ülkesi için savaşan ana kuzularına destek için, al eline bayrağını ve silahını bu gençlerin yanında vatan ve ülken için savaş. O zaman senin bayrak sevgine olan inancına saygı duyayım.

Bugünlerde ülkemizdeki hava, Akıncılar köyünde yaşanan olaylardan dolayı gergindir. Buna rağmen, gözünü bile kırpmadan maça gidecek 1140 Kıbrıslı Fener taraftarına teşekkür edeceklerine, bayrak konusunu ön plana çıkartarak televizyon ekranlarında olayları saptırıp Türkiye halkını aleyhimize kışkırtmaya çalışan bu zihniyetleri şiddetle kınıyorum.

Pazartesi günü AEL başkan ve üst yöneticileri ile Limasol’da bir basın toplantısı düzenlendi. Bu toplantıya birçok spor yazarı arkadaşımla birlikte katıldım.

AEL yöneticileri, bu maçı politikleştirmek isteyenlere ve ırk ayırımcılığı yapmaya çalışanlara karşı olduklarını belirten açıklamalar yaparken, Tele-Gol programında ırkçılık ve milliyetçiliğe varan yayın yapılmasına anlam veremiyorum.

Kıbrıs Türk halkını küçümseyen, hakaret eden veya söylemleri ile bu halkın yanlış anlaşılmasına sebebiyet veren her düşüncenin karşısındayım.

Hak etmediğimiz davranışlar içerisinde bulunarak, vefakar Kıbrıs Türk halkına söz söyleyen herkese karşı asla tepkisiz kalamayız.

Sonuçta bir spor müsabakası yapılacak. UEFA’ya bağlı iki takımın karşılaşması. Dünyanın her yerinde olduğu gibi bu maçta da takımların destekleyen taraftar kulüp bayraklarını ön plana çıkarıyor. Ama isteyen varsa UEFA’ya üye olan takımların ülke bayraklarını da kullanabilirler.

Bizler ambargolara maruz kalırken, tanınmak için mücadele ederken, Türkiye de dahil bizlerle hiçbir ülke maç yapamazken, yine de Fenere olan sevgiden dolayı her türlü tehlikeleri göze alarak bu maça gitmeye karar veren taraftara saygı duymanızı beklerdim.

AEL yöneticileri basın toplantısında “Zaten biz hiçbir maçımızda ülke bayrağımızı kullanmıyoruz” dediler. “Taraftarlarımız, her maça, sadece kulüp renklerini taşıyan bayraklarla gidiyor. Ama yine de Kıbrıslı Türkler istiyorlarsa Türk bayraklarını getirip sallayabilirler” demişlerdir.

Bu maç için gereken güvenlik tedbirleri alınmıştır. Kimse bu konuda endişe etmesi, 300 polis saha dışında, 400 güvenlik görevlisi de saha içerisinde görev yapacaktır.

Taraftar otobüslerle alınacak, otobüslerde iki tane güvenlik görevlisi bulunacak, eskort eşliğinde sahaya gidilecek ve kendileri için ayrılmış yere oturtulacak.

Sırf bayrak yüzünden, bayramın ilk günü olmasına rağmen, herkes eğlencelerde güzel vakit geçirirken, vefakar taraftar topluluğuna, bir televizyon kanalında hakaret etmelerini bir kez daha şiddetle ve teessüfle kınıyorum.

Yine belirtiyorum bu taraftar topluluğuna, Fenerbahçe’yi yalnız bakmayacakları için teşekkür edeceklerine utanmadan söz söylüyorlar. Burada tam size yakışan söz şudur.

“ARİF HOCANIN DEDİĞİNDEN”…

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1722 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler