1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ARAZİ İÇİN YILDA 600 BİN DOLAR KİRA
ARAZİ İÇİN YILDA 600 BİN DOLAR KİRA

ARAZİ İÇİN YILDA 600 BİN DOLAR KİRA

Rixoh Ltd temsilcisi Hüseyin Paşa, petrol dolum tesisi projesinin gerçekleşmesi halinde arazi kirası için devlete yılda 600,000 dolar ve tesisi ziyaret eden her gemi başına da yine devlete 100,000 dolar verileceğini söyledi

A+A-

 

 

Rixoh Ltd temsilcisi Hüseyin Paşa, petrol dolum tesisi projesinin gerçekleşmesi halinde arazi kirası için devlete yılda 600,000 dolar ve tesisi ziyaret eden her gemi başına da yine devlete 100,000 dolar verileceğini söyledi.

Geçtiğimiz hafta Mersin ve Adana çevresindeki petrol dolum tesislerine düzenlenen “bilgilendirme gezisi” sırasında konuşan Paşa, bilinenin aksine tesisi sayesinde devletin kasasına yüklü miktarda para gireceğini ifade etti.

Gezi sırasında kafilede gazetecilerin yanı sıra tesisin yapılması düşünülen bölgeden vatandaşlar, Rixoh Ltd’in halka ilişkiler sorumlusu ve kendi kişisel gelişimi için geziye katılan Ekonomi ve Enerji Bakanlığı yetkilisi bulunuyordu.

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı yetkilisi ise, “bu yatırıma gerçekten ihtiyaç var mı?” şeklindeki bir soruya, “Bu sektörde herkes pastadan pay kapmaya çalışıyor. Bu yüzden bu yatırımdan kaçınılamayacak” cevabını verdi.

 

“HER ŞEYDE MUTLAKA RİSK VAR”

Gezi kapsamında ilk Bal-Pet’in tesisleri ziyaret edildi. Ziyaret sırasında kafile ile birlikte bulunan Control Uniform denetleme şirketinden Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisi Ersin Akıncı, teknolojik gelişmelere bağlı olarak gemiden yükleme veya boşaltım sırasında herhangi bir sızıntı olasılığının sıfıra indirildiğini Türkiye’de yasalara bağlı olarak çok sıkı bir denetim mekanizmasının oluşturulduğunu ifade etti. Mersin bölgesinde bulunan sekiz petrol dolum tesisinden altı tanesini denetleyen Akıncı, petrol dolum tesislerinin hem özel denetçi şirketler, hem devlet daireleri, hem de uluslar arası denetçiler tarafından denetlendiğini söyledi. Buna ek olarak vergilerin de çok ağır olduğunu söyleyen Akıncı, petrolden elde edilen kazancın %60’ının veri olarak devlet tarafından alındığını belirtti.

Alınan tüm önlemlere rağmen bu sektörde riskin bulunduğunu söyleyen Akıncı, “Herşeyde mutlaka bir risk vardır. Denetleme mekanizması kurulmazsa, devlet gerektiği gibi denetleyemezse bu iş kalkışılmaması lazım,” dedi.

 

“TECRÜBE GEREKİR”

Bal-Pet tesisi müdürü Murtaza Türkay ise geziye katılanlara tesiste, herhangi bir çevre kirliliği yaratacak ve insan sağlığını etkileyecek gelişmelere karşı alınan önlemleri sıraladı.

Petrol dolum tesislerinde istihdam edilebilmek için tecrübe sahibi olmak gerektiğini söyleyen Türkay, iki yıllık bir okuldan mezun olunması gerektiğini, elektrik teknisyeni, kimya mühendisi ve çevre mühendisi gibi profesyonellerin bu tür tesislerde iş bulabileceğini ifade etti. 

Türkiye’de petrol dolum tesisi sahibi 52 aktif firma bulunduğunu söyleyen Türkay, eğitim ve sağlığa yaptıkları katkıların yanı sıra Mersin İdman Yurdu futbol takımına sponsorluk gibi pek çok sosyal sorumluluk projesine de imza attıklarını ifade etti.

 

“ÇEVREYE VE DOĞAYA HERHANGİ BİR ZARARI YOK”

Bal-Pet’teki ziyaretin ardından Ceyhan’daki Botaş Petrol Tesislerini ziyaret eden kafile, burada da yetkililerden tesisin çevre ile olan ilişkisi konusunda bilgi aldı. Eski bir Botaş çalışanı olan Hasan Şadi Kocagazioğlu, tesislerin çevresindeki arazilerde her türlü sebze ve meyve yetiştiğini, yılda üç kez ürün alındığını ve bu ürünün de yurt dışına ihraç edildiğini anlattı. Kocagazioğlu, Botaş’ın tesisinde 200 civarında aile yaşadığını, ailelerin de kendi sebzelerini yetiştirdiğini, tesisin Salih kısmında bulunan plajın ise mavi bayrak sahibi olduğunu söyledi. Kocagazioğlu, tarımsal ürünlerin yanı sıra petrol depolarının etrafında ceylanların yaşadığını, bunun da tesisin doğaya ve çevreye herhangi bir zararının bulunmadığının göstergesi olduğunu belitti.

 

 

 

 

    

 

 

 

Bu haber toplam 744 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler