1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Aralık’ta çözüm
Aralık’ta çözüm

Aralık’ta çözüm

Bugün gerçekleşecek zirve öncesi çeşitli iddialar ortaya atıldı

A+A-

Bugün gerçekleşecek zirve öncesi çeşitli iddialar ortaya atıldı

"Aralık’ta çözüm”

Birleşmiş Milletler’in (BM), Kıbrıs sorununun Aralık ayına kadar bitirilmesini hedeflediği, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın yarın BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’la yapacakları görüşmede bu unsurun BM tarafından ortaya konacağı iddia edildi. Fileleftheros gazetesi; “ ‘Hadi Kıbrıs Sorununu Bitirelim’ - Genel Sekreter Cenevre’de BM Kıbrıs Grubunun Mantığını Kabul Ettirme Girişiminde Bulunacak” başlıkları altında verdiği haberinde, BM Genel Sekreteri Ban’ın yarın liderlerle yapacağı görüşmede “Kıbrıs sorununun sona erdirilmesi” fikrini Eroğlu ve Hristofyas’a kabul ettirmeye çalışacağını yazdı. Gazete, elde ettiği bilgilere dayandırarak verdiği haberinde, yarınki görüşme sonrasında ne bir yol haritası ne de takvimler konusunda herhangi bir açıklama yapılmasının beklenmediğini, ancak BM’nin tüm bu planlamalarının yarınki görüşmede karara bağlanacağını savundu. Kıbrıs sorununun Aralık ayına kadar “kapatılması” hedefinin, Güney Kıbrıs’ın AB dönem başkanlığını, 2012 yılının ikinci yarısında alacak olmasından ötürü sürdüğünü iddia eden gazete, yarınki görüşmede açıklama yapılmayacak olmasına karşın, Eylül yada Ekim ayında New York’ta gerçekleştirilecek yeni üçlü görüşmede her şeyin açıklanacağını öne sürdü.

HRİSTOFYAS KIBRIS TÜRK TARAFINI SUÇLAMAYI SÜRDÜRDÜ

Öte yandan gazete, Cenevre görüşmesi öncesinde Ukrayna’ya resmi ziyaret gerçekleştiren Hristofyas’ın dün bu ülkeden Cenevre’ye hareketinden önce havaalanında yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun çözümüne engelin Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafı olduğunu söylediğini yazdı. Habere göre Hristofyas açıklamasında; Kıbrıs Rum tarafı ve uluslararası toplumun çabalarının “Türkiye’nin sahte devletin uluslararası alanda tanınması şeklinde kendini gösteren yayılmacı politikası engeline takıldığını” iddia etti.
Kıbrıs sorununa en kısa sürede kalıcı ve fonksiyonel bir çözüm bulmayı amaçladıklarını da savunan Hristofyas, bulunacak çözümün “işgale, yerleşikliğe son vermesi, uluslararası hukuk kuralları ve AB normlarıyla uyumlu olması ve insan haklarını sağlaması gerektiğini” sözlerine ekledi.

GÜNEY’DE BEKLENTİLER DÜŞÜK

Simerini gazetesi ise, Hristofyas’ın Cenevre’ye valizinde “üç hayır yanıtı” ile gideceğini, bu “hayır” yanıtının “hakemlik, sıkı takvimler ve zamansın uluslararası konferans” unsurlarına ilişkin olduğunu yazdı.
Gazete, Hristofyas ve Eroğlu’nun açıklamalarını yansıttığı haberinde, Güney Kıbrıs’taki siyasi partilerin ve çevrelerin Cenevre görüşmesinden beklentilerinin çok az olduğunu vurguladı.
Habere göre, Rum Meclisi ve KS EDEK Başkanı Yannakis Omiru, Cenevre görüşmesi konusunda dün yaptığı açıklamada, Kıbrıs Türk tarafının tüm müzakere başlıklarını görüşmeyi kabul etmemesi durumunda yeni bir üçlü görüşmenin Kıbrıs Rum tarafınca kabul edilmemesi gerektiğini söyledi. Omiru ayrıca, 1 Temmuz 2012 tarihinin müzakerelerin sonu olacak takvim olarak kabul edilmeyeceğinin de kesin bir dille BM ve Kıbrıs Türk tarafına iletilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. +Gazete, DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis ise dün CTP’yi ziyaret etmesinin ardından yaptığı açıklamada, görüşmeye ilişkin “ancak Tanrı bilir” ifadesini kullanarak duygularını ifade ettiğini belirtirken, EURO.KO Başkanı Dimitris Silluris ise Kıbrıs Rum tarafının çok fazla taviz verdiğini savundu ve Türk tarafının Güney Kıbrıs’ı BM’nin de yardımıyla köşeye sıkıştırabileceğinden korktuğunu ifade etti.

BAŞPİSKOPOS UMUTSUZ

Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu 2. Hrisostomos da Bulgaristan dönüşü yaptığı açıklamada, Cenevre görüşmesinden “hiçbir beklentisi olmadığını” söyledi.
Habere göre Hrisostomos; Kıbrıs Türk tarafının bugüne kadar hiçbir taviz vermediğini, bundan sonra da vermeye niyetli olmadığını ileri sürdü ve Türkiye’nin Kıbrıslı Türkler için “devlet varlığı istediğini, bu yüzden de Kıbrıs Rum tarafının dikkatli olması gerektiğini” savundu.

Bu haber toplam 905 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler