1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Ara bölgeden liderlere çağrı
Ara bölgeden liderlere çağrı

Ara bölgeden liderlere çağrı

Bazı Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum siyasi parti temsilcileri rutin toplantı çerçevesinde ara bölgede bir araya geldi

A+A-

Ara bölgede bir araya gelen Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum siyasi partiler, Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum liderlere “kalıcı bir çözüm için sağlam temeller oluşturmaları” çağrısında bulundu.

Bazı Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum siyasi partilerin temsilcileri,Slovakya’nın Lefkoşa Büyükelçiliği tarafından düzenlenen aylık toplantılar çerçevesinde bugün bir araya geldi. Ledra Palace Otel’de yer alan toplantı, Güney Kıbrıs’tan Merkezin Yeniden Yapılandırılması İçin Siyasi Grup (EPALXI)’nin ev sahipliğinde yapıldı.

Toplantıya katılan Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum siyasi parti temsilcileri EPALXI tarafından belirlenen “Müzakerelerin yeniden başlaması ve çözüm olasılığı” konusunda görüş belirtti.

Görüşmede tarafların mutabık kaldığı ortak açıklama Slovakya’nın Lefkoşa Büyükelçisi Oksana Tomova tarafından toplantı sonunda okundu.

Ortak açıklamada, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e geçmişi bırakıp, geleceğe odaklanılması ve çözüm için güçlü bir temel oluşturma çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, “Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rumların adil ve kalıcı bir çözüm için ümitlerini yitirmeyeceği, bunun için mücadeleden vazgeçmeyeceği”ifadeleri de yer alıyor.

Bir sonraki toplantı 27 Mayıs’ta Ledra Palace Otelde yer alacak.

Bugünkü toplantıya KKTC’den Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG), Ulusal Birlik Partisi(UBP) Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Demokrat Parti-Ulusal Güçler (DP-UG), Yeni Kıbrıs Partisi (YKP), Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP), Kıbrıs Sosyalist Partisi (KSP); Güney Kıbrıs’tan ise Çalışan Halkın İlerici Partisi (AKEL), Kıbrıs Yeşiller Partisi, Demokratik Parti (DIKO), Birleşik Demokratlar (EDİ), Demokratik Seferberlik Partisi (DISI) ile Merkezin Yeniden Yapılandırılması İçin Siyasi Grup (EPALXI) temsilcileri katıldı.

(tak/foto arşiv)

Bu haber toplam 808 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler