1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. APOEL Avrupa’da, ya ÇETİNKAYA?
APOEL Avrupa’da, ya ÇETİNKAYA?

APOEL Avrupa’da, ya ÇETİNKAYA?

Geçtiğimiz Salı akşamı Güney Lefkoşa’daki GSP Stadı’nda oynanan APOEL-REAL MADRİD Şampiyonlar Ligi çeyrek final maçı, Kıbrıs’ta yasal devlet olmanın bir kulübe getirdiği avantajları ve yasal devlet olmamanın, bir anlamda çözümsüzlüğün ge

A+A-

 

 

 

Geçtiğimiz Salı akşamı Güney Lefkoşa’daki GSP Stadı’nda oynanan APOEL-REAL MADRİD Şampiyonlar Ligi çeyrek final maçı, Kıbrıs’ta yasal devlet olmanın bir kulübe getirdiği avantajları ve yasal devlet olmamanın, bir anlamda çözümsüzlüğün getirdiği dezanatajları sergilemesi bakımından çok önemliydi.

Kıbrıs’ta, kilise ağırlıklı sağcı Rumların 1928 yılında önce bir futbol takımı olarak POEL ismi ile kurulan, sonradan atletizmin de dahil edilerek APOEL adını alan kulübü bugün bir dünya markasına dönüşmüş durumda.

Kıbrıslırumların bu eski takımlarından biri olan APOEL, Güney Lefkoşa’nın gelişmiş banliyösündeki modern binası ile de ilgi çekiyor.  20 Temmuz 1974 Barış Harekatı’ndan sonra, ikiye bölünen Kıbrıs’ta, Barış Harekatının Kıbrıslırumlara getirdiği yıkıntıdan, yasal devlet olmanın getirdiği avantajdan da yararlanarak, ayağa kalkan Güney Kıbrıs Rum Devleti aynı atılımı sporda da gösterdi.

Hele hele, 15 Kasım 1983’de ilan edilen ve dünyanın tanımadığı hatta,  Türkiye Cumhuriyeti’nin bile sözde tanıdığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilanından sonra derinleşen izolasyonlar ve yalnız bırakılmış sporda da bu devleti adeta bir ahtapot gibi sardı.

İşte, bu iki farklı konjektürde hemen hemen aynı dönemlerde kurulan ve yola çıkan iki takımdan APOEL dünya takımı olmanın dayanılmaz keyfini yaşarken, Kıbrıslıtürklerin en eski takımı olan Çetinkaya tanınmamışlığın getirdiği handikap ile bir kasaba takımından öteye gidemiyor.

Şöyle bir geriye döndüğümüzde, 1930 yılında kurulan 82 yıllık Kıbrıslıtürklerin EFSANE takımı Çetinkaya, EOKA tedhiş örgütünün start verdiği 1Nisan 1955 tarihine kadar, yer aldığı Kıbrıs Futbol Federasyonu (KOP) liglerinde tek Türk takımı olarak adeta fırtına gibi esiyordu.

Bu liglerde yer alan Rum takımlarından başta, APOEL olmak üzere, Omonia, Anorthosis, Olimpiakos, Pezoporikos, EBA ve tek Ermeni takımı olan AYMA’ya eski Gassibi Stadı’nı dar ederken, hem lig, hem Kıbrıs Kupası’nı ve en önemlisi Kıbrıslırumların en prestijli kupası olan “PAKKOS ŞİLDİ” üç kez kazanan ÇETİNKAYA tüm Kıbrıs’ın tek efsane takımı oluyordu.

EOKA olayları nedeniyle, KOP’tan ayrılmak zorunda kalan Kıbrıslıtürklerin 31 Ekim 1955 de kurduğu Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun da en büyük ve lokomotif takımı olan Çetinkaya, bu gücünü 20 Temmuz 1974 Barış Harekatı’na kadar her şeye rağmen korudu.

Ancak, bu tarihten sonra başta BM ve spor örgütleri olan IOC, FIFA-UEFA, IAAF ve diğer spor konfederasyonlarının tanıdığı tek yasal devlet olan Kıbrıs Rum Devleti(Kıbrıs Cumhuriyeti) 1967 yılında KOA vasıtasıyla sporda başlattığı büyük atılımın meyvelerini olimpiyatlarda,  atletizmde ve özellikle, futbolda almaya başladı.

Bu bağlamda, APOEl’e gelene kadar Omonia ve Anorthosis kulüpleriyle adım adım başlayan Avrupa kuplarındaki başarılar, APOEL’in Avrupa’nın belki de dünyanın en kulüpler bazında prestijli turnuvası olan Şampiyonlar Ligi’nde Çeyrek final oynayarak zirveye vurdu.

Bu arada, 70 milyonluk Türkiye Cumhuriyeti’nin trilyonlara ulaşan bütçelerine sahip, Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor gibi kulüplerinin bu kuplara erken veda ettiklerini de anımsatmak isterim.

İşte, Kıbrıs’ta aynı tarihlerde yola çıkan iki takımın öyküsü. Hala daha Kıbrıs’ta çözüm istemiyor muyuz.

 


Okul Sporları tepetaklak

 

Kıbrıs’ta Beden Eğitimi öğretmenlerin angarya iş, Milli Eğitim ve Spor Bakanlığı’nın ise, külfet olarak gördüğü Okul sporlarının artık tepetaklak gittiği gün gibi ortada. Geçtiğimiz, Çarşamba günü lise futbol finallerinde, iddialara göre bazı spor öğretmenlerinin de tetiklediği büyük kavganın yankıları devam ederken, atletizmde hakemlik yapan öğretmenlerin geçtiğimiz perşembe günü yapılması gereken atletizm yarışları da, Okul Sporları Komitesi’nin, futbol maçındaki olaylara karıştığı iddia edilen bir öğretmene görev vermemesi sonu, yapılan boykotla bir skandala dönüştü.

Bu olaylardaki vizyonunun ne olduğunu hiç anlayamadığı Spor Dairesi Müdürü Hüseyin Cahitoğlu’nun konu mankenliğine devam ettiğini var sayarsak, okul sporları için kollarını sıvadığını ve harekete geçtiğini iddia eden Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst’ün olaylara el koymak yerine adeta mumla arandığı görüyorum.

Bakan Dürüst, bırakın okul sporlarını toparlayıp, ileriye götürmesini, alınan duyumlara göre, sadece Güzelyurt bölgesindeki okulları kucakladığını iddiaları ile karşı karşıya kaldı.

 


KTSYD-Kıbrıs Rum Spor Yazarları İlişkileri dibe mi vurdu?

 

Geçtiğimiz Salı günü, Güney Kıbrıs’ta oynanan APOEL-REAL MADRİD Avrupa Şampiyonlar Ligi maçına Kıbrıslıtürklerde büyük ilgi göstermişti. Kendi olanakları ile bu maça gidenlerin yanı sıra, Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği de geleneksel olarak, Kıbrıs Rum Spor Yazarları Derneği’nden ayrılan kontenjanlarla kendi üyeleri arasında bir seçime gitme kararı aldı.

Buna göre, karşılaşmayı izlemek isteyen üyelerin kontenjandan fazla olmaları arasında kura ile belirlenecekti. Benim de, müracaat ettiğim bu kurayı beklerken, geçtiğimiz Cuma günü KTSYD sekreterliğinden gelen bir telefonda, bu maça ilginin çok olduğunu ve KTSYD’ye verilen az sayıdaki kontenjanın iptal edildiğini ve sadece AIPS kartı olan spor yazarlarının maçı izleyebileceği belirtildi.

Çaresiz, bu karara uyarken, birden geçmişe döndüm.  Şimdiki başkan Ogün Genç Kaçmaz’dan önceki başkanlar döneminde Ertan Birinci, Mustafa Özsoy ve de daha öncekilerde Kıbrıs Rum Spor Yazarları Derneği ile en üst düzeyde sıcak ilişkiler vardı.

O dönemlerde, gerek Kıbrıs Rum Milli takımının, gerekse kulüp takımlarının lig veya Dünya, Avrupa kupası maçlarında, Kıbrıs Türk Spor Yazarları’na yeterince kontenjan ayrıldığına tanık olduk. Tanık olmakla kalmadık.  Avrupa kupalarında bir Fransa-Kıbrıs, kulüpler bazında APOEL-Trabzonspor, Anorthosis-Trabzonspor maçlarının yanı sıra Kıbrıs Rum liglerinin önemli derbileri olan AOPEl,-Omonia, Anorthosis, AEL, Apollon takımlarının ayrıca, futbol dışında da gerek voleybol, basketbolda mücadele eden Kıbrıs Rum takımlarının uluslar arası maçlarına da akredite olduk.

Ne var ki, bugün gelinen noktada Kıbrıs Rum Spor Yazarları Derneği artık KTSYD’yi muhatap almıyor gibi. Eğer, APOEL-REAL MADRİD  maçı önemliseydi, diğer uluslar arası karşılaşmalarda önemliydi. Eğer, bu kontenjan dün varsaydı, bugün de olmalıydı. Bu sorunun yanıtını herhalde Başkan Genç Kaçmaz verecektir diye düşünüyorum.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1289 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler