1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ANTİK KENT'E 'PETROL TEHDİTİ'
ANTİK KENTE PETROL TEHDİTİ

ANTİK KENT'E 'PETROL TEHDİTİ'

Kıbrıs Sivil Toplum Örgütleri Ağı Dönem Başkanı Dilge Özerdem, son dönemlerde giderek artan ve büyük tepkiye neden olan “Petrol” ağırlıklı faaliyetlerin ülkeye taşınmasının ve verilen imtiyazların geleceğe, ülkenin yapısına ve ekonomiye hiç uy

A+A-

 

 

Kıbrıs Sivil Toplum Örgütleri Ağı Dönem Başkanı Dilge Özerdem, son dönemlerde giderek artan ve büyük tepkiye neden olan “Petrol” ağırlıklı faaliyetlerin ülkeye taşınmasının ve verilen imtiyazların geleceğe, ülkenin yapısına ve ekonomiye hiç uymayan yeni bir durum oluşturacağını belirterek, bu duruma ilişkin ciddi endişe taşıdıklarını söyledi.

Özerdem, “Kimse toplumumuzun ve özellikle çocuklarımızın geleceğine birtakım ihtiras ve çıkarları uğruna zarar verme hakkına sahip değildir. Bu yaklaşım ayni zamanda, bilerek ve kasten ‘ülkemizin geleceğini yok etmek’ anlamına gelmektedir” dedi.

Dilge Özerdem, bugün yayınladığı açıklamada, petrol dolum tesisiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Özerdem, Yedikonuk sahilinde yapılması planlanan Petrol Dolum Tesisi’nin toplumun tüm kesimlerinin karşı çıkışına rağmen halen iptal edilmemiş olmasının, yönetenlerin halkın taleplerine karşı ne kadar duyarsızlaştığını ve yabancılaştığını göstermesi bakımından ibret verici olduğunu söyledi.

Gemikonağı bölgesine, yeni bir petrol ve atık depolama tesisi ile bir rafineriden oluşacak büyük bir tesisin Antik “Kırmızı Liman” ve “Vuni Eski Eser Alanı”na inşa edileceğini ifade eden Özerdem, “Daha önce uygun olmadığına karar verilerek Yedikonuk’a taşınan ‘Petrol Dolum Tesisi’nden daha büyük bir kirlilik ile tahribat getirecek olan bu projenin yanlışlığı büyük rahatsızlık yaratacak biçimde sırıtmaktadır” dedi. Özerdem, şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanı dahil meclisin yüzde 80 oranında karşı duruş sergilemekte olduğu bu projeye, iktidar partisinin toplumun iradesine ve hassasiyetlerine sırtını dönerek saygı göstermekten kaçınması, toplumun ve Meclis’in iradesini hiçe sayması anlaşılabilir ve kabul edilebilir bir durum değildir.

‘Petrol Dolum Tesisi’ biçimiyle gündeme yansıyan yanlışlar toplumsal çıkarlarımızın ön planda tutulmuyor oluşunun geçmişteki örneklerine bir yenisini daha eklemektedir. Dünyada örneği olmayan bir biçimde, ‘Serbest Bölge” statüsü verilerek yapılmak istenilen bu kirli işlerin, ülkemize bir getirisi olmayacağının da baştan kabul edilmesi, aslında ülkemizin geleceğinin ne kadar göz ardı edildiğini de yansıtması bakımından oldukça önemlidir”.

Kıbrıs Sivil Toplum Örgütleri Ağı, şu örgütlerden oluşuyor:

Barış ve Demokrasi Vakfı, Evrensel Hasta Hakları Derneği, HASDER, KAYAD, Karpaz Dostları Derneği, Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı, Kıbrıs Eğitim Bilimleri Derneği, Kıbrıs Türk Biyologlar Derneği, Kıbrıs Türk Diyabet Derneği, Kıbrıs Türk Yöneticiler Derneği, Kıbrıslı Türk İnsan Hakları Vakfı, Management Centre, Thallasemia Derneği, POST Araştırma Merkezi, Yeşil Barış Hareketi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 728 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler