1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Arçoz ve Mora’da yeni kazılar...
Arçoz ve Mora’da yeni kazılar...

Arçoz ve Mora’da yeni kazılar...

Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıs’ın kuzeyinde ve güneyinde “kayıplar”dan geride kalanları aramak üzere yürütmekte olduğu kazılar, arkeologların 15 günlük yaz tatili nedeniyle verilen kısa ara ardından yeniden başladı. Bayram sonrası y

A+A-

 

 

 

Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıs’ın kuzeyinde ve güneyinde “kayıplar”dan geride kalanları aramak üzere yürütmekte olduğu kazılar, arkeologların 15 günlük yaz tatili nedeniyle verilen kısa ara ardından yeniden başladı.

Bayram sonrası yeniden başlayan kazılar, dokuz ayrı noktada, iki toplumdan arkeologlar, şirocular ve diğer kazı çalışanları tarafından yürütülüyor.

Kazı ekiplerinin yaz tatili öncesi Arçoz’da (Yiğitler) bir kuyuda yürüttükleri kazılarda toplam altı “kayıp” insandan geride kalanlar bulunmuştu. Bu “kayıplar”ın, Trulli köyünden “kayıp” edilen altı kişilik bir Kıbrıslırum grubu olduğu tahmin ediliyor ancak DNA testleri yapılmadan, herhangi bir şey söylemek mümkün değil.

Hatırlanacağı gibi 1974’te, Tremeşe (Tremetusia) ve Arçoz’dan (Yiğitler) bir grup Kıbrıslıtürk, bir “tim” oluşturarak, Arçoz’a komşu Trulli köyüne baskın düzenlemiş ve burada buldukları altı yaşlı Kıbrıslırum’u evlerinden alarak kuzeye kaçırmışlardı... Bu altı yaşlı Kıbrıslırum’dan dördü yaşlı kadın, ikisi de yaşlı erkeklerdi... Bu altı yaşlı insan, bu Kıbrıslıtürk “tim”in yaptığı “operasyon”dan bu yana “kayıp”... Trulli köyünün, köylüler tarafından boşaltıldığını gören bu Kıbrıslıtürk “tim”, ellerini kollarını sallayarak köye gitmişler ve köyden kaçmamış olan, köyde kısılmış olan altı Trullili yaşlı insanı esir alarak, kuzeye getirmişlerdi.

Bu tim içerisinde, Tremeşe (Tremetusia) köyünden “kayıp” edilen Halluma kardeşlerin “kayıp” edilmesinden sorumlu olan bir Kıbrıslıtürk de bulunmaktaydı. Hallumalar’ın öldürülmesini ve  naaşlarının “kayıp” edilmesini organize eden aynı şahsın, Trullili bu yaşlıların infazında da rol almış olduğunu anlatan bir okurumuz, “Bu adam halen hayattadır ama delirmiş gibidir... Herhalde masum sivil insanlara yaptıkları nedeniyle şimdi yavaş yavaş aklını yitirdi” diye konuştu.

 

DİĞER KAZILAR

Arçoz’da altı yaşlı “kayıp” Kıbrıslırum’dan geride kalanların çıkarılmış olduğu kuyu kazısı tamamlandıktan sonra, tatil sonrası yine Arçoz-Vadili arasında iki başka “kayıp” Kıbrıslırum’dan geride kalanların arandığı bir başka kuyunun bulunmaya çalışıldığı bir diğer kazı başlatılmış bulunuyor. Hatırlanacağı gibi bu sayfalarda Arçoz’da bazı olası gömü yerlerine ilişkin okurlarımızın vermiş oldukları bilgileri yayımlamıştık...

Sazlıköy’de (Livadya) da yine bir kuyunun arandığı kazılara devam edilirken, Cihangir’deki (Ebiho) kazılar sona erdi ve buradaki ekip Mora’da (Meriç) iki “kayıp” insandan geride kalanların arandığı bir diğer kazıya geçti. Hatırlanacağı gibi Mora’da bir okurumuzla birlikte Kayıplar Komitesi yetkililerine çok sayıda olası gömü yeri göstermiştik, bu yerlerde henüz herhangi bir kazı yapılmamış bulunuyor.

Kayıplar Komitesi’nin yürüttüğü bir diğer kazı da Bozdağ’da devam ediyor. Bozdağ’da (Aspro Mutti) geçtiğimiz günlerde bir “kayıp” şahıstan geride kalanlar dağınık biçimde bulunurken, bu alandaki çalışmalar devam ediyor.

Geçitkale’de (Lefkonuk) iki “kayıp” insandan geride kalanların bulunduğu kazı da sürdürülüyor. Hatırlanacağı gibi Lefkonuk’ta da bir okurumuzla birlikte Kayıplar Komitesi yetkililerine çeşitli olası gömü yerleri göstermiştik.

Lefkoşa’da merkezi cezaevinin arkasındaki kazılara da devam ediliyor. Kıbrıs’ın güneyinde ise Strovulos’ta, CINEPLEX’in karşısında ikinci bir kuyu kazısı başladı. Tatilden önce burada kazılan bir kuyuda herhangi bir ize rastlanmazken, tatil sonrası aynı yerdeki ikinci bir kuyunun kazılmasına başlandı. Bu bölgeye bazı “kayıp” Kıbrıslıtürkler’in gömülmüş olduğu biliniyor.

Güneydeki bir diğer kazı da Maşera’da devam ediyor. Yedi “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanların bulunduğu bu kazıda, tatil öncesinde bir “kayıp” şahsa ait bazı kalıntılar bulunmuştu...

Tüm kazı ekiplerine “kolay gelsin” diyoruz...

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 701 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler