1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ANNAN PLANI ESKİDE KALDI'
ANNAN PLANI ESKİDE KALDI

'ANNAN PLANI ESKİDE KALDI'

Anastasiadis, Annan Planı’nın eskide kaldığını ve yeniden masaya konmasının mümkün olmadığını söyledi.

A+A-


 

Şubat ayında yapılacak Kıbrıs Rum başkanlık seçimlerinin güçlü adaylarından ana muhalefet DİSİ’nin Başkanı Nikos Anastasiadis, Annan Planı’nın eskide kaldığını ve yeniden masaya konmasının mümkün olmadığını söyledi.
Simerini gazetesinin “Annan Planı Eskide Kaldı... Kıbrıs Sorununda Yeni Strateji ve Hristofyas’ın ‘Hediyelerinin’ Çekilmesi” başlıklı haberine göre Anastasiadis dün yaptığı açıklamada, Rum halkının 2004 yılında Annan Planı’yla ilgili kararına saygılı olduğunu söyledi. Plana “evet” diyen DİSİ’nin Başkanı Anastasides, Rum halkının büyük çoğunluğu tarafından reddedilen planın ne olduğu gibi, ne de farklı bir biçimde yeniden gündeme gelmesinin mümkün olmadığını kaydetti.
Anastasiadis, DİSİ’nin Kıbrıs tezinin 2010 yılından beri açık olduğunu ve tüm siyasi güçlere açıklandığını da ifade etti.
Müzakere masasında Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın Kıbrıs Türk tarafına “hediyeler” verildiğini iddia eden Anastasiadis, prosedürde yapılacak değişiklik ve yeni bir strateji ile “bu hediyelerin geri çekilmesi” gerektiğini öne sürdü.
“Genişletilmiş müzakereler” konusunda ise Anastasiadis, “Bu, AB’ın müzakere sürecine daha aktif ve özlü katılması, ayrıca işgalci güç Türkiye’yi sorumluluklarının önüne koyacağı anlamına gelir” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 560 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler