1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ARA BÖLGEYİ İŞGAL ET'
ARA BÖLGEYİ İŞGAL ET

'ARA BÖLGEYİ İŞGAL ET'

Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlardan oluşan gençler, ara bölgede toplanıp eylem yapıyor Gençler “sınır” tanımıyor: “ARA BÖLGEYİ İŞGAL ET” Müzakerelerin tamamen güç kavgası üzerine kurulu olduğunu iddia eden gençler, iletişim k

A+A-

 

Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlardan oluşan gençler, ara bölgede toplanıp eylem yapıyor

Gençler “sınır” tanımıyor:

“ARA BÖLGEYİ İŞGAL ET”

 

Müzakerelerin tamamen güç kavgası üzerine kurulu olduğunu iddia eden gençler, iletişim kurmak ve halkı aydınlatmak için ara bölgede bir araya gelerek sivil işgal protestosu gerçekleştiriyorlar

 

Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlardan oluşan gençler Lokmacı Barikatı ile uzun yol arasındaki ara bölgede toplanıp eylem yapıyor. Eylemlerine her akşam 18.00’de başlayan gençler kurdukları çadırlarda sabahlıyorlar. 

Önceleri her cumartesi saat 18.00’de olmak üzere sadece haftada bir yapılan eylem, her gece artan bir kalabalık ile yapılmaya başlandı. Kıbrıs’ın kuzey ve güneyinden gelerek bir araya gelen gençler, çay, kahve içerek ve müzik yaparak kuzey ve güneye geçenlere mesaj vermeye çalışıyorlar. Başlangıç yeri Amerika olan sivil işgal protestolarının bir benzerini gerçekleştirmekte olan gençler, hem eşitsizlik dayatan sistemi reddediyorlar, hem de ayrılığı yaratan düzen ile adadaki farklı insan hakları ihlallerine karşı bir duruş sergiliyorlar.

 

YAŞAM ALANINA ÇEVİRDİK

“Gördüğünüz gibi bize ölü olarak empoze edilen ara bölgeyi yaşam alanına çevirdik” diyen Kıbrıslı Türk eylemci Rahme Veziroğlu, dünyada süregelen eşitsizlik dayatan sistemi reddeden sivil işgal protestolarının bir benzerini gerçekleştirmekte olduklarını ifade ederek, “Biz bir ekleme daha yaptık. Kıbrıs bölünmüş olduğu için hem eşitsizliğe hem de ayrılığı yaratan düzen ile adadaki farklı insan hakları ihlallerine karşı bir duruş sergilemeye çalışıyoruz” dedi.

 

BİR ŞEYLER DEĞİŞENE KADAR DEVAM

Açıklamalarında hareketlerinin tamamen insanların hareketi olduğunu, hiçbir kurum, kuruluş veya parti ile ilgi ve bağlantıları olmadığını ifade eden Veziroğlu, gerçekleştirmekte oldukları eylemlerine bir şeyleri değiştirene kadar devam edeceklerini söyledi.

Amaçlarının, her iki taraftaki insanların iletişim kurup, önyargılardan kurtulmalarını sağlamak olduğunu ifade eden Rahme Veziroğlu, gurup bilincini geliştirerek, daha sağlam emin adımlar atmaya çalıştıklarını söyledi.

Eylemlerine herkesi davet ettiklerini ifade eden Veziroğlu, “Çay içmeye, güzel müzik dinlemeye gelsinler. Düşüncelerimize katılmıyorlarsa, bize bunun nedenlerini açıklasınlar” diyerek sözlerini tamamladı.

Eylemci gençler sınırdan geçenlere dağıttıkları broşürlerde, www.occupybufferzone.info adresinden geniş bilgi alınabileceğini belirtiyorlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2272 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler