1. YAZARLAR

  2. Sami Özuslu

  3. ARAZİSEL FİKİRLER DİZİSİ
Sami Özuslu

Sami Özuslu

Yazarın Tüm Yazıları >

ARAZİSEL FİKİRLER DİZİSİ

A+A-

İki aile arasında pay edilen devlete ait araziler hakkında düşündüm taşındım ve bazı öneriler ürettim.

Aslında düşününce üretebiliyor insan.

İşin kolayına kaçıp "al, bu senin, gel bu da senin, aman unutmadan bu da senin" yöntemiyle bütün malı eş, dost, akraba ve tanıdıklar arasında üleşmek de bir yöntem olmakla beraber bunun vicdani, hukuki, ahlaki ve beşeri değerlere uygun olduğu iddia bile edilemez.

Her ne kadar iki aile bu metodun değişmesinden memnun olmayacaksa da, vatan ve milletin ulvi menfaatleri bakımından başka bir çare yoktur.

Bir gece vakti ansızın zihnime üşüşen 'arazisel fikirler dizisi' aşağıdaki gibi olup son derece ciddi ve uygulanabilirdir kanaatindeyim.

 

1. OTEL YERİNE ARAÇ KAYIT DAİRESİ: Eski Reis-i Cumhur Derviş Eroğlu'nun kızı Resmiye Canaltay'a armağan edilen eski KTHY binası yanındaki arazi ile ilgili karar iptal edilip, modern bir Araç Kayıt Dairesi inşa edilmeli, dairenin şimdiki barakaları ise behemahal yıkılmalıdır. Böylelikle devletin en önemli gelir kapılarından biri olan Araç Kayıt çalışanları da, daireye boşu boşuna tonlarca yol parası ödeyen gariban vatandaş da eziyet çekmekten kurtarılmalıdır.

 

2. KERMİYA'YA SIĞINMA EVİ: Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş'ın oğluna verilen, ortaya çıkınca iptal edileceği söylenen Kermia'daki askere ait arazi hazır kamulaştırılmışken, devletin görevleri arasında yer alan ama hafızası kötü olduğu için bu ve benzeri sosyal devletin olmazları dahil birçok ödevini unutan/unutmuş numarası yapan hükümet, Lefkoşa'nın bu bölgesine şiddet gören insanlara hizmet alacağı, modern bir sığınma evi inşa etmelidir.

 

3. ÇOCUK MAHKEMESİ/ISLAH EVİ: Değeri kendinden menkul hükümetimiz, mal paylaştırdığı iki aile arasından 'ya şundadır ya bunda, helvacının kı-zın-da' yöntemiyle seçeceği 49 yıllığına kiralanmış diğer arazilerden birinde çocuk mahkemeleri kurmalı, tercihen kentin çok da göbeğinde olmayan arazinin diğer bölümüne de ıslah evi inşa etmelidir. 

 

*  *  *

Arazisel Fikirler Dizisi pekala geliştirilip zenginleştirilebilinir. 

Zenginleştirme fiili sayın hükümetimizin lugatında iki aile ve eşrafını mala boğma olarak yer alsa da, bunu toplumsal faydaya dönüştürebilecek manivelaları bulup ortaya çıkarmak gerekiyor kanısındayım.

 

Bu yazı toplam 857 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar