1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ANONYMOUS
ANONYMOUS

ANONYMOUS

GUY FAWKES, İngiliz tarihinin en büyük "vatan haini" olarak kabul edilir... BARUT KOMPLÔSU Guy Fawkes, 5 Kasım 1605'te, Kral I. James ve Kraliyet ailesini ve tüm diğer aristokratları, Parlemento Binasını havaya uçurup yok etmeyi planlayan ve "Barut kom

A+A-

       


GUY FAWKES, İngiliz tarihinin en büyük "vatan haini" olarak kabul edilir...

BARUT KOMPLÔSU
Guy Fawkes, 5 Kasım 1605'te,  Kral I. James ve Kraliyet ailesini ve tüm diğer aristokratları, Parlemento Binasını havaya uçurup yok etmeyi planlayan ve  "Barut komplosu" olarak bilinen komplonun lideriydi.

İngilizler, tarihlerindeki bu olayı ülkenin demokrasi zincirinde önemli bir halka olarak kabul ederler. Komplonun başarısızlığa uğratılmış olması nedeniyle, her yıl 5 Kasım gecesi İngiltere tarafından "Guy Fawkes  Şenlikleri"yle kutlanır...


SİBER CHE-GUEVERA'LAR
İnternet çağının ilk büyük hacktivist olayı da, Guy Fawkes Şenliklerine alternatif olarak, 5 Kasım günü  "Guy Fawkes Günü" olarak ilân edilmiştir.

1994 yılında, dönemin İngiliz Başbakanı John Major, sokaktaki san'at ve dans festivalleri şeklinde kutlanan Guy Fawkes Günü kutlamalarını yasadışı ilan eder. Bunu protesto etmek isteyen "Zippie"s adlı bir grup, devlet sitelerine büyük bir saldırı gerçekleştirir ve siteler bir hafta boyunca çökmüş halde kalır. O günden sonra, Eleştirel Sanat Topluluğu (Critical Art Encemble), "Elektronik Sivil İtaatsizlik" adlı bir kitap yayınlar; bu kitap yeni çağın "Siber Che-Guevara"larına esin kaynağı olur.


ANONYMOUS (ANONİM)
Anonymous (anonim) kelimesinin kökü Latince'dir. "İsimsiz, bilinmeyen" anlamına gelir.
İçeriğin kime ait olduğunu belirtilmeden yorum yapan ziyaretçiler gibi...
Bu ortak kimlik kullanımının popülerliği arttıkça, "Anonymous"un isimsiz bireylerin topluluğu olduğu fikri, bir internet Mem'i haline geldi.

"Mem" kavramı ilk kez Richard Dawkins'in; "Bencil Gen" adlı kitabında kullanılan bir kavramdır.
Genel anlamda "fikirlerin ve kültürel değerlerin yayılmasındaki evrimsel ilkeler" olarak değerlendirilebilir.
Dawkins'e göre, evrimsel anlamda nasıl ki uyum sağlayan genler aktarılıp diğerleri yok olmaktaysa, kültürel anlamda da uyum sağlayan mem'ler aktarılıp diğerleri yok olmaktadır.

Dolayısıyla, Anonymous sözcüğü, her bireyin ve aynı zamanda tüm insanların isimsiz kollektif bir toplulukla, engellemelerin kaldırılması adına ortak bir kimliği benimsemesidir.


İSİMSİZ KAHRAMANLAR
Tarihin her döneminde, zalim hükümdarlar olduğu gibi, onların insanlara karşı yaptığı haksızlıktan, adaletsizliklere direnen, cesur isimsiz kahramanlar olmuştur.

2005 yılında, James McTeigue yönetmenliğinde çekilen ve her zaman özgürlük temasını işleyen "V for Vendetta" filminde de yaşadığı ülkenin totaliter rejimine karşı savaşan, bir gölge özgürlük savaşcısının, halkın da büyük sempatisi ile, çürüyen sistemin parlamento binasını kendi yaşamı ve bedeni ile birlikte nasıl havaya uçurduğunu anlatan ve "Guy Fawkes"in anımsatıldığı bir filmdi. Filmin senaryosunun Andy ve Lana Wachowski tarafından yazıldığı ve Hugo Weaving, Natalie Portman ve Rupert Graves'in başrollerini paylaştığı 132 dakikalık bu filmi seyretmemişsseniz mutlaka öneririm...

Anonymous, WikiLeaks, Wall Street, Arap Baharı gibi olaylarda, devletlere ve büyük şirketlere karşı protestocuların yanında yer alıp, internet üzerinden verdikleri destekten de anlaşılacağı gibi; bu isimsiz ve hatta görüntüntüsüz kahramanların günümüzdeki karşılığıdır.

Önümüzdeki pazartesi günü 5 Kasım olması nedeniyle başta İngiltere'de olmak üzere tüm dünyada "Guy Fawkes Günü" kutlamaları için hazırlıklar sürmektedir.  Kimilerine göre vatan haini, kimilerine göre de halk kahramanı sayılan Guy Fawkes, aslında dünyanın birçok ülkesinde farklı isimlerle ya da isimsiz kahramanlar olarak hep yaşamıştır, yaşamaktadır...ülkemizin ve insanlarımızın özgürlüğü için mücadele veren tüm Guy Fawkes'leri anmak ve mücadelenin sürdüğünü haykırmak için 5 Kasım gününü hatırlatmak istedim...



Kaynakça:
"My life after Anonymous "; Jake Davis
"Anonymous "; Sabri Kaliç

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 705 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler